مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از فعالیت ۲۸ کارگاه بازسازی و مرمت میراث فرهنگی در استان در سه ماه اول سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش تبریزمن، مرتضی آبدار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در راستای حفظ و صیانت از اماکن و محوطه های تاریخی و آمادگی هر چه بیشتر برای میزبانی از گردشگران و رویداد تبریز ۲۰۱۸، طرح بهسازی و عملیات مرمتی این اماکن از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان به جد در حال پیگیری است.

وی اظهار کرد: در اجرای این طرح بخش هایی از موزه آذربایجان، موزه قاجار، مسجد کبود، پشت بام بازار، مسجد جامع اهر، عمارت اربابی وینق، مسجد شیخ شهاب الدین اهری و گنبد کبود مراغه بازسازی و مرمت می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه مرمت خانه حریری امسال تمام می شود، یادآوری کرد: این خانه از زیباترین خانه‌های تاریخی تبریز متعلق به دوره قاجار است.

آبدار ادامه داد: در این طرح عملیات استحکام‌بخشی، کف‌سازی، ایزوگام سقف، مرمت بخش‌های الحاقی و مرمت نقاشی‌ها و نگارگری‌های دیواره‌های این خانه توسط متخصصان انجام شده و در مراحل پایانی است و در آینده نزدیک بخشی از این خانه به عنوان موزه مطبوعات مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی تعداد حریم های ثبتی استان را ۵ مورد اعلام کرد و گفت: خانه سلطان قرایی، خانه لاله ای، خانه کمپانی و مدرسه رشدیه نیز به ثبت رسیده است.

آبدار افزود: در سال گذشته شش اثر تاریخی و یک اثر معنوی نیز در استان به ثبت رسیده که در بخش آثار تاریخی شامل حمام اسپراخون، پل قزل کورپی، خانه کلکته چی، کاروانسرای جانانلو، خانه و باغ تیل و پل دهخوارگان و در بخش آثار معنوی شامل شیوه پخت سنتی صابون مراغه است.

تا پایان سال ۹۵ حدود یک هزار و ۷۸۰ اثر تاریخی، معنوی و طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :