رئیس دانشکده فرش تبریز گفت : فرش های قدیمی در دانشکده فرش تبریز مرمت می شوند .

به گزارش تبریزمن، علی وند شعاری روز پنجشنبه در بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از دانشگاه هنر تبریز، اظهار کرد : شیوه های فراموش شده و منسوخ شده بافت فرش و احیای هنرهای سنتی از اولویت ها و اهداف دانشکده فرش این دانشگاه است .

وی افزود : بر این اساس تلاش می کنیم شیوه های فراموش شده بافت، رنگرزی و نقشه فرش را در آذربایجان احیا کنیم .

وند شعاری اظهار داشت: دانشگاه هنر آمادگی دارد فرش های تاریخی و قدیمی دیگر کشورها را نیز ترمیم کند که برخی مواقع این درخواست وجود دارد .

وی افزود : رنگ های گیاهی و رنگرزی سنتی در بافت فرش رعایت می شود بر این اساس آزمایشگاه رنگ و الیاف در این دانشگاه هنر تبریز وجود دارد .

وند شعاری گفت : پوست انار،پوست گردو ،گلرنگ،جاشیر،نیل،اسپرک،قرمز دانه و سایر گیاهان طبیعی در رنگرزی فرش تبریز در این دانشکده استفاده می شود .

وی گفت : بافت فرش و گلیم با انواع شیوه های بافت، آزمایشگاه علوم الیاف و ازمایشگاه رنگرزی از جمله امکانات این دانشکده و منحصر به فرد است .

هفتمین اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی روز چهارشنبه در تبریز با حضور اعضای شورای جهانی صنایع دستی پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

علاوه بر اعضای شورای جهانی صنایع دستی، اعضای عضو شورای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه از کشورهای ایران، کویت، استرالیا، مالزی، عمان، قرقیزستان و هند نیز در هفتمین اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه این شورا در تبریز حضور دارند.

در نخستین روز این اجلاس نشست داخلی شورا برگزار و در دومین روز / پنجشنبه / نیز همایش صنایع دستی، صلح و خلاقیت برگزار می شود.

شرکت کنندگان در اجلاس آسیا و اقیانوسیه از بازار فرش مظفریه، دانشگاه هنر اسلامی، کارگاه های قالی بافی تبریز بازدید کرد.

اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی برای نخستین بار در ایران برگزار می شود و این میزبانی از آثار معرفی شهر تبریز به عنوان شهر جهانی فرش است.

نمایشگاه آثار فاخر صنایع دستی و فرش آذربایجان‌شرقی به منظور حفظ و ارتقای عنوان تبریز، شهر جهانی فرش دستباف از سوی شورای جهانی صنایع دستی با حضور میهمانان داخلی و خارجی حاضر در اجلاس آسیا و اقیانوسیه روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

در همایش صنایع دستی، صلح و خلاقیت که امروز پنجشنبه در هتل پارس تبریز برگزار می‌شود، غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی سخنرانی می کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :