کمپین «۱۰ قدم» ایده‌ای است که با ابتکار شبکه تشکل‌های زیست‌محیطی استان آذربایجان‌شرقی و همکاری شهرداری تبریز، برای حفاظت از محیط زیست شهری در ۱۳ فروردین، تدارک دیده شده است. خلاصه مفهوم این کمپین این است که در روز ۱۳ فروردین، هر جا که هستیم، شعاع ۱۰ قدمی طبیعت خود را پاکیزه نگه داریم.

 به گزارش تبریزمن، فراموش نکنیم که ۱۳ فروردین، روز طبیعت است و باید در کنار شادی و نشاط ویژه این روز، برای تکریم طبیعت در این روز بکوشیم:

۱) طبیعت اطراف خود را از وجود هر گونه زباله خشک، تر، پلاستیکی، کاغذی، شیمیایی و … پاکیزه نگه داریم. زباله‌های پلاستیکی، مهم‌ترین مخرب‌های طبیعت به شمار می‌روند. دست‌کم ۱۰ قدیمی محل اتراق خود را تمیز نگه داریم. به خاطر داشته باشیم که جمع‌آوری زباله‌هایی که توسط دیگران ریخته شده است، چیزی از شان و شخصیت مان نمی‌کاهد؛ بلکه نشانگر مسئولیت پذیری اجتماعی ماست.

۲) بخش‌های مهمی از فضای سبز شهرمان لاله‌کاری شده است. با توجه به کامل‌نشدن فرآیند رشد این گونه زیبا، از ورود به محوطه‌های محصور گلکاری خودداری کنیم. با سبزبانان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تبریز همکاری کنیم. 

۳) کیسه جمع‌آوری زباله به همراه داشته باشیم. در غیر این صورت، از کیسه‌هایی که توسط گروه‌های زیست‌محیطی یا اکیپ‌های ویژه سازمان مدیریت پسماندهای شهر تبریز توزیع می‌شود، استفاده کنیم.

۴) اگر مایل به طبخ غذا در طبیعت هستیم، حتماً منقل یا کپسول‌ ویژه پخت‌و‌پز به همراه داشته باشیم. از روشن کردن آتش تا حد امکان خودداری کنیم. هر شعله آتش، تهدیدی است برای خانواده و طبیعت‌مان. روشن کردن آتش در تفرجگاه ائل‌گلی در روز طبیعت، اکیداً ممنوع است.

۵) خاکستر آتش به جا مانده را با آب و خاک خاموش کنیم و تا زمانی که از خاموشی آن مطمئن نشدیم، آتش را به حال خود رها نکنیم. جریان باد می‌تواند خاکستر آتش را به نقاط دوردست رسانده و خطرساز شود.

۶) اگر چاره‌ای جز روشن‌کردن آتش، نداریم، این کار را به قیمت شکستن و بریدن شاخه های درختان انجام ندهیم. از روشن کردن آتش، در کنار درختان خودداری کنیم. 

۷) از انداختن ترقه و مواد انفجارآمیز و خطرساز در طبیعت خودداری کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد این کار، علاوه‌بر آزار و اذیت‌به دیگر شهروندان، موجب صدمات اساسی به زیست پرندگان و حتی گیاهان می‌شود. 

۸) از انداختن ته‌سیگار در طبیعت خودداری کنیم. ته‌سیگارها حاوی مواد شیمیایی هستند و وقتی با آب باران ترکیب شوند مواد مسموم خود را در طبیعت رها می‌کنند.

۹) از بستن تاب به درختان خودداری کنیم؛ یا حتی الامکان درختی را انتخاب کنیم که استقامت این کار را داشته باشد. 

۱۰) اگر به جنگل و یا مناطق خارج از محدوده شهری می‌رویم، یادمان باشد ما میهمان هستیم و حیوانات صاحب خانه! از آوردن حیواناتی از قبیل لاک پشت، مار، سمندر و جوجه تیغی به شهر خودداری کنیم. بطور کلی هیچ حیوانی را از محل زندگی خود دور نکنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :