اقتصاددان برجسته کشورمان با حضور در شهر تبریز با فعالان اقتصادی، اساتید، دانشجویان و کارشناسان حوزه اجتماعی دیدار کرده و در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان آذربایجان شرقی پیرامون موضوع بازشناسی مفهوم توسعه در قرن ۲۱ و مشکلات آن در ایران به سخنرانی پرداخت.

به گزارش تبریزمن، دکتر محسن رنانی در ابتدای این جلسه پرسشی در خصوص تعریف توسعه مطرح کرد و گفت:آیا داشتن مناطق آزاد، فرودگاه، ساختمان های بلند مرتبه، فن آوری های نوین و مانند آنها توسعه محسوب می شوند؟ اگر نیست پس توسعه چیست؟ موردی که تاکنون به آن پاسخ داده نشده است…در واقع مسوولان هم نمی دانند که توسعه چیست؟

photo_2016-01-07_13-09-55

وی ادامه داد:واقعیت این است که در شاخص های توسعه سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی آنچنان توسعه ای به وجود نیامده است زیرا همیشه از نعمت نفت برخوردار بوده و به تکنولوژی رسیده ایم در حالی که اگر نفت نداشتیم نمی دانیم چه می شد! توسعه یک تحول است که از اندیشه شروع می شود، لذا باید اندیشه ها نیز هماهنگ با دنیای مترقی رشد کنند، بنابراین رفتارمان نیز باید رفتاری مدرن باشد.

photo_2016-01-07_13-10-05

رنانی افزود:به طور مثال داعش با اسلحه شلیک کرده و به قتل عام مردم بی گناه می پردازد ولو اینکه ما نیز با اتومبیل یکدیگر را به کشتن می دهیم، پس ما با تعداد خودروی یک پنجم آلمان، بیش از تعداد آنها کشته می دهیم و یا با موبایل، به ترور و تخریب شخصیت همشهریان مان می پردازیم که بسیار قابل تأمل می باشد.

photo_2016-01-07_13-10-17

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان عدم توسعه را فقدان تحمل دانست و اضافه کرد:توسعه، محدودیت ها را از بیرون جمع آوری کرده و راهی ذهن می نماید زیرا وقتی به طور مثال تعداد نرده ها و دیوارهای سطح شهر بیش از تعداد شهروندان باشد هنوز با توسعه فاصله داشته و به آن دست نیافته ایم. پیشرفت با توسعه تفاوت دارد و نمی تواند جایگزین آن باشد لذا توسعه این است که انسان ها پیشرفت کنند نه اینکه خیابان ها و معابر! بنابراین اگر رفتار و افکار مردم پیشرفت نکرده و به حد قابل قبولی نرسد در حقیقت توسعه ای اتفاق نیفتاده است.

اقتصاددان برجسته ایران در بخش دیگری از اظهارات خود از برنامه های توسعه کشور انتقاد کرد و افزود:برنامه های توسعه ۵ ساله به نحوی نادرست نام گذاری شده اند و فقط برای کارخانه ها و امثال آن در نظر گرفته شده اند زیرا در هیچ کدام از آنها از سرمایه های اجتماعی حمایت نشده و در راستای ارتقای برنامه واقعی توسعه گام برداشته نمی شود لذا برنامه های مذکور، برنامه رشد هستند.

photo_2016-01-07_13-10-27

رنانی افزود:توسعه، یک کارخانه است که ورودی آن، انسان و سرمایه بوده و خروجی اش رفاه و رضایت مندی عمومی می باشد و در آن پارامترهای مادیات و اقتصاد با رفتار و اجتماع مچ شده اند لذا اذهان انسان ها باید متناسب با رشد، ترقی نماید.

وی با اشاره به اینکه در سال های پس از پیروزی انقلاب همه توجه مان به توسعه فیزیکی و مادی بوده است تاکید کرد:اکنون ۴ برابر نیاز امروز کشور، در شهرک های صنعتی ما سرمایه گذاری شده است به طوری که نیازها سنجیده نشده اند و این امر در سایر بخش ها نیز قابل رؤیت می باشد که باید بازنگری گردند.

در خاتمه اضافه می کنم به گفته این استاد برجسته اقتصاد، میزان توسعه یافتگی باید در سیستم آموزشی کشور نهادینه شود تا فرزندان این مرز و بوم از سن ۵ سالگی با مفاهیم این حوزه آشنا شده و در آینده، ذهن آنها معطوف به کارآفرینی و تفکر سازندگی گردد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :