همایش تبریز، شهر جهانی خلاق فرش روز ۱۴ مهرماه سال جاری در شهر تبریز برگزار خواهد شد.

به گزارش تبریزمن، رییس اتحادیه صنفی تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستبافت ایران در یک نشست خبری که در محل اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تبریز تشکیل گردید، در خصوص برگزاری این همایش توضیحاتی ارایه نمود و از اصحاب رسانه خواست تا در اطلاع رسانی این رویداد بزرگ کوشا باشند.

اسماعیل چمنی در ابتدای اظهارات خود با اشاره به اینکه شهر تبریز به عنوان مرکز فرش دستبافت جهان ثبت شده است گفت:در این خصوص حدود ۲ ماه پیش نمایندگان   شورای صنایع دستی جهانی به تبریز آمده و از بازار فرش، موزه ها و مراکز تولیدی این هنر-صنعت بازدید کرده و موارد مربوطه درباره آینده فرش دستبافت و بازار و تولید آنها مورد بررسی قرار گرفت زیرا این موضوعات مدنظرشان بود.

وی ادامه داد:بازاریان و برخی از سازمان ها و ارگان هایی ذیربط باعث ثبت جهانی فرش دستبافت تبریز گردیدند که باید از همه آنها قدردانی نمود زیرا این امر تأثیر بسزایی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و گردشگری خواهد داشت لذا این اقدام، رویداد خجسته ای است که باید در فضایی آرام و امن از نتایج آن بهره مند شد و اگر اینگونه نشود نمی توان به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت.

چمنی سپس به بیشترین درصد سهم اشتغال زایی فرش دستبافت در آذربایجان شرقی پرداخت و افزود:استان ما بیش از ۳۰ درصد تولید فرش های دستبافت کشور و بیش از همین مقدار در صادرات فرش را به خود اختصاص داده است و بدین ترتیب این هنر-صنعت نقش عمده ای در صادرات غیرنفتی دارد.

DSC_0297

عضو اتاق بازرگانی تبریز فرش دستبافت را سفیر فرهنگی کشورمان در سطح جهان عنوان کرد و گفت:از آنجایی که فرش را یک کالای فرهنگی می دانیم لذا موضوعی که در ثبت جهانی آن مهم به نظر می رسد همکاری تنگاتنگ همگان در این حوزه است که باید در پیشبرد اهداف ثبت جهانی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: فرش دستبافت اولین هنر-صنعت کشورمان است که تلفیقی از هنر و صنعت بوده و باید همگان در افزایش جایگاه آن تلاش نماییم و امیدواریم روزی هم برسد که هفته ای از سال به نام فرش دستبافتمزین شده و در تقویم رسمی ایران ثبت گردد.

چمنی در بخش دیگری از اظهارات خود در بین خبرنگاران، گره ترک را بهترین نوع بافت فرش دستبافت دانست که در آذربایجان شرقی حدود ۵۰۰ هزار نفر از هم استانی ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق آن به امرار معاش می پردازند و افزود:در این خصوص حدود ۳۰ مورد شغل زیرمجموعه فرش نیز وجود دارد که یک ششم جمعیت استان را تشکیل می دهند و لذا باید منبع درآمدی قالی بافان را افزایش داد تا کیفیت محصولات تولیدی تحت الشعاع وضعیت اشتغال آنان قرار نگیرد.

عضو شورای شهر تبریز در پایان به موضوع موزه فرش اشاره کرد و گفت:این موزه در حال احداث بوده و پس از اتمام در معرض بازدید گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود زیرا در آن تعداد زیادی از نفیس ترین فرش های دستبافت گردآوری خواهد گردید اما راه اندازی نمایشگاه فرش دستبافت تنها جهت درآمدزایی تولیدکنندگان و بافندگان فرش تبریز می باشد.

در بخش دیگری از این نشست خبری رییس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه قضیه ثبت جهانی فرش دستبافت موضوعی ملی و با ارزش برای ایران و تبریز است افزود:زیرا نام ایران با نفت و سپس با برند فرش دستبافت به عنوان سرمایه ملی شناخته می شود که البته با نام تبریز عجین شده است و این مورد بسیار غرورآفرین می باشد.

DSC_0330

صمد حسن زاده ادامه داد: با برگزاری جشنواره فرش دستبافت در اندازه نام تبریز و آذربایجان، آینده این هنر-صنعت درخشان تر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شایسته تبریز است که این شهر به عنوان شهر پرآوازه هنر-صنعت فرش دستبافت در سطح جهانی معرفی گردد.

در خاتمه اضافه می شود همایش بزرگ تبریز، شهر جهانی خلاق فرش ۱۴ مهر ماه سال جاری با حضور مهمانان داخلی و خارجی، مسوولان استانی و فعالان این حوزه از استان های مختلف کشور  در بازار مظفریه تبریز برگزار خواهد شد که هم زمان با آن نمایشگاهی از فرش های بسیار نفیس نیز در معرض بازدید عموم قرار خواهد گرفت.

به گفته اسماعیل چمنی، تجلیل از فعالان حوزه فرش دستبافت در ثبت جهانی و تقدیر از تولیدکنندگان و بافندگان نمونه استان از دیگر مواردی است که برای این جشنواره در نظر گرفته است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :