به گزارش تبریزمن، قضاوت داورها درلیگ پانزدهم چنان پر اشتباه و جنجالی شد تا جایی که صدای وزیر ورزش و رییس فدراسیون فوتبال هم در پی اعتراض تیم ها درآمد و حتی وزیر دستور بررسی چرایی این اشتباهات را صادرکرد. یکی از داوران سرشناسی که چند تصمیم بحث برانگیزدر لیگ برتر گرفته علیرضا فغانی داور بین المللی کشورمان است.

فغانی (1)

وی که درآخرین بازی لیگ چهاردهم قاضی بازی حساس تراکتور سازی و نفت تهران بود سوت هایی زد که موجب اعتراض هردو تیم شد و در نهایت با اخراج آندرانیک تیموریان که بازیکن تراکتورسازی بود به زعم بسیاری قهرمان لیگ را تغییر داد. اما ماجرا به این دیدار ختم نشد و فغانی که داور بازی پرسپولیس و ذوب آهن ازهفته چهارم لیگ پانزدهم بود تصمیم پراشتباه و جنجال برانگیزی گرفت که آشکارا حق پرسپولیس را ضایع کرد.

فغانی (6)

در آن بازی توپی که در محوطه هجده قدم پرسپولیس به سینه ی محسن بنگرخورده بود را فغانی هند پنالتی اعلام کرد و با به ثمر رسیدن این پنالتی پرسپولیس متحمل شکست ۲بر۱ مقابل ذوب آهن شد. پس از این بازی کمیته داوران بر اشتباه این داور صحه گذاشت و فغانی را به چهار جلسه محرومیت از قضاوت محکوم کرد.

در شرایطی که فغانی بعد از آن بازی به ندرت در لیگ برتر قضاوت کرد،در بعد بین المللی شرایط برای وی به کلی متفاوت است. فغانی که داور منتخب آسیا در مسابقات باشگاه های جهان است قضاوت فینال این بازی ها که امروز بین بارسلونا و ریور پلاته برگزار می شود را برعهده داردتا بعد از فینال جام ملتهای آسیا در استرالیا دومین فینال بزرگش را قضاوت کند.

فغانی

در شرایطی که این اتفاق مایه ی افتخاربرای جامعه فوتبال وبخصوص داوری ایران است اما انتخاب وی بعد از قضاوت های ضعیف در لیگ برتر ایران هنوز هم برای خیلی ها علامت سئوال های گوناگونی دارد.

* با انتخاب فغانی حقانیت داوران ایرانی ثابت شد

رییس کمیته‌ داوران می‌گوید با انتخاب علیرضا فغانی به عنوان داور فینال جا‌م جها‌نی باشگاه‌ها حقانیت داوران ایرانی ثابت شد.

فریدون اصفهانیان در گفت‌وگویی، درباره انتخاب فغانی، سخندان و منصوری به عنوان تیم داوری فینال مسابقات جا‌م جها‌نی باشگاه‌ها، گفت:« به تیم داوری ایران بابت این انتخاب تبریک می‌گویم.این موفقیت باعث افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. حقانیت داوری‌های ایران با این انتخاب ثابت شد.این عزیزان زحمت کشیده‌اند و توانسته‌اند خود را تا این مرحله پیش ببرند که برای قضاوت فینال مسابقات جام جهانی باشگاه‌ها جهان انتخاب شوند.ان‌شاءالله آنها را در جام جهانی خواهیم دید.»

اصفهانیان درباره تنبیه‌هایی که کمیته داوران در ماه‌های گذشته برای فغانی در نظر گرفته بود نیزگفت:«ما ضابطه‌مند هستیم. داوری که خوب قضاوت کند را باید تشویق کرد و تنبیه و تشویق باید در کنار هم وجود داشته باشد. ما نمی‌توانیم برای یک داور همیشه به به و چه چه کنیم و البته تنبیه‌ها هم باعث پیشرفت داوران می‌شود.علیرضا فغانی و تیم داوری‌اش برای ما افتخار آفریدند و ما باید از آنها تشکر و تقدیر کنیم ولی زمانی که خدای نکرده مشکل داشته باشند باید حتما به آنها گوشزد شود و این مسائل به نظر من به بهبود وضعیت داوری کمک می‌کند.تشویق و تنبیه باید کنار هم باشد و یکی به تنهایی جوابگو نخواهد بود.»

فغانی (3)

همچنین محمد فنایی پیشکسوت و کارشناس داوری کشورمان در گفت‌وگویی در مورد انتخاب علیرضا فغانی گفت:«افتخار بی نظیری نصیب داوری شده است و باید به تمام جامعه فوتبال و مردم ایران تبریک بگویم.متاسفانه وضعیت داوران در داخل کشورمان زیاد مساعد نیست و این قشر حاشیه امنیت خوبی ندارند، شما می بینید که داروان در خارج از ایران چگونه قضاوت می کنند و به چه جایگاهی رسیده اند.»


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :