سیدمسعود نیک‌دل، مخترع تبریزی موفق به کسب مدال طلای جشنواره و مسابقات بزرگ اختراعات نفت، گاز و پتروشیمی کشور جمهوری چک گردید و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در صدر برگزیدگان این جشنواره بزرگ به اهتزاز درآورد.

به گزارش تبریزمن، برگزاری جشنواره‌ای بین‌المللی در موضوعات مختلف هنری، فرهنگ، علمی، صنعتی ، انرژی و … فضای رقابتی شدید و تنگاتنگی رابین فعالان و نخبگان هر حوزه در سطح دنیا به وجود آورده و باعث می‌شود نخبگان در هر حوزه در سطح دنیا برگزیده و معرفی شوند.

نکته اصلی در این میان حضور متخصصین و نخبگان ایرانی است که در این جشنواره‌ها و رقابت‌های بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته و طرح و اختراع آن‌ها موفق به اخذ رتبه‌های برتر و کسب مدال خوش‌رنگ طلا می‌شود.

طی روزهای اخیر جشنواره و مسابقات بزرگ اختراعات کشور جمهوری چک با معرفی برگزیدگان خود به اتمام رسید. بسیار جای خوشحالی و خوشوقتی است که این بار نیز پرچم سه رنگ ایران اسلامی با طرح و اختراع تولید گاز مایع بی‌بو به روش کاتالیست جذبی با کسب مدال طلا برای اولین بار به‌عنوان بهترین طرح نفت، گاز و پتروشیمی در بین ۳۰۰ کشور دنیا به اهتزاز درآمد و افتخار دیگری در پرونده اختراعات ایران و تبریز ثبت و ضبط گردید.

این اختراع به‌صورت یک سامانه جامع برای شیرین‌سازی گاز مایع و احیای کاتالیست‌های مورداستفاده ارائه گردیده و موفق به کسب مدال طلای مسابقات در بین بیش از ۳۰۰ اختراع‌ شده است و افتخار رتبه اول جهانی در بین بیش از ۲۰ کشور شرکت‌کننده در مسابقات را برای کشور عزیزمان ایران اسلامی به ارمغان آورد و همچنین موفق به دریافت ۵ مورد گواهی ثبت اختراع در اداره ثبت مالکیت صنعتی کشور  شده است

با سید مسعود نیک‌دل مخترع تبریزی هم‌کلام شده‌ایم تا شرح این موفقیت را از زبان او جویا شویم.

*آقای نیک‌دل چگونه شد که تصمیم گرفتید طرح و اختراع خود را برای جشنواره اختراعات کشور چک ارسال کنید؟

جشنواره اختراعات جمهوری چک یکی از معتبرین و بزرگ‌ترین مسابقات علمی و فناوری در جهان است که با حضور بیش از ۲۱ کشور نظیر آلمان، لهستان، کرواسی، چین و غیره با حضور بیش از ٣۳۰۰ مخترع از سراسر جهان زیر نظر فدراسیون بین‌المللی مخترعین (IFIA)، سازمان‌های علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا، سازمان مالکیت معنوی ملل متحد (WIPO) و وزارت‌های علوم و فناوری کشورهای فوق برگزار می‌گردد که با توجه به اینکه محوریت این جشنواره در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی هست و اختراع بنده نیز درزمینهٔ گاز مایع و صنعت پتروشیمی است، از این حیث در این جشنواره شرکت کرده و اختراع خود را ارائه نمودم.

سطح کیفی جشنواره اختراعات و مسابقات کشور جمهوری چک را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

این جشنواره ازنظر کیفی در سطح بسیار بالایی برگزار می‌شود چراکه این جشنواره زیر نظر فدراسیون بین‌المللی مخترعین سازمان‌های علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا، سازمان مالکیت معنوی ملل متحد (WIPO) و وزارت‌های علوم و فناوری ۲۱ کشور جهان سالانه یک‌بار برگزار می‌شود. مسابقات اختراعات و ابداعات کشور جمهوری چک (۲۰۱۶INVENT ARENA) یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های اختراعات جهان با محوریت نفت، گاز و پتروشیمی به شمار می‌رود که با حضور کمپانی‌های قدرتمند صنعتی کشورهای توسعه‌یافته و مخترعان برگزیده از سرتاسر جهان به‌منظور ارائه دستاوردهای نوین در حوزه‌های مختلف برگزار می‌گردد.

*نوع داوری این جشنواره را چطور ارزیابی کردید؟

نوع داوری و شیوه برگزاری این جشنواره بسیار فنی و سخت‌گیرانه بوده و داوران هر حوزه به‌صورت تخصصی آثار را بررسی می‌کنند. سطح داوری بسیار دقیق و فنی بوده و معیاری نظیر نوآوری، قابلیت اجرایی، زیرساخت‌های تجاری‌سازی موردتوجه هیات داوری بوده است. که باوجود داوری سخت و پیشرفته و رقبای بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، اختراع این‌جانب توانست از بین بیش از ۳۰۰ اختراع مقام اول و مدال طلای جشنواره را کسب نماید

*مکانیسم عمل گاز مایع بی‌بو به روش کاتالیست جذب چگونه است؟

اختراع ارائه‌شده در خصوص شیرین‌سازی گاز مایع و جذب ترکیبات سولفوردار و مرکپتان به روش استفاده از کاتالیست‌های جاذب سطحی است. گاز مایع به سبب داشتن اکتان بالا و اشتعال بسیار خوب در دنیا به‌عنوان یک سوخت لوکس شناخته‌شده و به‌غیراز مصارف خانگی در سیلندرهای ۱۱ کیلویی و ۲ کیلویی برای استفاده در سفر و پیک‌نیک، مصرف بسیار بالایی در صنایع دارد.

امروزه در جهان برای اسپری نمودن انواع اسانس‌ها اعم از خوشبوکننده‌های هوا و دئودرانت مای بدن و همچنین افشانه‌های حشره‌کش و افشانه‌های صنعتی مانند افشانه‌های رنگ و غیره از گاز مایع استفاده می‌گردد. اما از آنجائی که گاز مایع (LPG) به‌صورت طبیعی به هنگام تولید دارای مقادیری هیدروکربور و هیدروژن‌سولفوره‌ای سنگین و هم‌چنین ماده بد بوی مرکپتان است، لذا به این صورت در برخی از صنایع قابل‌استفاده نخواهد بود و برای استفاده نیاز است که بر روی آن فرآیند شیرین‌سازی و به عبارت بهتر حذف ناخالصی‌ها انجام گیرد تا گاز مایع بی‌بو و بی‌رنگ به عمل آید که این عمل طی فرایندی در مورد سیستم‌های انواع کاتالیست‌های جذب‌کننده هیدروژن سولفور و مرکپتان و آب صورت می‌گیرد.

بنابراین اختراع ارائه شده درزمینهٔ طراحی دستگاهی برای شیرین‌سازی گاز مایع است.

روند کلی این پروژه چگونه است و برای انجام این فرآیند از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

برای انجام این فرآیند از روش بهره‌گیری از کاتالیست‌های جاذب سطحی استفاده می‌شود به‌طوری‌که در جریان آن مولکول‌های خاصی ازجمله ترکیبات گوگرددار و مرکپتان و آب از ترکیب گاز مایع‌ترش به سطح جسم جامد خارجی در سیستم چسبیده و از آن خارج می‌شود. همچنین کاتالیست‌های مورد استفاده در فرآیند شیرین‌سازی پس از مدتی اشباع‌شده و راندمان خود را از دست می‌دهد بنابراین در این اختراع سامانه‌ای ارائه گشته است که کاتالیست‌های مورد استفاده در شیرین‌سازی گاز مایع را با استفاده از روش حرارتی احیاء نموده و برای مصرف دوباره آماده می‌سازد به‌طوری‌که کاتالیست‌های احیاشده در سیستم پس از احیاء دوباره به‌صورت هوشمند و یکپارچه وارد ستون‌های حاوی کاتالیست و سیستم شیرین‌سازی می‌شود.

* نقش شرکت‌های دانش‌بنیان را در جهت اجرایی و عملیاتی کردن طرح‌ها و ایده‌های مخترعان تا چه اندازه مفید و مناسب و راهگشا می‌دانید؟

شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به‌منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و باارزش افزوده فراوان تشکیل می‌شود. در عصر حاضر، اصطلاح اقتصاد دانش‌بنیان، که توسط OECD مورد تأکید خاص در استراتژی توسعه‌ ملل قرارگرفته است، گویای تأکید بر نقش دانش و فناوری در جریان توسعه‌ اقتصادی است. ازاین‌رو، می‌توان گفت در اقتصاد دانش‌بنیان، به دانش ازنظر کیفی و کمّی بااهمیت‌تر از گذشته نگریسته می‌شود.

طبق تعریف این سازمان، اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی است که مستقیماً بر مبنای تولید، توزیع و مصرف دانش و اطلاعات قرارگرفته باشد. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که امروزه دیگر حجم سرمایه و اندازه‌ بازار در توسعه‌ اقتصادی ملل نقش اساسی ندارد، بلکه این نقش را دانش و فناوری ایفا می‌کند.

فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه مطرح بوده و به‌عنوان منشأ اصلی اشتغال‌زایی و تسهیل محیط کارآفرینی به‌حساب می‌آید و دارای ظرفیت تسریع در خلاقیت، نوآوری و ایجاد فرصت‌های تجاری‌سازی نوین به شمار می‌روند.

در صورت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پذیرش ریسک حرکتی این شرکت‌ها در برنامه‌ریزی‌های کوتاه یا بلندمدت می‌تواند بر رفع نیازها و تنگناهای کشور به‌عنوان یک بازوی کارآفرینی در کشور مطرح شود و همچنین نیروی انسانی متخصص در خود کشور مورداستفاده قرار گیرد و در صورت رونق فناوری کسب‌وکار چنین شرکت‌هایی، سطح رفاه کلی اجتماع نیز افزایش می‌یابد. تولید فناوری، استفاده از نتایج تحقیقات و نوآوری‌ها، تولید کالاهای باارزش افزوده بالا از اهدافی است که حاصل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.

در پایان به بخشی از طرح‌ها و  اختراعات قبلی خود نیز اشاره‌کنید؟

شرکت نیک گاز سابقه‌ای بیش از ۴۰ ساله در صنعت پتروشیمی و گاز مایع را دارد که بنده به‌عنوان مدیرعامل این مجموعه باهدف توسعه نوآوری و تجاری‌سازی فرآیندهای علمی از ۵ سال پیش اقدام به راه‌اندازی واحد تحقیق و توسعه در این گروه نموده‌ام که ماحصل آن تولید ۵ مورد اختراع درزمینهٔ گاز مایع و تجاری‌سازی اختراعات بوده است.

در خصوص اختراعات انجام‌یافته توسط این‌جانب و گروه نیک گاز می‌توان به دستگاه تبخیرکننده گاز مایع در فصول سرد سال، تولید گاز مایع بی‌بو مبتنی بر ستون‌های حاوی کاتالیست جذبی، سیستم احیای هوشمند کاتالیست‌های شیرین‌‌سازی گاز مایع، سیستم هوشمند توزیع و بارگیری گاز مایع اشاره کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :