محمد رضا نعمت زاده عصر شنبه در آئین افتتاح این طرح اظهار داشت: هموار دولت از همکاری دانشگاه و صنعت حمایت ویژه ای کرده است که البته این همکاری بیشتر به نفع صنعت است که این همکاری یک ارتباط برد برد است.

وی با اشاره به اینکه صنایع متعددی در آذربایجان شرقی وجود دارد گفت: برای شکوفایی این صنایع نیازمند همکاری ویژه ای با آموزش عالی هستیم که البته در ماههای اخیر تفاهم نامه ای با وزارت علوم امضا کرده ایم تا سطح ارتباطات این دو وزارتخانه افزایش یاید که باید در این زمینه بیش از پیش فعال باشیم.

نعمت زاده با اشاره به اینکه برای بالا بردن سطح صنعت کشور همکاری ویژه ای را با بخش خصوصی آغاز کرده ایم، گفت: بخصوص در زمینه اکتشافات پهنه های مختلفی را در اختیار این بخش قرار داده ایم که با افتتاح طرح ژئوفیزیک هوایی در تبریز امیدواریم در استان شاهد جهش بزرگی در زمینه اکتشافات معدنی باشیم.

وی افزود: در این طرح نقشه هایی از معادن استان تهیه شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار داده می شود بخصوص با توجه به ظرفیت استان در زمینه دارا بودن معادن فلزی و مس و طلا به طور یقین می توان شاهد موفقیت این طرح بود.

وزیر صنعت و معدن با بیان اینکه مشکلاتی را در زمینه اکتشافات با محیط زیست داریم، گفت: بخش عمده معادن در مکانی قرار گرفته اند که حوزه استحفاظی محیط زیست هستند که امیدواریم با همکاری دو سویه این مشکل حل شود.

وی  افزود: معادن مس متعددی در استان وجود دارد که اکتشافات سبب می شود شناخت مان نسبت به مواد معدنی و ظرفیت های ویژه آن در استان افزایش یابد.

با افتتاح طرح ژئوفیزیک هوایی، جهش بزرگی در اکتشافات معدنی استان خواهیم خواست

رئیس سازمان صنعت و معدن استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به ظرفیت های بالای معادن و صنایع استان گفت: مس یکی از عمده ترین توانمندی های معدنی استان است که پاره ای از آنها ارزش اقتصادی بسیار درخور توجهی دارند. علاوه بر این، ذخایر طلای این استان نیز پتانسیل خوبی محسوب می شود.

حسین نجاتی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی

وی افزود: با توجه به اتفاقات زیاد به ویژه در شمال استان و همچنین مساحت بالای استان اهمیت برداشت های ژئوفیزیک هوایی در این مناطق جهت شناسایی ذخایر پنهان این استان دوچندان خواهد شد.

نجاتی ادامه داد: برای برداشت با بالگرد که قدرت مانور بسیار بالاتری نسبت به هواپیما دارد و قادر به پرواز در ارتفاعات پائین تر مانند ۴۰ متر در مناطق کوهستانی می باشد سبک بودن و پرقدرت بودن ، بالگرد اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان صنعت و معدن استان تصریح کرد: انتظار می رود که با اتمام این طرح و برداشت های مربوط به آن که تقریبا ۱۷ ماه پروازی زمان نیاز دارد جهش بزرگی در بخش اکتشافات معدنی استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه روش های ژئوفیزیک هوایی نسبت به روش های ژئوفیزیکی مزایای قابل توجهی دارند، گفت: از جمله این مزایا می توان به امکان برداشت یکنواخت و همگن در نواحی کوهستانی  و صعب العبور و سرعت بالای برداشت داده ها اشاره کرد.

نجاتی افزود: با الگوبرداری از کشورهای پیشرفته جهان برنامه ای برای برداشت پوشش سراسری در دو فاز اول و دوم در کشور تعریف شده است که بر اساس این برنامه در فاز اول که اولویت اول اکتشافی می باشد ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتر برداشت ژئوفیزیک هوایی طراحی شده است.

 

به نقل از مهر


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :