نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری گفت: عملکرد تشکل های مردم نهاد بایستی هدف دار، مشخص، شفاف و مشروع باشد.

به گزارش تبریزمن،  آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی ظهر دوشنبه در حاشیه جلسه اعضاء کانون ارسبارانی های مقیم تبریز با بیان اینکه تشکل های مردم نهاد بایستی ضمن برخورداری از استقلال، یار دولت ها باشند، افزود: دولت ها نیز بایستی تشکل‌ها و گروه های مردم نهاد را تهدید نبیند و  وجود آنها را فرصتی برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور تلقی  نموده و در راستای تقویت  آنها بکوشند.

وی با بیان اینکه برای توسعه همه جانبه کشور نیازمند یک جامعه فعال، پویا و قدرتمند هستیم و جامعه پویا نیز نیازمند مشارکت بیشتر مردم  می باشد ادامه داد:  تشکل ها، NGO ها و گروه های مردم نهاد می توانند زمینه‌های حضور و مشارکت فعال مردم را در کشور بیش از پیش فراهم  نمایند.

آیت الله هاشم زاده با بیان اینکه دولت بایستی در همه امور و هر جایی که می‌تواند وظایف را به مردم و تشکل‌های مردم نهاد واگذار نماید افزود: در کلانشهر بزرگی همچون تبریز یک سازمان‌ مردم‌ نهاد بنام موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز توانسته آسیب و معضل اجتماعی تکدی‌گری را به طور کامل مدیریت و حل و فصل کند، ما بایستی به اینگونه تشکل ها اعتماد و ضمن الگوگیری از آن در کل کشور  از آنها در مرتفع ساختن مشکلات جامعه یاری بگیریم.

وی با اشاره به اهمیت تشکل های مردم نهاد در جوامع مختلف افزود: انقلاب اسلامی به عنوان یکی از حوادث مهم تاریخی جهان در قرون  اخیر به مدد سازمان‌ها، تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد، از طریق مساجد، حسینیه‌ها، بازار و دانشگاه به سامان رسیده و به پیروزی منجر شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه واحد علوم و تحقیقات تهران به کارکردهای تشکلهای مردم نهاد در جامعه نیز اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی و آگاهی عمومی، جذب سرمایه ومنابع مردمی، ایجاد، گسترش و تقویت هماهنگی بین مجموعه دولت و ملت، گسترش نظارت عمومی و ارزیابی عملکرد دولتمردان از کارکردهای تشکل های مردم نهاد در کشور می تواند باشد.

وی در خصوص اهیت و جایگاه قرآنی  احزاب، گروه ها و تشکل ها در جامعه اسلامی نیز اظهار داشت:  گروه های مردم نهاد چند نکته را باید رعایت کنند اول اینکه تطابق برنامه با عمل باشد و ثانیاً برنامه هدف دار، شفاف، مشخص و مشروع داشته باشند و ضمن حرکت در مسیر خیر،  رضایت پروردگار را در انجام فعالیت هایشان در نظر بگیرند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: به طور کلی اگر گروهی جمع شوند کار خیری انجام دهند تشکیل گروه به این معنا و به این نیت بسیار خوب است ادامه داد: در جامعه کنونی کارها به صورت جمعی و تشکلی انجام می‌شود و به صورت فردی کارها پیش نمی‌رود و باید عملکرد احزاب و گروه ها با عنوان آن هم‌خوانی داشته باشد و نمی‌شود یک اسم


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :