انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این استان را به فرش قرمز دولتمردان در زیر پای فعالان اقتصادی تبدیل کرده است.

به گزارش تبریزمن، شورایی که در آن بخش خصوصی هم ردیف با دولتمردان تدبیر و امید، فرصت اظهار و تصمیم گیری دارد و فرش قرمزی که فقط و فقط به سکوی ‘اقدام و عمل’ و افزایش صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی منتهی می شود.

ناظران اقتصادی با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید برای فراهم کردن بستر تحقق اصول اقتصاد مقاومتی از طریق تسهیل قوانین و مقررات جاری کشوری معتقدند که بخش خصوصی و حوزه تولید موتور محرکه این ططرح بزرگ اقتصادی ملی است.

این روزها شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوص آذربایجان شرقی که با حضور شخص استاندار و سایر دولتمردان برگزار می شود، رنگ و بوی جدیت و حصول نتیجه به خود گرفته است.

صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز که طرح موضوع را در این شورا بر عهده دارد امروز /شنبه/ با اشاره به برخی مشکلات صنعتگران در خصوص وثیقه ملکی و همکاری نکردن برخی از بانک ها گفت: رقم وثیقه در برخی از موارد بالاتر از میزان تسهیلات است و بانک ها هیچگونه تعاملی برای ارزیابی ارزش افزوده یا تغییر در تضمین ندارند.

حسن سعیدی اصل، رئیس شورای هماهنگی بانک های آذربایجان شرقی در پاسخ گفت: این موضوع در قانون رفع موانع تولید ذکر شده است و بانک ها باید همکاری کنند.

رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی در ادامه پیشنهادهایی برای ایجاد تحرک اقتصادی داد که با استقبال استاندار آذربایجان شرقی بع عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری دولت تدبیر و امید در استان روبرو شد.

سید باقر شریف زاده به دلایل رکود اقتصادی کشور و راهکارهای خروج از رکود پرداخت و افزود: تخصیص منابع مالی به بخش های مولد، متمرکز نشدن دولت بر روی مالیات، صدور مجوز ساخت و ساز برای زمین های غیر قابل کشت، صدور مشوق های ساخت و ساز، تسهیل تجارت با روسیه و عراق و رفع موانع انتقال پول از طریق بانک های این کشورها می تواند تحرک اقتصادی این استان را در پی داشته باشد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در واکنش به این سخنان گفت: ما با روسیه و عراق مشکل نقل و انتقال پول نداریم و حتی در اوج تحریم ها نیز روابط مالی ایران با روسیه حفظ شد.

شریف زاده ادامه داد: مسافرت ارزان برای توریست های کشورهای همسایه نیز باید پیگیری شود و بازاریابی های بین المللی و صادرات و ضمانت نامه های بانکی باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد.

** منابع مالی مردم به جای بانک ها، صرف تولید شود

استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به اظهارات رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی، برخی دیگر از عوامل را از دلایل اصلی رکود دانست و گفت: تزریق پول از سوی دولت برای خروج از رکود موثر نیست و مردم باید پول های خود را به جای بانک ها به عرصه تولید برگردانند.

اسماعیل جبارزاده افزود: منابع مالی دولت محدود است و پول های مردم باید وارد چرخه اقتصادی شود تا رکود روند نزولی طی کند.
وی در مورد اخذ مالیات گفت: مالیات بر درآمد مورد توجه دولت است و اگر هر واحدهای تولیدی احساس می کند که در حقش اجحاف می شود، درخواست بررسی به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ارسال کند.

وی در مورد تبدیل زمین های غیر قابل کشت به ساختمان گفت: این موضوع مشکلی ندارد اما تاکید بر غیر قابل کشت بودن /لم یزرع/ اراضی است، در حالی که مردم اصرار بر ساخت و ساز در زمین هایی با کاربری زراعی و باغی دارند.

وی به مشوق های شهرداری در سه سال گذشته اشاره کرد و افزود: به میمنت انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی، احداث هتل در تبریز بدون اخذ عوارض صورت می گیرد.

وی گفت: تعرفه های ترجیهی با کشورهای همسایه نیز در هفته گذشته پیگیری شد اما هنوز پیشنهادهای بخش خصوصی در این ارتباط وصول نشده است.

** گله مندی استاندار از بازرگانان غیر فعال آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی با ابراز گله مندی از بازرگانان غیرفعال استان، بازارهای روسیه و عراق را فرصت مغتنمی برای فعالان اقتصادی خواند و گفت: تنها تعداد ثابتی از بازرگانان در این بازارها کار می کنند و از تجار دیگر خبری نیست.

اسماعیل جبارزاده با اشاره به اینکه ‘ دست کسانی که کار می کنند را می بوسیم، می خواهیم همه کار کنند تا دست همه را ببوسیم’ افزود: برای صادرات و حضور در بازارهای جمهوری آذربایجان و ترکیه نه تنها هیچ مشکلی نداریم بلکه با استقبال مسئولان این کشورها مواجه هستیم.

وی گفت: جمهوری آذربایجان امتیازهایی برای ایجاد بازارچه محصولات ایرانی در این کشور می دهد و فضای اقتصادی و سیاسی برای تجارت دراین کشور آماده است، اما تجار کم کاری می کنند.

وی افزود: استان بصره عراق نیز از محصولات تولیدی این استان استقبال می کند اما هنوز همت لازم برای تجارت با این کشورها در میان فعالان اقتصادی استان وجود ندارد.

وی افزایش تحرک بازرگانان این استان را خواستار شد و گفت: تجار این استان در صورت نداشتن نیاز مالی نیز باید وارد عرصه شوند.

وی جدی تر از همیشه سخن گفت و ادامه داد: اشتغال در جامعه باید به دست بخش خصوصی ایجاد شود و نه اینکه همچون دولت قبل با استخدام ۸۰۰ هزار نفر مازاد بر نیاز و به آتش کشیدن ۸۰۰ میلیارد دلار پول نفت، زخم هایی به اقتصاد کشور زد که تا سال های سال التیام نیابد.

وی افزود: اگر در آن دوران واحدهای تولیدی استان ۱۰۰ واحد به ۱۰۰ واحد تعطیل شد، امروز مجبور هستیم تا واحد به واحد آنها را به چرخه تولید برگردانیم.

وی گفت: امروز همه باید به میدان اقتصادی بیایند و در سال مزین به عنوان ‘اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل’ برای خروج از رکود اقتصادی تلاش کنند.

رئیس انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی خطاب به استاندار آذربایجان شرقی گفت: نبود کامیون های یورو ۶ صادرات محصول به برخی از کشورهای اروپایی را با مشکل مواجه کرده است.

یونس ژائله افزود: واردات حداقل ۱۰۰ دستگاه کامیون یورو ۶ می تواند صادرات محصولات غذایی را تسهیل کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه امروز بخش خصوصی این استان را اداره می کند، افزود: تصمیم های این شورا دراداره استان دخیل است و از امروز با مصوبه این شورا برای تامین کامیون های یورو ۶ تلاش خواهیم کرد.

اسماعیل جبارزاده افزود: امروز دولت به صورت تمام و کمال در خدمت بخش خصوصی است و این فرصت باید از سوی فعالان اقتصادی مغتنم شمرده شود.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز به بسته حمایتی دولت از صادارت و آیین نامه اجرایی در حال تدوین آن اشاره کرد و گفت: فقط شرکت ها مخاطب این طرح است و افراد حقیقی نخواهند توانست از آن بهره مند شوند.

غلامعلی راستی افزود: شرکت هایی که بیشتر از ۲۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشند، از جوایز صادراتی مضاعف برخوردار می شوند.

استاندار آذربایجان شرقی نیز تشریح قوانین و مزایای قانونی را به فعالان اقتصادی و تولید کنندگان استان خواستار شد و گفت: تمامی قوانین جاری باید در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز به صورت حضوری به تولید کنندگان منتقل شود.

*** تجار آذربایجان شرقی به خاطر بیکاران جامعه قبول زحمت کنند

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم نیز در نشست امروز شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: در شرایط کنونی صادرات در سایه زحمت و تلاش مضاعف صورت می گیرد اما تجار به خاطر بیکاران جامعه باید قبول زحمت کنند.
شهاب الدین بیمقدار افزود: مردم ایران چشم به دولت دوخته اند در حالی که دولت از اعتبارات مشخصی برخوردار است و خود مردم باید وارد صحنه شوند.

وی گفت: آذربایجان شرقی پتاسنیل های بالای اقتصادی دارد اما برای شکوفایی این ظرفیت ها باید دست به کار شویم و به دولت کمک کنیم.

وی به ارایه پیشنهادی در خصوص افزایش نقدینگی واحدهای تولیدی پرداخت و افزود: فروش سهام واحدهای تولیدی باید در دستور کار قرار گیرد و برخی از کارخانه های بزرگ استان وارد بورس شود.

وی نبود شرکت های بازاریابی بین المللی را مشکل اساسی دیگر صادرات غیر نفتی عنوان کرد و افزود: تشکیل این شرکت ها برای افزایش صادارت غیر نفتی و توسعه صنعت توریست ضروری است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر ادامه داد: خط اعتباری دومیلیارد دلاری روسیه، ظرفیتی برای افزایش مبادلات اقتصادی با این کشور است.

شهاب الدین بیمقدار، جمع آوری موسسه های مالی بدون مجوز را در سطح استان خواستار شد و گفت: کاهش نرخ بهره بانکی تا سطح تورم در صورت جمع آوری این موسسه ها، در اقتصاد کشور تاثیرگذار خواهد بود.

صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در ادامه، زمزمه بالا رفتن قیمت ارز و تاثیر آن براقتصاد کشور را مورد بررسی قرار داد و گفت: بنگاه های اقتصادی باید خاطر جمع باشند که در راستای تثبیت نرخ ارز تلاش خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه کالای بی کیفیت دربازارهای کنونی مشتری ندارد، گفت: تولید کنندگان افزایش سطح کیفی و تولید مرغوب را مد نظر قرار دهند و از فرصت هایی که دولت برای صادرات محصول آنان فراهم می کند، استفاده کنند.

بررسی برنامه پیشنهادی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در مورد توجیه و آموزش صفت سخت و زیان آور گروه الف به واحدهای تولیدی و صنعتی استان موضوع بعدی مورد بحث دراین شورا بود.

جعفر سمساری، مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: ۱۹ هزار نفر بازنشسته سخت و زیان آور با سن ۴۲ تا ۴۶ ساله در سطح استان وجود دارد که با ۲۰ سال خدمت بازنشسته و با تجربه بالا دوباره مشغول به کار شده اند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نیز گفت: یک هزار و ۶۶ شغل در ۱۳ گروه شغلی جزو مشاغل سخت و زیان آور در این استان احصا شده است.

مدیر احد حسینی افزود: در رابطه با بند الف چند دروه آموزشی با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد و این اداره کل برای برگزاری این دوره ها در محل واحدهای تولیدی آمادگی دارد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این خصوص گفت: کارفرمایان موظف به رعایت قانون مربوط به صفت سخت و زیان آور هستند.
وی با اشاره به اینکه همیشه حق با حقدار است، گفت: تعصب خشک و خالی در مورد کارگر و کارفرما را باید کنار گذاشت و به مر قانون عمل کرد.

علی اصغر عباسزاده، ناظر گمرکات آذربایجان شرقی نیز محدودیت پرداخت مبالغ بالاتر از ۵۰۰ میلیون ریال در گمرک از طریق کارت بانکی را یادآور شد و گفت: رفع این محدودیت می تواند در تسریع فعالیت های گمرکی موثر باشد.

رئیس شورای هماهنگی بانک های آذربایجان شرقی نیز در پاسخ گفت: این محدودیت مصوبه شورای عالی پول شویی است اما از طرف شورای هماهنگی بانک های کشور این موضوع در حال پیگیری است.

حسن سعیدی اصل افزود: مسئولان اجرایی آذربایجان شرقی نیز این موضوع را از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی پیگیری کنند تا این محدودیت کشوری مورد بازنگری قرار گیرد.

*** حداقل دو نماینده مجلس در شورای گفت و گو حضور یابند

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به حضور داوطلبانه شهاب الدین بیمقدار دراین جلسه شورا نسبت به حضور حداقل دو نفر نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در نشست های آتی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ابراز امیدواری کرد.

جبارزاده، نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی را زبان گویای این استان دانست و افزود: حضور بیش از دو نفری نمایندگان مجلس نیز مورد استقبال مسئولان است.

وی گفت: در پی تشکیل مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در روزهای آتی امیدواریم اصلاح برخی از قوانین و رفع برخی از موانع از طریق این نمایندگان پیگیری شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :