توافق ایران و گروه ۵+۱ و تایید برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» سبب به رسمیت شناختن حقوق هسته ای صلح آمیز ایران شد و مهر پایانی بر تحریم های ظالمانه و پروژه ایران هراسی در دنیا زد که این آغازی بر گشایش همکاری های جدید بین المللی با هدف جذب سرمایه گذاری های خارجی بود.

به گزارش تبریزمن، «حسن روحانی» با مطرح ساختن گفتمان اعتدال در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و پس از آن که این سیاست و گفتمان با اقبال عمومی جامعه روبرو شد و با رای قاطع ایرانیان وی سکان اجرایی کشور را به دست گرفت و رویکرد مهم تنش زدایی در روابط خارجی را به عنوان یکی از محورهای اصلی و عمده فعالیت های دیپلماسی خویش قرار داد و دولت یازدهم تمام تلاش خویش را به منظور پایان دادن به بحران ساختگی موضوع هسته ای ایران بکار بست.

در حالی که ۱۲ سال از گفتگوهای هسته ای ایران می گذشت، سرانجام این دولت موفق شد پس از ۲۳ ماه تلاش های بی وقفه تیم مذاکره کننده و چانه زنی های فراوان با گروه ۵+۱، توافق جامع و نهایی هسته ای وین را با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ هجری خورشیدی(۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش، با اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ به امضا برساند.

برپایه این توافق نامه، ایران با تضمین صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود، توانست جهان را وادار سازد تا ایران را به عنوان کشوری هسته ای بپذیرد و تمام تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چندجانبه و ملی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران لغو و با ابطال همه قطعنامه های ظالمانه علیه ایران، شرایط عادی و معمولی در روابط بین الملل ایران آغاز شد.

با برداشته شدن تحریم های بین المللی شرکت های تجاری و صنایع بزرگ جهانی به دلیل بازار ۷۰ میلیونی ایران، نیروی انسانی با تجربه، ثبات سیاسی و منابع غنی انرژی، تمایل خود را برای حضور موثر و سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ایران ابراز داشتند و به همین سبب هیات های اقتصادی جهانی، به منظور ایجاد مقدمات و زمینه های مربوط به سرمایه گذاری در قالب هیات های اقتصادی و سیاسی به ایران سفر کردند.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی آلمان به ایران

آلمان با تصویب برجام نخستین کشوری بود که گوی سبقت در تجدید و توسعه روابط با تهران را از دیگر رقبای اقتصادی خویش ربود و با اعزام هیاتی و حضور نمایندگان ارشد شرکت های این کشور، گفتگوهای سودمند و راه گشایی را با مسوولان نظام انجام داد.

«زیگمار گابریل» قایم مقام صدراعظم آلمان که همزمان وزیر اقتصاد و انرژی این کشور نیز هست، به همراه هیاتی ۶۰ نفره شامل دست اندرکاران امور اقتصادی، تجاری و جمعی از مقامات سیاسی آلمان ۲۸ تیر ۱۳۹۴ هجری خورشیدی برای گسترش روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی و به دعوت بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران وارد تهران شد.

وی با شماری از مقام های ایرانی از جمله حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، حمید چیت چیان وزیر نیرو و محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفتگو کرد.

گابریل و هیات همراه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ خورشیدی نیز به اصفهان سفر و از بناهای تاریخی این شهر از جمله مجموعه تاریخی میدان نقش جهان و کاخ موزه چهلستون دیدن کردند.

سرمایه گذاری مشترک، انتقال تکنولوژی های جدید و نوسازی خطوط تولید، کمک به توسعه فناوری، مشارکت برای صادرات خودرو، انتقال فناوری صنایع پتروشیمی، استفاده از تجربیات آلمان در زمینه فناوری های بهینه سازی مصرف آب، فاضلاب و انرژی ها و ایجاد کمیسیون مشترک اقتصادی و تقویت روابط فرهنگی و سیاسی، مبارزه با تروریسم، آلودگی هوا و آب و مسائل زیست محیطی و گردشگری، صنایع سبز و فناوری های برتر از جمله اهداف و محورهای گفتگوی این هیات آلمانی با دست اندرکاران ایرانی بوده است.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی – اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران

«فدریکا موگرینی» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون او هلگا اشمید به همراه برخی دیگر از کارشناسان اتحادیه اروپا، ششم مرداد ۱۳۹۴ هجری خورشیدی برای دیدار و گفتگو با مسوولان ایران وارد تهران شدند.

«فدریکا موگرینی» به منظور یک سفر کاری از قبل تعیین شده به ایران آمد و در مدت اقامت در تهران با حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در خصوص تقویت مناسبات تهران و اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد.

گفتگوها در جهت سرمایه گذاری و احیای مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران، همکاری در رابطه با محیط زیست و مسایل منطقه ای، گسترش روابط علمی، فناوری، فرهنگی، سیاسی، مبارزه با تروریسم، پیشبرد امنیت در خاورمیانه و همکاری در مسایل مربوط به خلیج فارس از جمله اهداف و محورهای گفتگوی این هیات بلندپایه با مقامات ایرانی عنوان شده است.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی – اقتصادی فرانسه به ایران

«لوران فابیوس» وزیرامور خارجه فرانسه در صدر هیاتی، هفتم مرداد ۱۳۹۴ هجری خورشیدی برای دیدار با مسوولان ایرانی وارد تهران شد.
این نخستین سفر وزیرامور خارجه فرانسه به تهران از ۱۲ سال پیش است.

«لوران فابیوس» با حسن روحانی رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفتگو کرد.

بررسی ظرفیت ها و توانمندی های فراوان برای گسترش روابط با ایران، مبارزه با تروریسم و افراط گری، ایجاد صلح و ثبات منطقه، گشودن فصل جدیدی از روابط اقتصادی و همکاری شرکت نفتی توتال و صنایع خودروسازی از جمله اهداف و محورهای گفتگوی هیات فرانسوی با مقامات ایرانی بود.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی ایتالیا به ایران

«پائولو جنتیلونی» وزیر امور خارجه و «فدریکا گوئیدی» وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا با همراهی جمعی از مدیران ارشد از صاحبان صنایع و مهمترین موسسات و شرکت های اقتصادی دولتی و خصوصی در سیزدهم مرداد ۱۳۹۴ هجری خورشیدی این کشور وارد تهران شدند.

گشایش فصل نوین در روابط مشترک در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و توریستی و همکاری در زمینه های تجارت، بازرگانی، اقتصاد و بین المللی، سرمایه گذاری و تولید مشترک، انتقال سرمایه و فناوری به ایران و توسعه شبکه ارتباطی و راه ها و نیز توسعه صنایع نفت و گاز، حوزه نفت و گاز، خودروسازی، حمل و نقل، زیربنایی، ساخت و ساز، انرژی، بانک، بیمه، صنایع، حمل و نقل، بهداشت و سلامت و کشاورزی و دیگر زمینه های اقتصادی و تجاری انتقال سرمایه و فناوری به ایران و سپس صادرات مشترک به بازارهای منطقه، تقویت ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم و افراط و خشونت، اهداف و محورهای گفت وگوهای هیات ایتالیایی با مقامات ایرانی را شامل شد.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی صربستان به ایران

«ایوتستا داچیچ» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان، در سیزدهم مرداد ۱۳۹۴ هجری خورشیدی به ایران سفر کرد.

وی در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری و علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره همکاری طرفین در موضوع های منطقه ای و ظرفیت های ۲ کشور به گفت گو و تبادل نظر پرداخت.

اهداف و محورهای مهم گفت وگو هیات صربستانی با مسوولان ایرانی را مبارزه با تروریسم، افراط و خشونت، گسترش رابطه در عرصه های فرهنگ، آموزش، علمی، فرهنگی و گردشگری، حوزه انرژی و منابع نفت و گاز شامل می شود.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی انگلیس به ایران

«فیلیپ هاموند» وزیر امورخارجه انگلیس در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی در یکم شهریور ۱۳۹۴ هجری خورشیدی به تهران آمد و با برخی از مسوولان بلندپایه ایران دیدار و گفتگو کرد. او به منظور حضور در مراسم بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به ایران سفر کرده است.

وی با شماری از مقام های ایرانی از جمله حسن روحانی رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرده است.

تروریسم، ایجاد ثبات و امنیت منطقه ای، جلوگیری از گسترش و پیشروی داعش در سوریه و عراق، رویارویی با قاچاق مواد مخدر، بررسی ظرفیت های گسترده برای توسعه همکاری ها و مناسبات دوجانبه، افزایش سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، گسترش مناسبات اقتصادی ۲ کشور، همکاری در موضوعات گوناگون بازرگانی، سیاسی، توسعه روابط آکادمیک، انجام دادن همکاری های مطالعاتی و توسعه روابط فرهنگی، مبارزه با تروریسم، اشغالگری و افراطی گری را از جمله اهداف و محورهای گفتگوهای هیات انگلیسی با مسوولان ایرانی بود.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی – اقتصادی چک به ایران

«لوبومیر زائورلک» وزیرامور خارجه چک در صدر هیاتی ۷۰ نفره اقتصادی در پانزدهم شهریور ۱۳۹۴ هجری خورشیدی به تهران آمد و با برخی از مسوولان بلندپایه ایران دیدار و گفتگو کرد.

وی با شماری از مقام های ایرانی از جمله حسن روحانی رییس جمهوری، محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفتگو کرد.

«لوبومیر زائورلک» وزیرامور خارجه چک در سفری به اصفهان از نزدیک از مجموعه میدان نقش جهان بازدید و درباره ظرفیت های هنری، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی این شهر با مسوولان رایزنی کرد.

مبارزه با گروه های تروریستی و قاچاق مواد مخدر، یافتن راه حل سیاسی متعادل برای مشکلات منطقه، افزایش سطح روابط بازرگانی، علمی، فرهنگی، سیاسی، انرژی، حمل و نقل، صنعتی، اقتصادی و آموزشی دو کشور، همکاری در زمینه داروسازی، شهرسازی و صنایع هواپیمای کوچک، ساخت پل ها، جاده ها و خطوط راه آهن و توسعه گردشگری از جمله اهداف و محورهای گفتگوی این هیات چکی با دست اندرکاران ایرانی بود.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی – اقتصادی اتریش به ایران

هاینز فیشر رییس جمهوری اتریش به همراه یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی شانزدهم شهریور ۱۳۹۴ خورشیدی برای انجام دیدار رسمی سه روزه وارد تهران شد.

رییس جمهوری اتریش در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مقام های عالی رتبه کشور دیدار و گفتگو کرد.

رویارویی و مبارزه جدی با تروریسم و افراطی گری، تدوین نقشه راه همکاری های دو کشور در بخش های زیر بنایی، انرژی، صنعت و گسترش روابط علمی و فرهنگی علمی، پزشکی، فناوری های نو و هوا و فضا، فناوری، محیط زیست، گردشگری، زیر ساخت ها، حمل و نقل، جنگلداری و محافظت در برابر بلایا، سرمایه گذاری در در حوزه های انرژی، راه و راه آهن، بانک و بیمه، گردشگری، تحقیقات و فناوری و توسعه بنادر جنوبی و کرویدورهای ارتباطی میان آب های جنوب و سراسر آسیای میانه از جمله اهداف و محورهای گفتگوی هیات اتریش با مقامات ایرانی بود.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی – اقتصادی اسپانیا به ایران

«خوزه مانوئل گارسیا مارگایو» وزیرامور خارجه اسپانیا به همراه سوریا لوپز وزیر صنعت انرژی و گردشگری این کشور و در صدر یک هیات ۷۰ نفره شامل مقام های و دست اندرکاران امور اقتصادی شانزدهم شهریور ۱۳۹۴ خورشیدی، وارد تهران شد.

وزیران اسپانیایی در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کردند.

«خوزه مانوئل گارسیا مارگایو» وزیر امور خارجه اسپانیا و هیات همراه از شهر اصفهان دیدن کردند و با پیشینه فرهنگی مردم این خطه آشنا شدند.

صدور گاز ایران به اروپا از طریق پایانه های ال ان جی اسپانیا، توسعه همکاری ها در بخش های گردشگری، انرژی، کشاورزی و حمل و نقل، ریلی و سرمایه گذاری در طرح های توسعه پتروشیمی و ساختارهای زیربنایی نظیر ساخت هتل ها و واحدهای اقامتی، توسعه جاده ها و بزرگراه ها و فرودگاه ها، تقویت صنعت حمل ونقل شهری، بین شهری و بین المللی و همکاری در زمینه های نفت، گاز، پالایش، صنعت، معدن و ساخت تجهیزات و بهینه سازی انرژی، گردشگری از جمله اهداف و محورهای گفتگوی هیات اسپانیایی و ایرانی عنوان شده است.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی برزیل به ایران

«مائورو لوییس ویرا» وزیرامور خارجه برزیل بیست و دوم شهریور ۱۳۹۴ خورشیدی به منظور تقویت روابط دو کشور ایران و برزیل، وارد تهران شد.

وی در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و دیگر مقام های ایرانی دیدار کرد و به تبادل نظر درباره مسایل مورد علاقه دو طرف پرداخت.

اهداف و محورهای گفتگوی هیات برزیلی با مقام های ایرانی را ارتقای سطح روابط، افزایش سرمایه گذاری در بخش تجاری، صنعتی و بانکی و گسترش همکاری های اقتصادی، فنی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، علمی و انسانی در برمی گرفت.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی هلند به ایران

«برت کوندرس» وزیر امورخارجه هلند، ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ خورشیدی با هدف گفتگوهای سازنده میان دو کشور هلند و ایران وارد تهران شد.

دیدار و گفت و گو با حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در برنامه سفر کوندرس به تهران گنجانده شده است.

گسترش رونـد مناسبات سیاسی، پارلمانی، فرهنگی و اقتصادی و همکاری در حوزه های هواپیمایی ، اجرای پـروژه ال ان جی و در زمینه مدیریت آب، محیط زیست ، کشاورزی، انرژی، نفت و گاز، آب و سایر حوزه های کشاورزی، کمک به برقراری صلح وثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم و افراطی گری، سرمایه گذاری در زمینه های ترانزیت، انرژی، پتروشیمی اهداف و محورهای گفتگوی هیات هلندی و مسوولان ایرانی را تشکیل داد.

** اهداف و برنامه های سفر هیات سیاسی- اقتصادی لهستان به ایران

«بوگدان بروسوئی» رییس مجلس سنای لهستان در صدر هیاتی در هفدهم مهر ۱۳۹۴ خورشیدی وارد تهران شد.

وی در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس تشخیص مصلحت نظام، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه درباره گسترش مناسبات دو کشور دیدار و گفتگو کرد.

اهداف و محورهای گفت و گوی هیات لهستانی با مسوولان ایرانی همکاری های منطقه ای و فرامنطقه ای برای مبارزه با تروریسم، گسترش روابط پارلمانی، منطقه ای، اقتصادی، بین المللی و ارتقای روابط در بخش های مختلفی چون کشاورزی، صنعتی، فناوری های، سیاسی، اقتصادی، علمی و تجاری، همکاری در صنایع کشتی سازی، راه آهن، مواد غذایی، نفت و گاز را شامل می شود.

«بوگدان بروسوئی» همچنین در سفری به اصفهان از میدان نقش جهان، مساجد امام (ره) و شیخ لطف الله و بازار اصفهان دیدن کرد.

** اهداف و برنامه های سفر هیات اقتصادی – سیاسی ژاپن به ایران

«فومیو کیشیدا» وزیرامور خارجه ژاپن به همراه یک هیات ۲۳ نفره از رییسان شرکت های مهم ژاپنی، بیستم مهر ۱۳۹۴ خورشیدی وارد تهران شدند.

وی در این سفر با حسن روحانی رییس جمهوری، محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه درباره گسترش مناسبات اقتصادی تهران – توکیو گفت و گو و رایزنی کرد.

ایران و ژاپن در آستانه رسیدن به یک توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه هستند که برپایه آن، شرکت های ژاپنی، میادین نفتی و دیگر فعالیت های بازرگانی ایران را توسعه و گسترش خواهند داد.

سرمایه گذاری های مشترک در بخش های انرژی، مسایل زیست محیطی، حمل و نقل، بنادر، سدسازی و دانشگاهی و فرهنگی و تحقیقاتی، اقتصادی و انتقال تکنولوژی روزآمد و همکاری در بخش هایی همچون هسته ای، محیط زیست، منطقه ای، مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و مواد مخدر، شهرسازی، حمل و نقل و ترابری از جمله اهداف و محورهای مهم گفتگوی هیات ژاپنی و مسوولان ایرانی بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :