معاون سازمان انرژی اتمی با بیان این که فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای در عرصه های گوناگون هیچ زمانی متوقف نخواهد شد گفت: امروز نه تنها خللی در فعالیت های سازمان ایجاد نشده بلکه با وجود تمام هجمه ها، فشارها و فضاسازی ها که بعضا می گفتند فعالیت های این سازمان اقتدار آفرین متوقف شده، شاهد پیشرفت و توسعه پایدار و همه جانبه هستیم.

به گزارش تبریزمن، بنا به اعلام روز پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، علی اصغر زارعان در جمع مدیران و متخصصان نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به توافق هسته ای اظهار داشت: این توافق نامه با تدبیر مسوولان نظام توام با ایستادگی و حمایت مردم از دست اندرکاران و مذاکره کنندگان موجب ارتقاء عزت و اقتدار ملی در تمامی عرصه ها شده و در واقع، با اجرایی شدن برجام، سازمان انرژی اتمی تعاملات و همکاری های بین المللی خود را به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده با نهادهای بین المللی و سایر کشورها افزایش داده است.

دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای، با معرفی دستاورد های برجام در سطح بین الملل یادآوری کرد: ما بر اساس توافق برجام موفق شدیم چرخه کامل سوخت از اکتشاف تا استخراج و … تا انتهای این فرایند را حفظ کنیم و این چرخه با قوت همچنان به روند کار خود بر حسب چارچوب برجام ادامه خواهد داد.

**تجاری سازی آب سنگین با کیفیت استانداردهای جهانی/ نقش محوری فعالیت های صنعت هسته ای در توسعه صنایع زیر ساختی کشور

زارعان افزود: امروز ما حدود ۸۰ درصد در حوزه برداشت ژئوفیزیک هوابرد پیشرفت داشته ایم، همچنین موفق به تجاری سازی آب سنگین با کیفیت استانداردهای جهانی شده ایم که حاکی از انگیزه و تلاش مضاعف همکاران است.

وی با اشاره به پیگیری رییس سازمان انرژی اتمی در ساخت نیروگاه های فاز دو و سه بوشهر و همچنین نیروگاه های کوچک و متوسط با هدف عملیاتی شدن آن که در زمان خود پس از رفع موانع فنی و اعتباری اعلام خواهد شد گفت: فعالیت های صنعت هسته ای در سال های اخیر علاوه بر ایجاد غرور ملی نقش محوری را در توسعه صنایع زیر ساختی کشور و اجرای طرح های ملی ایفا کرده که نمونه ای از آن شناسایی عناصر نادر خاکی و فرآوری آن در سال گذشته است.

وی ادامه داد: بنابراین در صدد هستیم از فرصت های ایجاد شده در پسابرجام استفاده کرده و با بهره گیری از دانش و فناوری سایر کشورها نسبت به ارتقاء کیفیت و استانداردسازی فعالیت ها و محصولات هسته ای گام برداریم.

زارعان با ابلاغ پیام تشکر و قدردانی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی از متخصصان نیروگاه اتمی بوشهر و نیز با اشاره به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری مبنی بر ‘اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل’ به تشریح اقتصاد مقاومتی و خصوصیات مثبت آن و تعریف عدالت در اقتصاد مقاومتی پرداخت.

وی تاکید کرد: مدیران باید در شرایط کنونی با خلاقیت و کار آفرینی، انعطاف پذیری، ریسک پذیری و مدیریت جهادی بر حاشیه ها غلبه داشته و با حفظ روحیه نشاط و امید همراه با انگیزه و اخلاص در عمل، تقوا را در سرلوحه خود قرار دهند.

دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای افزود: رویکرد سازمان انرژی اتمی نیز در تحقق شعار سال، استفاده از ظرفیت های داخلی برای رفع نیازها و عدم وابستگی به خارج است و در این راستا با سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های صورت گرفته فعالیت های صنعت هسته ای به صورت هدفمند، عدالت محور، مجاهدانه با تلاش مضاعف و سخت کوشانه متخصصین سازمان انرژی اتمی پر شتاب و با قوت هر چه بیشتر در حال اجرا بوده که تاکنون توانسته ایم با اعتماد به نفس، خودباوری و همچنین ایستادگی در مقابل سختی ها و نظام سلطه غیر ممکن ها را نیز ممکن سازیم.

زارعان همچنین پس از پخش فیلم با موضوع امنیت فضای سایبری بر نقش حفاظت و اهمیت صیانت از دستاورد های صنعت هسته ای تاکید کرد و افزود: امروز دشمن اولویت خود را در حوزه سایبری و شبکه فناوری اطلاعات و سیستم های کنترل صنعتی قرار داده و تلاش می کند از طریق ارسال و نفوذ بدافزارهای هوشمند و حتی نشان کردن و جذب طعمه های خود در بعد نیروی انسانی و هدایت آنها اقدام و در روند حرکت رو به رشد صنایع زیر ساختی کشور خرابکاری و اخلال ایجاد کند.

رئیس قرارگاه دفاع سایبری سازمان گفت: بر اساس رهنمودهای رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر برنامه ریزی موثر و ایجاد ساز و کارهای مناسب در مقابله با تهدیدات سایبری اخیرا موفق به اجرای طرح های امنیتی و پیاده سازی آنها از جمله مرکز عملیات امنیت سایبری شده ایم.

**راه اندازی پروژه های مهم هسته ای در سال جاری

وی در عین حال از راه اندازی پروژه های مهمی در سال جاری خبر داد و اعلام آن را به ۲۰ فروردین سال ۹۶ موکول کرد.

زارعان همچنین باپاسخگویی به سوالات متعدد حاضران تاکید کرد: رسیدن به کرامت انسانی کارکنان و متخصصین از اهداف اصلی صنعت هسته ای است و ما هر چه بتوانیم در این مسیر تلاش خواهیم کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :