شاعر پر آوازه کشورمان گفت: امروزه شعرهای حضرت مولانا در نقاط مختلف دنیا مطرح شده و از او به نیکی یاد می شود اما ما هنوز در بحبوحه فضای مجازی و چت مانده ایم!

تبریزمن، سرویس فرهنگ و هنر: علیرضا راهب مازندرانی شاعر خوشنام و مدیر و مجری جلسات ادبی ونداد تهران که جهت حضور در سلسله جلسات شعرخوانی نشست ادبی “خط سوم” به شهر تبریز سفر کرده بود با موضوع آسیب شناسی شعر امروز ایران و آذربایجان به سخنرانی پرداخت و گفت: درباره شعر امروز ایران چه باید گفت؟ باید درباره چه چیزی صحبت کرد؟ وقتی می بینم که همگی دستخوش تغییر هستیم با چه امیدی باید درباره شعر سخن گفت؟ وقتی در کشور ما، شارل بودلر و امثال آن ذهن جوانان را به خود درگیر کرده است و در غرب به کنکاش افکار مولانا مشغولند!

علیرضا راهب مازندرانی افزود: باید با خود بیندیشیم و به این فکر کنیم، چیزی که به آن شعر می گفتیم تا چه حد توانسته است در جای واقعی خود باشد، لذا قصد دارم به آسیب شناسی شعر امروز بپردازم اما نمی دانم باید چه بگویم!

photo_2016-11-17_10-11-11

شاعر پر آوازه خطه شمال کشورمان اضافه کرد: امروزه شعرهای حضرت مولانا در نقاط مختلف دنیا مطرح شده و از او به نیکی یاد می شود اما ما هنوز در بحبوحه فضای مجازی و چت مانده ایم و جالب اینکه برخی از جوانان ما به نشخوار کردن عقاید و اشعار امثال شارل پییر بودلر، شاعر و نویسنده نمادگرای فرانسوی که ایده شعر را برآمده از یک رابطه جنسی موفق می داند، می پردازند…

راهب تاکید کرد:نمی دانم با این تفاسیر و وضعیت موجود می خواهیم به کجا برویم، اما نیک می دانم که باید در مسیر فرهنگ و ادب خود طی طریق نماییم، زیرا همان طور که همگان شاهدیم دنیای امروز، مولانای ما را مورد ستایش قرار داده و با اقبال جهانی روبرو می گردد حال آنکه متاسفانه برخی از جوانان ما راه چت و غیره را پیش روی خود قرار داده اند که یقینأ آثار منفی آن در آینده به چشم خواهد خورد.

شاعر گرانقدر کشورمان که به زبان ترکی نیز تسلط داشته و غزلیات قابل توجهی را سروده است در بخش دیگری از اظهارات خود، تئوری زدگی ها را بخشی از زندگی امروزی دانست و تصریح کرد: صحبت ها باید در میان وهم و عقل به زبان آید و لذا امیدوارم نسل جوان ما بتوانند در وادی شعر و ادب فعالیت نموده و برای آیندگان هم عصر خود چراغ راه باشند.

photo_2016-11-17_10-10-51

راهب در پایان سخنان خود که با تشویق تعداد کثیری از جوانان علاقه مند به حوزه ادبیات همراه بود گفت:متاسفانه جریان های دهه ۷۰ و ۸۰ هم به جایی نرسید و خلاصه من هم تحت الشعاع جریان های ادبی امروزی قرار گرفتم و ندانستم که قرار بود چه بگویم…اما به هر حال گفتم!

جلسه با شعرخوانی شاعران، سخنرانی و رونمایی از چند جلد کتاب به کار خود پایان داد.

شایان ذکر است نشست های ادبی موسوم به “خط سوم” روزهای چهارشنبه هر هفته با حضور شاعران پیشکسوت و جوان از مناطق مختلف ایران و به ویژه استان های شمال غرب کشور در تبریز برگزار می شود.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :