رئیس جمهوری قزاقستان در حالی فردا (دوشنبه) به تهران سفر می کند که فعالان اقتصادی بخش های دولتی و خصوصی دو کشور امروز بیش از ۴۴ یادداشت تفاهم همکاری را به ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار امضا کردند.

به گزارش تبریزمن،  این یادداشت های تفاهم امروز (یکشنبه) در نشست شورای بازرگانی قزاقستان و ایران در محل هتل پارسیان آزادی بین ۱۰ شرکت دولتی و بیش از ۳۴ شرکت خصوصی دو کشور به امضا رسید.

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان، فردا (دوشنبه) در سفری رسمی به تهران می آید. بیشتر کارشناسان انتظار دارند دور تازه ای در روابط تهران و آستانه آغاز و روابط دو کشور مستحکم تر شود.

معاون بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست گفت: توسعه روابط اقتصادی گسترده با همسایگان و کمک به ارتباط این کشورها با قدرت های بزرگ اقتصادی چین و هند، دو راهبرد مهم ایران و قزاقستان است.

«فرهاد شریف» افزود: توسعه روابط اقتصادی دو کشور مستلزم فراهم کردن زیرساخت هایی همچون آزادی رفت و آمد افراد و ارائه تسهیلاتی در صدور روادید، روانی حرکت پول و آزادی حرکت کالاها و خدمات است.

به گفته این مقام مسئول، ارتباط مستمر دو کشور الزاماتی دارد که مهمترین آن، احساس اعتماد و امنیت است.

وی تصریح کرد: تامین اطلاعات اقتصادی، کسب و کار و اطلاع از قوانین و مقررات، عقد قراردادها، محصولات و خدمات معتبر از ملزومات اساسی توسعه ارتباط دو کشور به شمار می رود.

معاون بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر توسعه همکاری های سه جانبه نیز تاکید کرد و بیان داشت: باید نهادها، شرکت ها، بانک ها و… از کشورهای سوم را وارد ارتباط بین ایران و قزاقستان کنیم تا به توسعه کسب و کار در دو کشور بینجامد.

** آمادگی بانک توسعه قزاقستان برای همکاری با شورای بازرگانان دو کشور
«کواندیک والیخانویچ بشیمبایف» (Kuandyk Valikhanovich Bishimbayev) مدیر صندوق ثروت ملی قزاقستان، در این نشست یادآوری کرد رهبران دو کشور جو مساعدی را برای تداوم همکاری های اقتصادی و کشاورزی دو طرف فراهم کرده اند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یک شریک اقتصادی بزرگ برای ماست که امکان دسترسی به خلیج فارس را برای قزاقستان فراهم می کند.
به گفته این مقام مسئول قزاقستانی، هدف اصلی افزایش روابط اقتصادی و صادرات و واردات بین دو کشور است؛ همچنین دو کشور مسائلی مانند برقراری خطوط هوایی و ارائه تسهیلات در اعطای روادید به شهروندان را دنبال می کنند.
بشیمبایف اضافه کرد: بانک توسعه قزاقستان آماده همکاری با شورای بازرگانان دو کشور است و در زمینه صنایع پتروشیمی و مواد شیمیایی نیز گام های خوبی برای توسعه همکاری های مشترک بین فعالان اقتصادی دو کشور برداشته شده است.
به گزارش ایرنا، براساس آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان مبادلات تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۳ معادل ۳۵۴ میلیون دلار بود که ارزش صادرات و واردات جمهوری اسلامی ایران به ترتیب ۱۸۷ و ۱۶۷ میلیون دلار ثبت شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :