به گزارش تبریزمن، استاندار آذربایجان‌شرقی به ناظر گمرکات آذربایجان شرقی دستور داد تا زمینه تردد آسان خودروهای شخصی مردم نخجوان و همچنین تسهیل عبور و مرور خودروهای باری این جمهوری در استان را فراهم کند.

اسماعیل جبارزاده در دیدار با واصف طالب‌اف، رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان، با اشاره به عزم جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای همسایه در تمام زمینه‌ها، اظهار داشت: با این رویکرد در ارتباط با توسعه روابط با جمهوری خودمختار نخجوان گام‌های موثری برداشته شده است.

وی با بیان این که شخص رییس جمهور بر توسعه روابط با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان تاکید زیادی دارد، افزود: در این زمینه هیچ حد و مرزی قایل نیستیم.

جبارزاده با بیان این که آذربایجان به عنوان کشور برادر و دوست یکی از اولویت‌های آذربایجان‌شرقی برای جذب سرمایه‌گذاری است، افزود: در دو سال اخیر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در طرح‌های مختلف استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ما ترجیح می‌دهیم که با سرمایه‌گذاران آذربایجانی و نخجوانی کار کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که وجود معادن مس و ۳۵ نوع ماده معدنی دیگر در استان، ظرفیت بزرگی برای سرمایه‌گذاران خارجی است، یادآور شد: در این زمینه یک شرکت روسی برای استحصال طلا در استان ظرف یک سال آتی سرمایه‌گذاری کرده و آزادراه تبریز- بازرگان نیز به یک شرکت ترکیه‌ای و تولید چهار هزار مگاوات برق به یک شرکت اتریشی واگذار شده است.

وی با بیان این که دولت از تمام سرمایه‌گذاران خارجی و بخش خصوصی حمایت می‌کند، گفت: زمینه توسعه همکاری دو جانبه در زمینه‌های درمان، گردشگری و کشاورزی میان آذربایجان شرقی و جمهوری خودمختار نخجوان آماده است و همکاری در این زمینه‌ها علاوه بر تامین نیازهای داخلی، نیاز بازارهای منطقه را نیز تامین می‌کند.

جبارزاده با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی در تولید دارو و مواد غذایی، اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی استان آماده تولید دارو و مواد غذایی با استانداردهای مورد نظر کشورهای همسایه هستند.

استاندار آذربایجان‌شرقی به ناظر گمرکات آذربایجان شرقی دستور داد تا زمینه تردد آسان خودروهای شخصی مردم نخجوان و همچنین تسهیل عبور و مرور خودروهای باری این جمهوری در استان را فراهم کند.

توسعه همکاری‌های مشترک، راهی برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی

رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان نیز در این دیدار توسعه همکاری‌های مشترک با ایران و آذربایجان شرقی را گامی برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر همکاری های دوطرف در سطح خوبی قرار دارد که با تقویت مناسبات، این سطح از همکاری ها قابل افزایش است.

واصف طالب‌اف افزود: هم اکنون دو طرف در زمینه مرغداری و کشاورزی، همکاری و مشارکت دارند و جمهوری خودمختار نخجوان آماده است تا سود سرمایه‌گذاران ایرانی را تضمین کند.

وی گفت: در مقابل سرمایه‌گذاران جمهوری آذربایجان نیز به سرمایه‌گذاری در ایران و منطقه آزاد تجاری ارس تمایل زیادی دارند و زمینه‌های زیادی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری وجود دارد.

طالب اوف به زمینه‌های همکاری بالقوه دو طرف اشاره کرد و گفت: تبادل دانشجو بین دو طرف نیز می تواند زمینه همکاری دیگری باشد، ضمن این که جمهوری نخجوان آماده است در بخش درمان نیز از تجارب و دانش بالای پزشکان ایران استفاده کند.

رئیس مجلس نخجوان همچنین از استاندار آذربایجان شرقی خواست تا با تسهیل امور گمرکی، ایجاد امکانات رفاهی و رفت و آمد آسان خودروهای شخصی بین دو طرف، زمینه را برای توسعه روابط و همکاری ها فراهم کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :