مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از بافت فرش صلح و دوستی جهانی به عنوان سفیر صلح ایران در تبریز خبر داد.

به گزارش تبریزمن، مرتضی آبدار در این باره گفت: این فرش با ایده مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و با هدف ترغیب ملت ها به صلح و دوستی بافته می شود.

وی افزود: این فرش تمام ابریشم با هدف ترویج گفتمان صلح، افزایش تعاملات و ارتباطات نزدیک با ملل با شعار صلح و دوستی در حال بافت است و در طراحی آن از نمادهای پنج قاره همچون پرندگان اساطیری و درخت طوبی استفاده شده است.

آبدار با اشاره بر اینکه فرش فقط یک هنر ساده نیست، گفت: فرش هزاران پیام مختلف در دل خود دارد و می‌تواند به صلح و دوستی بین ملت ها منجر شود.

وی افزود: آذربایجان‌شرقی و تبریز مهد هنر فرش است؛ جایی که در آن آمیزه‌ای از نخ ‌های پشمی و ابریشمی بر تار و پود فرش هایی دستباف با پیام صلح جهانی به رقص در می آیند و جلوه های فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی را در قاب فرش به تصویر می کشند.

وی اظهار کرد: طرح “فرش صلح جهانی” به سفارش سازمان میراث فرهنگی کشور و تحت نظارت نامور مطلق، معاون محترم صنایع دستی سازمان و همت استاد حمید کاظم نیار هنرمند پیشکوست کشور، در حال بافت است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان “شهر جهانی فرش دستباف” افزود: فرش بافته شده توسط استاد کاظم نیا مهرماه سال جاری در ‘هجدهمین اجلاس بین المللی شورای جهانی صنایع دستی’ در اصفهان، رونمایی خواهد شد و هر کدام از سران مذهبی، ملی و سیاسی شرکت کننده در اجلاس گره ای نمادین بر آن خواهند زد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :