عبارت «چشمم به در بود بیایی و نیامدی» عبارت ملموسی است برای همه ما و برای هریک دارای معنایی، ولی این عبارت برای مادرانی که از جگر گوشه هایشان گذشتند عبارت متفاوتی است، عبارتی که دنیایی در هریک از واژه های آن نهفته است.

به گزارش تبریزمن، مادرانی که وقتی فرزندان خود را برای دفاع از اسلام و کشور از زیر آئینه و قرآن بدرقه کردند و پشت سرشان آب پاشیدند از ته دل می دانستند روزی فرزندانشان با عطر و بوی خود، نشان کوچه هایمان خواهند بود.

چنان مطمئن بودند که دلشان از این طمانینه، قرص و محکم بود، هرچند دلتنگ می شدند، هرچند اشکی گوشه چشمانشان را زینت می داد، هرچند شب ها کنار پنجره ماه را به نظاره می نشستند ولی خاطرشان آسوده بود از ستاره ای که به زیبایی در پهنه کهکشان باورمان می درخشید.

مادر شهید مدافع حرم محمدرضا فخیمی نیز جزو همین مادرانی است که سال گذشته نوگل خود را در راه حریم آل الله پس از اربعین، با دعا و صلوات راهی سوریه کرد تا در مسیر دلدادگی ابالفضل(ع) مشق عشق کند بر مدار عاشقی، مداری که از کربلا جاری است.

مادری که پیش از تولد محمدرضا می دانست فرزندش، متفاوت خواهد بود، فرزندی که شب قبل از تولدش دو بانوی بهشتی به خوابش می آیند و پس از رفتنشان بوی عطر خانه آن ها را سرشار از شمیم بهشت می کند.

شمیم بهشتی که با آمدن پیکر شهید فخیمی مادرش را در حیرتی عجیب فرو می برد و یاد آن شب می افتد و می گوید: همه این سال ها متحیر آن خواب بودم که حالا برایم تعبیر شد.

آری شهدا بهشتی هستند و مادرانشان بهشتی تر، مگر نه اینکه بهشت زیرپای مادران است.

همین عطر و بوی بهشت سال گذشته بهانه دلتنگی هایمان شد تا اندوه روزمرگی را با یاد شهید محمدرضا فخیمی از شهدای کم سن و سال مدافع حرم استان، در کنار مادرش التیام بخشیم و پای صحبت های هرچند کوتاه وی بنشینیم.

سوز سرد زمستان بود و ساعتی مانده تا اذان مغرب، به دم در منزل شهید فخیمی که رسیدیم مادر این شهید مدافع با گرمی به استقبالمان آمد، چنان صبور و آرام حرف می زد که سخت متعجب شدیم.

با خود گفتم چند روزی از شهادت فرزند این بانو نگذشته است، خدا چه صبری به این مادران عطا کرده که اینگونه قرار بی قراریمان می شوند.

پا به پایش آرام وارد منزلشان شدیم و کنار مادر شهید دست به زانو نشستیم تا رسم ادب به جا بیاوریم، کنار بانویی که سرمشق خود را از فاطمه(س) و زینب(س) گرفته است.

با همه اندوه و شوقی که در من بود و با من همراه، لب به سخن گشودم و از فرزندش پرسیدم، از شهید کم سن و سال آذربایجان شرقی در بین مدافعان حرم، شهیدی که متولد ۱۳۷۰ بود و مشق دلتنگی خود را در حرم بانوی کربلا نوشت.

این مادر شهید با آرامشی که در چهره و صحبت هایش جاری بود، گفت: شب پیش از تولد محمدرضا در خواب دو خانم نزد من آمدند و کنارم ایستادند، با وجودی که آن ها را نمی شناختم و از بودنشان کنارم متعجب بودم ولی نگران آن نبودم که آن ها چه کسی باشند، حالت خاصی داشتم می شود گفت آرام و مطمئن بودم.

وی ادامه داد: صبح همان شب وقتی از خواب بیدار شدم بوی عطر اتاق را گرفته بود از همسرم پرسیدم عطرمشهد زدی گفت: نه، از همان روز متعجب این موضوع بودم تا اینکه واقعیت را چند روز پیش وقتی محمدرضابه شهادت رسید و پیکرش آمد درک کردم .

خانم فخیمی در ادامه با اشاره به خصوصیات اخلاقی فرزندش اشاره و بیان کرد: محمدرضا واقعا فردی با اخلاص و ساده بود، از همان کودکی رفتار و منش بزرگی داشت و همیشه جلوتر از هم سن و سالانش گام برمی داشت و حرف می زد.

وی اضافه کرد: محمدرضا ضمن اینکه از هشت سالگی مقید به تکالیف دینی بود، به تکالیف درسی و حضور اجتماعی اش در جامعه نیز اهمیت می داد چنانکه با وجود فعالیت هایش در هیات و پایگاه، از رشته پزشکی نیز قبول شد.

مادر شهید به علاقه فرزندش به سپاه و ملبس شدن به لباس رزم اشاره و اظهار داشت: این علاقه محمدرضا او را از سمت پزشکی به دانشگاه امام حسین(ع) کشید و ضمن تحصیل در این دانشگاه دوره های تخصصی را نیز سپری کرد به طوری که پس از آن وارد عرصه مبارزه با پژاک در منطقه شمالغرب شد.

این مادر بهشتی افزود: محمدرضا روز اربعین دیگر نتوانست صبر کند و حتی اصرار پدرش هم مانع رفتنش نشد که فردای آن روز برود و گفت اگر مانعم بشوید به حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) شکایت می کنم.

وی خاطرنشان کرد: همیشه مطیع امر رهبر بودن را برای خود تکلیف می دانست و تلاش می کرد تا به منویات رهبر فرزانه انقلاب عمل کند و رضایت ایشان را انجام کارهای نیک و عمل به سخنان آیت الله خامنه ای عنوان می کرد و عاقبت هم در مسیری که دوست داشت به فیض شهادت نائل آمد.

اذان مغرب صلا داده شد و فرصت ما ناباورانه کنار این مادر شهید به پایان رسید، تا دلتنگی خود را پای سجاده ببریم و با چند رکعت شوق نیایش بر آستان دوست دعاگوی مادرانی باشیم که هنوز چشمی بر در دارند


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :