رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه تا به حال موردی از طغیان «وبا» در کشور رخ نداده است، گفت: اقدامات پیشگیرانه و کنترلی بهداشتی در مورد این بیماری شروع شده است.

به گزارش تبریزمن، دکتر محمد مهدی گویا گفت: معمول این است که طغیان‌های وبا در کشور هرچند سال یک بار شدت می‌گیرد و از آنجا که ما در چند ساله اخیر چنین طغیانی نداشتیم، وظیفه ایجاب می‌کند که با آمادگی بیشتری به این مسئله بپردازیم.

وی با بیان اینکه هنوز زود است که منتظر طغیان وبا در کشور باشیم و تا کنون هیچ موردی از این بیماری در کشور رخ نداده است،گفت: آنچه که باعث شده نسبت به این بیماری توجه ویژه کنیم، بیشتر مربوط به کشورهای همسایه ما می‌شود.

گویا با یادآوری این موضوع که سال گذشته کشور عراق، یک همه‌گیری نسبتاً بزرگ وبا در اواخر تابستان داشته است، گفت: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت وضعیت عراق باید با دقت دنبال و اقدامات کنترلی تشدید شود و این احتمال وجود دارد که در فصل بهار در آن کشور شاهد طغیان بیماری وبا باشیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه به دنبال همه گیری بیماری وبا در کشور عراق فعالیت‌های پیشگیرانه خود را زودتر شروع کرده‌ایم، گفت: اولین نشست ما با معاون‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان خوزستان قبل از وقوع سیل در استان‌های غربی کشور برگزار شد.

وی افزود: در این نشست هماهنگی‌های لازم برای تشدید اقدامات کنترلی در مورد سلامت آب آشامیدنی و همچنین مواد غذایی صورت گرفت و خوشبختانه بسیار تاثیرگذار بود و اتفاقی هم رخ نداد.

گویا همچنین از برگزاری نشست دیگری با دانشگاه‌های علوم پزشکی غرب و جنوب کشور در شهر اهواز خبر داد و گفت: در این نشست نیز مجدداً اهمیت موضوع مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد معاونت‌های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی  و ستاد مرکزی معاونت بهداشت وزارت بهداشت کنترل‌های خود را زودتر از سال‌های قبل آغاز نمایند که همین کار هم صورت گرفت.

وی افزود: همزمان، با مسئولین اداره کل آب و فاضلاب کشور نیز هماهنگی صورت گرفته تا کنترل‌ها بر روی سلامت آب آشامیدنی به خصوص استان‌های جنوب غربی کشور تشدید شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به موضوع آبیاری سبزیجات با فاضلاب گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر با هماهنگی‌هایی که با وزارتخانه‌های کشور و جهاد کشاورزی صورت گرفته، اقدامات مشترک و مراقبتی جهت جلوگیری از آبیاری سبزیجات با فاضلاب در کلیه استان‌های کشور تشدید شده است .

گویا تصریح کرد:  امسال نیز این اقدامات کنترلی با قوت بیشتری دنبال خواهد شد و مقرر شده است برخورد قانونی با متخلفینی که با این اقدام ، سلامت مردم کل کشور را در معرض تهدید قرار دهند صورت گیرد.

وی همچنین خبر آلودگی توت فرنگی ها در استان گلستان و مراجعه و بستری شدن تعدادی از هموطنان به دلیل بیماری وبا را که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده بود به شدت تکذیب کرد و گفت: مردم اطمینان داشته باشند هر گونه اطلاع رسانی در مورد این بیماری در کوتاهترین زمان ممکن از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت و از مردم انتظار می رود فقط اطلاعات خود را از این طریق کسب کنند.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :