در گردهمایی مشترک هم اندیشی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ها با رؤسای دفاتر مراکز داوری اتاق بازرگانی ایران که امروز در تبریز آغاز به کار کرد محبی، دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران، الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، روسای مراکز داوری اتاق های بازرگانی استان ها و تعداد کثیری از کارشناسان و مدیران حوزه قضایی حضور دارند و پیرامون بررسی پیش نویس لایحه قانون جامع داوری به بحث و تبادل نظر به خواهند پرداخت.

به گزارش تبریزمن، رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی در مراسم افتتاحیه این نشست با اشاره به اینکه شهر تبریز بیش از ۱۱ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است گفت:صدها هزار ایثارگر به همراه شهدای محراب و انسان های وارسته دیگر همگی مایه خیر و برکت این سرزمین به شمار می آیند که جای تقدیر دارد.

photo_2016-10-24_11-35-00
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری ادامه داد:حال این سوال مطرح است که چرا علی رغم وجود مزایای داوری اعم از انتخاب حَکَم و استفاده از داوران، به غیر از بخش صنعت، معدن و تجارت اعتقاد و اعتبار عمومی نسبت به این مقوله بسیار اندک است!؟

وی افزود:در حال حاضر اصرار مردم برای حل و فصل پرونده های خود، تنها در مراجعه به محاکم قضایی است در حالی که مقوله داوری در دین مبین اسلام دارای جایگاه ویژه ای می باشد، لذا تنها نکته ای که به نظر می رسد موضوع فرهنگ سازی های عمومی است که خوشبختانه مشابه آن از سوی مراکز بهداشتی کشور تحت عنوان پزشک خانواده و وکیل خانواده در حال انجام است تا از این طریق اقبال مردم به این مباحث افزایش یابد و می تواند در مورد داوری نیز صادق باشد.

مظفری اضافه کرد:حجم فزاینده ورودی پرونده ها امروزه به یک مشکل جدی برای مجموعه های دادگستری تبدیل شده است و متاسفانه سرعت رسیدگی به مشکلات مردم فدای کیفیت رسیدگی می شود که باید مقوله داوری در این راستا به کار آمده و یاریگر محاکم قضایی باشند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه حمایت از سازمان های داوری اصلی ترین هدف ماست گفت:در حال حاضر ۲۸ موسسه داوری مجوز فعالیت گرفته اند و بعدها نیز در مورد تأسیس ۴۴ موسسه نامه نگاری به عمل آمده و جالب اینکه انتظار هم دارند تا امور داوری مربوطه به آنها محول شود لذا برای ساماندهی تعداد ۷۲ موسسه داوری سطح استان باید اقدامات قابل توجهی انجام گیرد.

رضا مسعودی فر مباحث ترویج داوری، تهیه پیش نویس تعیین داور و غیره را از جمله زیرساخت های تقویت امر داوری دانست و افزود:مقوله ساماندهی موسسات داوری به طور حتم باید در دستور کار مسوولان دستگاه های ذی ربط قرار گیرد زیرا اگر تمهیدات لازم جهت تعیین رویه واحد برای فعالیت و برخورد با این مجموعه ها در تمام استان های کشور صورت نگیرد در آینده وبال گردن خواهند شد.

شایان ذکر است نشست مشترک هم اندیشی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ها با روسای دفاتر مراکز داوری اتاق بازرگانی ایران فردا در تبریز به کار خود پایان خواهد داد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :