مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور، پراستفاده‌ترین نام‌های خانوادگی ایرانی را اعلام کرد و گفت که حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی با رعایت شرایطی امکان‌پذیر است.

به گزارش تبریزمن، بهمن مشایخی اظهار کرد: اشخاص می‌توانند در صورت تمایل به منظور کوتاه‌تر شدن نام‌خانوادگی خود در موارد ذیل اقدام به حذف پیشوند یا پسوند نام‌خانوادگی کنند؛ البته مشروط بر این‌که پس از حذف پیشوند یا پسوند، باقیمانده نام‌خانوادگی مناسب باشد.

وی تصریح کرد: چنانچه نام‌خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام محل، ایل و طایفه، شغل، کلمه زائد، رنگ یا اشیاء باشد، حذف موارد ذکر شده در صورتی که باقیمانده نام خانوادگی مناسب باشد نیز امکان‌پذیر است.

مشایخی افزود: ۱۰ نام خانوادگی نخست از حیث فراوانی به ترتیب محمدی، حسینی، احمدی، رضایی، مرادی، حیدری، کریمی، موسوی، جعفری و قاسمی هستند.

مدیرکل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد: هموطنان مقیم خارج از کشور در صورت تمایل به تغییر نام و نام‌خانوادگی خود، البته چنانچه دارای ویژگی‌های تغییر باشد، به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود مراجعه و اقدام به تنظیم درخواست کنند تا از طریق وزارت امور خارجه به اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور ارسال شود تا در اسرع وقت پس از بررسی کارشناسی، برابر مقررات اقدام و نتیجه از طریق نمایندگی محل درخواست به متقاضی اعلام شود


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :