رئیس اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران گفت: فرش تبریز با ویژگی های منحصر بفرد خود می تواند ضامن و پشتوانه ای قدرتمند برای اقتصاد کشور تبدیل شود و آن را از تنگناهای موجود رها سازد.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل چمنی پیش از آنکه عضو سرشناس شورای اسلامی شهر تبریز باشد، یک فعال حوزه فرش است؛ او رئیس اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران است و دغدغه هایی جدی در این خصوص دارد.

وی که این روزها که سرگرم برگزاری همایش ثبت جهانی فرش تبریز است، در همین رابطه به خبرنگار تبریزمن گفت: بشدت در پی تاثیرگذاری ماندگار این رخداد هستیم. رخدادی که به سبب ریشه و ذات فرش دستباف با موضوع فرهنگ، اقتصاد، اشتغال و جنبه های مردم شناسی بسیار در ارتباط است و می تواند به یکی از فرصت های ارزشمند کارآفرینی کشور بدل شود.

چمنی ادامه داد: امیدواریم که فرش دستباف بتواند به موضوع درجه یک بودجه و محل سرمایه گذاری کلان دولت بدیل شود، امری که تحقق آن در گرو تاسیس یک نهاد واحد است و همکاری های هماهنگ همه دستگاه های مرتبط را می طلبد.

عضو شورای اسلامی شهر در مقام تشریح جایگاه فرش دستباف تبریز، اظهار کرد: فرش دستبافت تبریز به عنوان برندی جهانی است که حتی به شناخت فرش ایران با نام شهر تبریز در جهان منجر شده است.

چمنی

چمنی فرش تبریز را به لحاظ فرهنگی دارای ویژگی هایی دانست که توانسته آن را به شهرتی جهانی برساند.  وی درخصوص دلایل ممتاز بودن این فرش گفت: طراحی فرش، تنوع رنگ ها و نوع بافت باعث شده که اگر فرش دستباف تبریز، عالی ترین نوع فرش در کشور نباشد، بی شک در زمره عالی ترین هاست.

وی با اشاره به علاقمندی زایدالوصف مردم برای استفاده از فرش دستباف گفت: این حوزه می توان منجر به اشتغال زایی گسترده ای در سراسر کشور منجر شود. شمار فعالان این حوزه از تولید مواد خام تا درگاه های فروش، بسیار گسترده و پرشمار است.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف ایران، در ادامه  آمار بافندگان فرش دستباف و سایر بافتنی های سنتی استان آذربایجان شرقی را بیش از ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرده و افزود: این رقم در مراحل مختلف از جمله تولید مواد خام، حمل نقل، فروش و سایر موارد می تواند افزایش یابد و خیل کثری از افراد را شامل گردد.

وی سابقه فرش تبریز را نزدیک به ۲۵۰۰ سال عنوان کرد و ادامه داد: فرش تبریز با ویژگی های منحصر بفرد خود می تواند ضامن و پشتوانه ای قدرتمند برای اقتصاد کشور تبدیل شود و آن را از تنگناهای موجود رها سازد.

DSC_0601

اسماعیل چمنی انتخاب فرش دستباف تبریز را به عنوان فرصتی برای معرفی این برند در سطح جهان و منطقه عنوان کرد و افزود: این فرصت خوبی برای همه فعالان حوزه فرش است تا به تبیین دیدگاه های خود برای بهبود این فضا اقدام کنند.

وی با بیان اینکه فرض دستباف علاوه بر کمک به اشتغالزایی و درآمدزایی، به ایجاد آورده های مناسب مالی کمک می کند خاطر نشان کرد که این آورده ها به افزایش درآمدهای مالی به کشور نیز کمک خواهند کرد.

چمنی در ادامه گفت: فرش دستباف نیاز به حمایت همه جانبه نهادهای مختلفی دارد که بتواند ضامن حضور خود در بازار باشد. پیشنهاد می کنیم که به تولیدکنندگان و حتی خریداران فرش دستباف سوبسید اعطا شود تا زمینه حضور این کالای فرهنگی و مصرفی در جامعه تداوم یابد.

وی افزود: فرش دارای فرهنگ، تاریخ و هویتی مانا است که با محوریت ایران در جهان تولید می شود و می تواند به سبب حضور موثرش در همه ادوار تاریخی در ایران، همواره محمل توجه و سرمایه گذاری مدوّن باشد. این حوزه نیاز جدی به توجه های اساسی و بنیادین دارد که در بخش های مختلف می تواند موجب بهبود شرایط زندگی شود.

به گفته وی برخی از بوروکراسی های موجود در این حوزه موجب تداوم آسیب ها شده است و از رسیدن به نقطه مطلوب جلوگیری می کند.

اسماعیل چمنی گردهمایی مدیران مرتبط با فرش در تبریز را به بهانه ثبت جهانی فرش را امری فرخنده خواند و گفت: تدوین سند راهبردی برای بهبود وضعیت فرش، ایجاد بسترهای مناسب قانونی برای انسجام بخشی به فعالیت های این حوزه می تواند به بقای بهبود این فضا کمک کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :