عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: عسل ماده شیرینی است که زنبوران برای تهیه آن، شهد مترشحه از گل‌ها یا سایر اندام‌های گیاهان را جمع آوری کرده و به کندو حمل و پس از عمل آوری، در داخل سلول‌های مومی ذخیره می‌کنند.

به گزارش تبریزمن، محسن علمی افزود: عسل به طور عمده از قندها تشکیل شده که مهمترین آنها به ترتیب فروکتوز، گلوکز و ساکارز است و همچنین آنزیم‌های اینورتاز، آمیلاز، گلوکز اکسیداز و… در عسل وجود دارد که فعالیت این آنزیم ها باعث بهبود کیفیت عسل و دادن خواص منحصر به فرد از جمله خاصیت ضد باکتریایی آن می شود.

وی خاطرنشان کرد: عسل همچنین حاوی ویتامین های گروه ب و ویتامین ث و مواد معدنی بوده و یک گروه از مواد آنتی اکسیدان طبیعی بنام پینوسمبرین در عسل وجود دارد که در طبیعت فقط در عسل و محصولات زنبورعسل یافت می‌شود.

 علمی ادامه داد: تعدادی از اسیدهای آلی نیز در عسل وجود دارد و از این رو عسل می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی انرژی زا در جیره غذایی انسان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 وی با اشاره به مهم‌ترین دلایل نامرغوب شدن عسل تولیدی یادآور شد: عدم آگاهی کافی از فنون زنبورداری، نبود زنبوران عسل کارآمد و کمبود تجهیزات مناسب زنبورداری را می توان از دلایل نامرغوب شدن عسل تولیدی دانست.

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌‌شرقی گفت: مصرف عسل های تقلبی سلامتی مردم را به خطر می اندازد و مردم تمایلی به مصرف آن، هرچند که ارزان باشد، نشان نمی دهند.

 علمی افزود: تخریب چراگاه‌های زنبورعسل با ایجاد ابنیه های صنعتی و سکونتی و همچنین فشار دام بر مرتع، عدم رعایت ظرفیت زنبورپذیری مراتع، گسترش بی رویه کمیت کلنی ها، تبلیغ اشتباه و رسانه ای کردن عسل های تقلبی، وجود دلال های سودجو و… در مجموع منجر به این می شود که قیمت تمام شده محصول استاندارد بالا رفته یا تمایل به تولید عسل های تقلبی با قیمت پایین افزایش یابد.

وی افزود: مردم قدرت خرید ندارند، این در حالی است که قیمت جهانی عسل طبیعی یک دهم ایران است.

علمی تاکید کرد: در ایران نیز در صورت بهبود زیر ساخت‌ها و رفع مشکلات فوق امکان تولید عسل طبیعی با قیمت ارزان وجود دارد و از سوی دیگر مصرف عسل های تقلبی سلامتی مردم را به خطر می اندازد و مردم تمایلی به مصرف آن، هرچند که ارزان باشد، نشان نمی دهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :