خواسته‌های ایران مشابه همان خواسته‌های سال‌های پیشین است؛ مقامات ایران باید بر همان خواسته‌ها با دولت عربستان به تفاهم برسند و توافق کنند؛ طبیعی است اگر آنها خواسته‌های جمهوری اسلامی را نتوانند تأمین کنند امسال حجی انجام نخواهد شد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اگر عربستان نتواند خواسته های ایران را تأمین کند امسال حجی انجام نخواهد شد.

به گزارش تبریزمن،علی جنتی در خصوص خبرهای مثبتی که از توافق ایران و عربستان در مورد موضوع حج مطرح شده است گفت: من فکر نمی‌کنم سیاست‌های کلی عربستان تغییر کرده باشد به این خاطر که در آخرین دیدارهایی که هیئت ایرانی با آنها داشته است اولاً بسیاری از پیشنهادهای ما در خصوص تأمین امنیت زائران و امکاناتی را که باید فراهم کنند، نپذیرفتند.

وی افزود: خصوصاً بحث ویزا را که ما نیاز داشتیم در داخل کشور به ما ویزا بدهند، قبول نکرده‌اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مذاکرات قبلی ایران و عربستان، آنها لیستی از خواسته‌های خود را به صورت تحکمی ابلاغ کردند که هیئت ایرانی زیر بار نرفت و برگشت اما مجدداً دعوت کردند که هیئت ایرانی برای مذاکره برود و ما هم به هیئتمان تأکید کردیم که حتماً روی مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران پافشاری کنند.

جنتی افزود: خواسته‌های ایران مشابه همان خواسته‌های سال‌های پیشین است؛ مقامات ایران باید بر همان خواسته‌ها با دولت عربستان به تفاهم برسند و توافق کنند؛  طبیعی است اگر آنها خواسته‌های جمهوری اسلامی را نتوانند تأمین کنند امسال حجی انجام نخواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه خواسته‌های ایران چه بوده است؟ گفت: بحث اصلی ما تأمین امنیت است، ما در حال حاضر با عربستان رابطه سیاسی نداریم، آنجا هیچ کنسولگری وجود ندارد و از شهروندان ایرانی حمایت کنسولی نمی‌شود، بخصوص با این بی‌کفایتی که ما سال گذشته از دولت عربستان دیدیم که منجر به کشته شدن بیش از ۴۶۰ نفر از حجاج ما شد، تأمین امنیت حجاج برای ما مسئله بسیار مهمی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :