نشست سه جانبه باکو افزون بر تقویت پیوندها و همکاری های منطقه ای، فرصتی مناسب برای پیگیری اهداف و منافع چندگانه جمهوری اسلامی ایران در شرایطی است که روابط خارجی تهران و تحولات منطقه ای در وضعیتی ویژه قرار گرفته است.

به گزارش تبریزمن، نشست سه جانبه رییسان جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امروز دوشنبه (هجدهم مرداد ماه) در باکو برگزار می شود تا سران سه کشور با رایزنی در مورد مسایل سیاسی، اقتصادی، دفاعی- امنیتی، زیست محیطی، مبارزه با تروریسم و … زمینه های بهره گیری از فرصت های همپیمانی و همکاری را بیش از پیش فراهم سازند.

باکو امروز میزبان بالاترین مقام های اجرایی ۲ کشور همسایه شمالی و جنوبی جمهوری آذربایجان است. قرار است «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران که دیروز با «الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرده بود، امروز با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود نیز گفت وگویی دوجانبه داشته باشد. از دید بسیاری از کارشناسان و ناظران، سفر روحانی به باکو فرصتی است تا رییس دولت یازدهم بیش از پیش زمینه تفاهم را میان جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی را فراهم سازد.

همچنان که اشاره شد، دیروز روحانی پس از ورود به باکو با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد؛ دیداری که به امضای ۶ سند و یادداشت تفاهم همکاری میان ۲ طرف انجامید. دیدار رییسان جمهوری ایران و روسیه نیز رخدادی است که از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که برخی اهمیت این دیدار را همپایه و حتی افزونتر از نشست سه جانبه ارزیابی کردند و به همین بهانه از غلبه حاشیه بر متن گفتند.

به تعبیر بسیاری از ناظران، برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در برهه زمانی کنونی و شرایط منطقه ای از ویژگی های برجسته ای برخوردار است. امروز که دیوار تحریم های هسته ای از گِرد ایران فروریخته و در سایه توافق هسته ای امکان بهره گیری از ظرفیت های همکاری اقتصادی، بازرگانی و تجاری برای کشورمان بیش از پیش فراهم شده، برگزاری چنین نشست هایی سبب ساز تفاهم بیشتر و در نتیجه همکاری های گسترده و پرسود اقتصادی- تجاری درسطح منطقه ای است؛ چنان که گفت وگو در مورد راه اندازی کریدور بین المللی شمال- جنوب یکی از مهمترین محورهای دیدار مقام های سه کشور عنوان شده است.

کریدور بین المللی– شمال جنوب که در صورت تکمیل شدن، ارتباط روسیه و کشورهای آسیای میانه را از طریق دریای خزر و مسیرهای ایران به کشورهای حوزه اقیانوس هند، خلیج فارس و جنوب آسیا برقرار می کند، می تواند بهره های اقتصادی بسیاری برای کشورمان به همراه داشته باشد، ضمن اینکه با کاهش قابل توجه هزینه های حمل و نقل، برای کشورهای یادشده مزیت اقتصادی فراوانی در پی خواهد آورد.

همچنین، برگزاری این نشست به کنترل تهدیدهای امنیتی ناشی تروریسم گسترش یافته در منطقه کمک خواهد کرد. در شرایطی که ترور و وحشت بر خاورمیانه و دیگر نقاط جهان سایه افکنده و گروه های افراطی مسلحی چون داعش از اختلاف های منطقه ای و حمایت شماری از دولت ها برای گسترش و تقویت لجستیکی و عملیاتی و پیشبرد اهداف شوم خود بهره می برند، تفاهم و همکاری کشورهای قدرتمندی چون ایران و روسیه می تواند با ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه و پیرامون آن، تهدیدهای گروه های دهشت افکن را فروکاهد.

این روزها که تروریست ها در سوریه، عراق و لیبی جولان می دهد و با تغییر پیاپی تاکتیک های عملیاتی، تنوع بخشی به منابع مالی و روش های جذب نیرو به دنبال کاهش آسیب پذیری و بازیابی توان عملیاتی خود هستند، همکاری های منطقه ای در زمینه های اطلاعاتی و امنیتی به تضعیف گروه های تروریستی منجر خواهد شد.

در همین ارتباط، با توجه به نقش مهم تهران و مسکو در کنترل بحران سوریه، هماهنگی و نزدیکی بیشتر میان پشتیبانان دولت دمشق نتایج مثبتی در تحولات سوریه برجای خواهد گذاشت. همچنین با توجه به نقش مهم بازیگری چون آنکارا در بحران سوریه و سفر پیش روی «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه به مقصد مسکو برای دیدار با پوتین، نشست سه جانبه می تواند به تفاهم و بیشتر میان کنشگران میدان سوریه و کنترل بحران این کشور منجر شود.

در کنار آنچه گفته شد، حل اختلاف ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ که از آن به عنوان یکی از محورهای احتمالی گفت وگوی سران حاضر در نشست سه جانبه یاد می شود، ثبات و امنیت را برای منطقه قفقاز به ارمغان خواهد آورد.

همچنین، دیدار روحانی با پوتین که به گفته کارشناسان به گسترش و تعمیق همکاری های ایران و روسیه در زمینه دفاعی- نظامی کمک خواهد کرد، می تواند در زمره دستاوردهای سفر رییس جمهوری به باکو قرار گیرد؛ تحولی که در دوره پسابرجام همپای تقویت روابط اقتصادی ایران با شریکان خارجی چون روسیه، قدرت نظامی و توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را در برابر دشمنانش افزایش خواهد داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :