هیجدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی با حضور استاندار، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی، دادستان عمومی و انقلاب تبریز، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، شهردار کلان شهر تبریز و تعدادی از فعالان تجاری و مدیران دستگاه های اجرایی استان امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، صمد حسن زاده رییس اتاق بازرگانی تبریز و دبیر شورا در ابتدای این جلسه به تشریح اقدامات انجام یافته در راستای اجرای مصوبات جلسه گذشته و جلسات کارشناسی آذرماه شورای گفتگو پرداخت که از مهم ترین آنها، می توان به ایجاد کمیسیون ویژه فرآوری های معدنی در یکی از کارگروه های اقتصادی و اضافه کردن کلمه فرآوری به معاونت معدنی وزارت صنعت و معدن و تجارت و نیز تسهیل شرایط بازپرداخت تسهیلات ارزی و درخواست تمدید مدت آن اشاره نمود.

علی پور معاون مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی در نطق پیش از دستور این جلسه و در غیاب رضا حسینی، توضیحاتی در خصوص وضعیت روند اجرایی طرح موسوم به پنجره واحد تجاری استان ارایه نمود و گفت:با پایشی که در مدت ۲ ماه گذشته در این باره انجام گرفته تعداد درخواست های واصله از سوی ادارات و دستگاه های اجرایی از قبیل اخذ مجوز، تمدید و غیره با رشد مناسبی روبرو شده و به رقم ۲۶۲ مورد افزایش یافته که تعداد ۱۹۱ استعلام را در بر داشته است.

وی رشد کلی پیشرفت این طرح را ۳۶ درصد اعلام کرد و افزود:این پیشرفت نسبت به مدت مشابه دو ماه گذشته بوده است که با الزامات حذف مراجعات حضوری، عملیاتی کردن برنامه GIS و غیره در استان عملیاتی می گردد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دولت گذشته توجهی به توسعه استان ما نشده بود گفت:یکی از دستاوردهای این جلسات، ارتقای فضای کسب و کار است به طوری که در موضوع تحقق پنجره واحد سرمایه گذاری، جزو استان های برتر کشورمان هستیم و دستگاه های اجرایی باید از طریق برنامه ساتراپ به پیشرفت این امر مبادرت ورزند.

1ص1ص

اسماعیل جبارزاده افزود:امیدواریم فضای کسب و کار استان را با برنامه ریزی های جدی و اصولی و استفاده از پتانسیل های دستگاه های اجرایی، به نحو قابل توجهی ارتقا دهیم لذا طرح ها و برنامه های موفقی که قبلأ در حوزه های اقتصادی به انجام رسانده ایم برای سایر استان های کشور به یک الگو تبدیل شده است و من بعد نیز این روند تداوم خواهد یافت.

به گفته وی، هیچ بانکی به واسطه اینکه هیات مدیره آن مجموعه طرحی را به تصویب رسانده است حق تخلف نداشته و حرکت در مسیر قانون ملاک اقدامات و گام های مربوطه می باشد.

شهردار کلان شهر تبریز هم در بخشی از این جلسه اعلام کرد که آن دسته از واحدهای صنعتی و تولیدی محدوده این شهر که بدون پروانه اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز نموده اند در صورت پرداخت عوارض خود در بازه زمانی ۶ ماهه سال جاری، مشمول تخفیف ۳۵ درصدی قرار خواهند گرفت.

در ادامه جلسه هیجدهم شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی آذربایجان شرقی، نتایج جلسه کارشناسی شورا در خصوص بررسی راه های قانونی حذف جرایم بیمه تامین اجتماعی توسط رییس انجمن صنایع همگن نساجی و پلاستیک استان مطرح گردید و مقرر شد تا معافیت کارگاه های زیر ۵ نفر از شمول پرداخت مالیات، بخشودگی جرایم و تامین اجتماعی اعمال گردد.

همچنین تصمیم گرفته شد تا آیین نامه بانک ها بر اساس مصوبات دولت و مجلس تدوین شود تا با روح قانون مغایرت نداشته باشد.

در خاتمه اضافه می کنم وضع آیین نامه ویژه حمایت از صادرات بنگاه های کوچک و متوسط، مشکل نقص قانون مدنی در بخشنامه اخیر گمرکی مرتبط با وکالت در امر ترخیص کالا و پیشنهادهای اصلاحی در خصوص آیین نامه اجرایی واگذاری شرکت ها طبق اصل ۴۴ قانون اساسی نیز از جمله مواردی بود که مورد بحث و تبادل نظر اعضای شورای گفتگو در آذربایجان شرقی قرار گرفت.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :