وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگرچه مالکیت گروه ماشین سازی تبریز در اختیار صندوق بازنشستگی فولاد قرار دارد، اما سازمان خصوصی سازی این وکالت را در اختیار را دارد تا این شرکت را واگذار کند.

به گزارش تبریزمن، “علی طیب نیا” شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری با شبکه سهند در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز با بیان اینکه این شرکت جزو شرکت های قابل واگذاری به بخش خصوصی بوده است، گفت: این شرکت در راستای رد دیون دولت به صندوق بازنشستگی فولاد ایران واگذار شده است.

وی با بیان اینکه دولت مکلف شده بود ۱۲ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان کسری صندوق بازنشستگی فولاد را تامین کند، گفت: ما در سال ۹۲ این کار را انجام داده بودیم و برداشت ما این بود که معادل این رقم سهام بنگاه ها به این صندوق واگذار شده است، اما در قانون بودجه سال ۹۴ حکمی آمد که چون واگذاری سهام به صندوق فولاد به میزان ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد نبوده و چیزی قریب به یک هزار میلیارد تومان کسری واگذاری داشتیم، بنابرین دولت مکلف شد معادل این کسری، سهام به صندوق فولاد واگذار کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بر حسب حکم قانونی که در قانون بودجه سال ۹۴ آمده بود، در همین راستا دولت مصوبه ای صادر کرد و ماشین سازی تبریز را در اجرای حکم قانون بودجه سال ۹۴ به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار نمود.

طیب نیا در پاسخ به این سوال که چرا شرکت دیگری به جای شرکت مهم و مادرصنعتی ماشین سازی تبریز به صندوق مشکل دار بازنشستگی فولاد واگذار نشد، گفت: دولت در مصوبه خود دقیقاً نام گروه ماشین سازی تبریز را آورده است.

وی در خصوص چرایی عدم واگذاری ماشین سازی به مجموعه های توانمند، گفت: ما طبق مصوبه هیات دولت مکلف بودیم این شرکت به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار کنیم.

طیب نیا با بیان اینکه اولویت ما قبل مصوبه دولت، واگذاری گروه ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی واقعی و توانمند بود، گفت: واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی توانمند می تواند کارایی آن ها را افزایش دهد، اما در این مورد خاص، حکم خاص در قانون بودجه وجود داشت که دولت را مکلف می کرد تا میزان کسری حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق فولاد را با واگذاری این شرکت برطرف کند.

وی در خصوص احتمال تجدید نظر دولت در خصوص گروه ماشین سازی تبریز، گفت: بر اساس قانون الان این شرکت در اختیار صندوق بازنشستگی فولاد قرار دارد و دیگر دولت قادر نیست به صورت یک طرفه در این خصوص تجدید نظر کند، اما چون یک هزار میلیارد تومان پول به صورت تن‌خواه در اختیار صندوق بازنشستگی فولاد به موجب قانون بودجه ۹۴ قرار گرفته بود، بنابراین این صندوق باید یک هزار میلیارد تومان در اختیار دولت قرار می داد و ما به همین موجب از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی فولاد وکالت گرفتیم تا سازمان خصوصی سازی به وکالت از صندوق بازنشستگی فولاد شرکت ماشین سازی تبریز را واگذار کند و منابع حاصل از این واگذاری را از بابت بدهی صندوق فولاد به خزانه دولت واگذار کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بنابرین اگرچه مالکیت گروه ماشین سازی تبریز در اختیار صندوق بازنشستگی فولاد قرار دارد، اما سازمان خصوصی سازی این وکالت را در اختیار را دارد تا این شرکت را واگذار کند.

طیب نیا اضافه کرد: ترجیح ما این است که مجموعه ای با دارا بودن اهلیت و تخصص لازم و نیز توانایی مالی خوب سهام ماشین سازی تبریز را خریداری کند و در این صورت معتقدیم این شرکت در مسیر توسعه قرار خواهد گرفت و منافع آن نصیب کارگران، مردم تبریز و ایران می شود.

وی افزود: ما در این خصوص تعامل نزدیکی با استاندار آذربایجان شرقی داریم و خوشحال می شویم سهام گروه ماشین سازی تبریز از آذربایجان شرقی خارج نشود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از پیگیری های مستمر برای حل مشکلات گروه ماشین سازی تبریز خبر داد و گفت: آقای استاندار با حساسیت ویژه ای مسائل این شرکت مهم را پیگیری می کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :