همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه سیدمحمدحسین طباطبایی (ره) با حضور تعداد کثیری از اساتید حوزه، دانشگاه و دانشجویان علم فلسفه و فیزیک، روسای دانشگاه های آذربایجان شرقی و میهمانانی از سراسر کشور صبح امروز در سالن اجلاس مصلی اعظم تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در متون دینی بین برخی از اقشار جامعه مقایسه مختصری به عمل آمده است گفت:در برخی از روایات آمده است که یک عالم از هزار عابد پیشگام تر می باشد زیرا مرکب قلم علما به دلیل شهیدپروری آنها ارجح تر از سایرین است و این امر، اهمیت علمای دینی را تثبیت می نماید.

آیت الله محسن مجتهد شبستری، علامه طباطبایی (ره) را شخصیتی بزرگوار و مسلط بر علوم ریاضی، نجوم، فلسفه، عرفان و غیره دانست که ید طولانی ایشان بر همگان محرز است و افزود:تفسیر المیزان یک شاهکار بوده و به اعتقاد بسیاری از دانشمندان داخلی و خارجی، اثری بی نظیر می باشد زیرا تنها تفسیری است که مورد قبول آحاد مسلمانان است و میان شیعه و سنی از زمان صدر اسلام به نگارش درآمده است.

ایشان اضافه کرد:علامه طباطبایی (ره) توانست در مقابل فلسفه غرب ایستاده و با اتکا به مباحث و مکتب انبیاء، این اصل مهم را در ممالک شرقی نهادینه سازد، به طوری که در رشته علم و اخلاق، ایشان مجسمه علم اخلاق بود و آن را به حوزویان و دانشگاهیان آموخت.

امام جمعه تبریز در پایان اظهارات خود به مطالب مطروحه در جلد ۴ صفحه ۲۰۷ کتاب تفسیر المیزان پرداخت و تاکید کرد که اجرای دستورات اجتماعی خداوند متعال باید در یک جامعه اسلامی پیاده گردد و فقیه واجد شرایطی که به عنوان حاکم انتخاب می شود تکالیف الهی را به نحوی مطلوب مورد اجرا قرار خواهد داد.

√ المیزان، آینه تمام نمای علامه طباطبایی (ره) است

رییس این همایش ملی نیز علامه طباطبایی (ره) را فیلسوف، مفسر قرآن، اسلام شناس و استادی در زمره حکیمان وارسته جهانی دانست که علم، ایشان را به فرزانه ای برجسته تبدیل کرد و گفت:کتاب تفسیر المیزان، آینه تمام نمای علامه طباطبایی (ره) است و دربردارنده تمام ابعاد فکری و معرفتی ایشان می باشد.

photo_2016-11-09_13-44-18
رسول آذری خسروشاهی افزود:تکامل اخلاق از منظر پیامبر اکرم بسیار قابل توجه بوده و رابطه مستقیمی میان اخلاق و علم وجود دارد زیرا برخی از دانشمندان آسیب های جبران ناپذیری را از همین مسیر وارد جامعه کرده اند که علم تهی از اخلاق را بی معنا می سازد به طوری که متاسفانه نوآوری های مدرن باعث بروز موارد پیچیده اخلاقی شده است که توجه به امر علم توأم با اخلاق را دوچندان می کند.

photo_2016-11-09_13-44-05

شایان ذکر است در فراخوانی که به مدت ۳ ماه در جریان بود تعداد ۱۰۲ مقاله از سراسر کشورمان به دبیرخانه همایش ملی اخلاق علم و اخلاق حرفه ای در مکتب علامه طباطبایی (ره) واصل گردید و در ارزیابی های داوری، تعداد ۶۲ مقاله پذیرفته شد که ۲۷ مقاله حایز شرایط علمی می باشد و به گفته حجت الاسلام شاهدی – دبیر همایش – فردا در محل دانشگاه صنعتی سهند تبریز به کار خود پایان خواهد داد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :