دولت هنوز هیچ حرفی از زمان دقیق اعطای کارت اعتباری خرید کالاهای بادوام به میان نیاورده ولی تولیدکنندگان می‌گویند که کارت‌ها از اواخر هفته جاری توزیع می‌شود و بازاریان هم آماده فروش کالاهایشان هستند.

به گزارش تبریزمن، این روزها دولت همه کار می‌کند تا بتواند تقاضای مصرف کنندگان و مشتریان در بازار را تحریک کند. شاید هم می‌خواهد به نوعی بار رونق تولید را به دوش مردم بگذارد تا بلکه کمکی کنند و تولید را از رکود بیرون بکشند. به همین دلیل هم، بسته رونقی را رونمایی کرده که محور اصلی عملیاتی شدن آن، خریدهای مردمی است. مردم باید وارد بازار شده و کالاهای تولیدکنندگان که آمار ارزش آنها به ۹ هزار میلیارد تومان می رسد را بخرند.

همین چند وقت پیش بود که عبدالناصر همتی، رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌های دولتی اعلام کرده بود که ۹ هزار میلیارد تومان کالا در انبار تولیدکنندگان باقی مانده است و دولت قصد دارد که به مرور، آنها را به بازار تزریق کرده و برای آن بازاریابی می‌کند اما شاید نوع بازاریابی‌اش متفاوت‌تر از بازاریابی تک تک شرکت‌هایی باشد که این روزها با رکود مواجه شده‌اند. در واقع دولت می‌گوید که به عنوان کمک برای فروش کالاهای در انبار مانده تولیدکنندگان، می‌خواهد وام با بهره ۱۲ درصدی بدهد تا بلکه مردم وارد بازار شده و با پولی که از دولت دریافت می‌کنند، هم نیازشان را برطرف کنند و هم کمکی هم به تولیدکنندگان برای خالی کردن انبارهایشان کنند.

به همین دلیل، قرار است که کارت‌های اعتباری خرید کالا که اعتباری بسته به جیب مشتریان دارد، در فاز اول به کارمندان دولت و بازنشستگان حقوق بگیر ارائه شود و در فازهای بعدی، به سایر قشرهای مردم تخصیص یابد. بر همین اساس هم خریدار وارد بازار شده و خرید می‌کند، اقساط آن را می‌پردازد و وام را به نوعی بازپرداخت می‌کند. دولت هم چک و سفته‌های لازم را از مردم دریافت می‌کند.

در این میان اگرچه اجرای طرح خرید اعتباری کالاهای بادوام و نیز خودرو با هم از سوی دولتمردان و البته در قالب بسته رونق اقتصادی رونمایی و اعلام شد اما خودرو یک فاز جلوتر بود و توانست گوی سبقت را در رقابت با فروش تولیدات تولیدکنندگان کالاهای بادوام برباید و در نتیجه، با ثبت نامی بیش از ظرفیت تعیین شده از سوی بانک مرکزی، نه تنها خودروهای در انبار مانده خود را بفروشد، بلکه حداقل تولیدات تا چند ماه آینده خود را نیز بدون هیچ دردسری، پیش فروش کند و دیگر نیازی هم به بازاریابی نداشته باشد.

اما خوب یا بد، اجرای طرح فروش اعتباری خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی به پایان رسید. حال این نوبت تولیدکنندگان لوازم خانگی است که بخت خود را بیازمایند و بدانند که مردم، نسبت به کالاهای آنها چقدر اقبال نشان می‌دهند. استقبال از طرح خرید خودرو با وام اعتباری شاید بی‌نظیر و خارج از تصور دولتمردان بود اما معلوم نیست که همین سرنوشت، در انتظار تولیدکنندگان لوازم خانگی هم باشد. بنابراین باید منتظر ماند و دید که چه نتیجه ای در این میان حاصل خواهد شد.

 

در این میان، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفته است: احتمال توقف یکباره طرح خرید کالای ایرانی همانند طرح تسهیلاتی خودرو وجود دارد. البته او انتقاداتی را هم به این طرح داشت و آن اینکه، قیمت کالاهای عرضه شده در این طرح مشخص نیست و همین امر، زمینه ساز فساد و رد و بدل شدن کارتهای اعتباری میان دلالان و مردم را فراهم می کند.

او همچنین پیش بینی می‌کند که اجرای طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری هم همچون خودرو به یکباره متوقف شود.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :