به گزارش تبریزمن، “علیرضا رحیمی” رئیس مرکز سلامت شهرداری تبریز صبح امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین مرکز سلامت شهرداری، کمیته امداد و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، گفت: موضوع اعتیاد یکی از اصلی ترین مشکلات جامعه جهانی و همچنین کشور ما بوده و مشکلات و پیامد ها جبران ناپذیری را افراد درگیر و نیز بدنه ی جامعه وارد می کند. جوانان به عنوان سرمایه های ما برای اداره آینده ی کشور نیز از این خطر مصون نبوده و متاسفانه آمار ها نشان از افزایش درصد اعتیاد جوانان دارد.

رئیس مرکز سلامت شهرداری تبریز ادامه داد: در بحث اعتیاد علاوه بر بحث درمان، جلوگیری از خرید و فروش، قاچاق مواد مخدر و مواردی از این دست باید به عوامل زمینه ای توجه بسیار بیشتری داشته باشیم. بخش اصلی عوامل زمینه ساز و اغوا کننده برای اعتیاد و گمراه کردن مردم و به خصوص جوانان کشور توسط عوامل خارجی از و با سرمایه گذاری های زیادی کنترل و اداره می شود، اما مسئولین ما نیز نمی توانند از مسئولیت شانه خالی کرده و با فرافکنی خود را کنار بکشند. ما باید داشته های خود را حمع کرده و با مطالعه و برنامه ریزی مناسب برای این مشکل راه حلی پیدا کنیم.

DSC_0003

وی افزود: فقر و بیکاری از اصلی ترین عوامل زمینه ای اعتیاد و انحرافات جامعه است. این دو عوامل پشت صحنه ای هستند که اصلی ترین عامل مشکلات جامعه می باشند. اگر جوانان مشغول کار شده و اشتغال زایی صورت بگیرد افکار انحراف و اعتیادسراغ جوانان ما نخواهد رفت. مسائل فرهنگی، اجتماعی و روان شناسی نیز نقش بسیار مهمی برای پیشگیری از این گونه مشکلات داشته و می توانند عامل پیشگیری بسیار مناسبی برای جامعه محسوب شوند.

دکتر رحیمی ادامه داد: در هر نقطه ای از جهان افرادی وجود دارند که به دلیل تیپ شخصیتی خود، مستعد رفتار های پر خطر و در نتیجه انحراف و اعتیاد می باشند. توامندی و آگاهی بخشی به این افراد و رسیدگی به بهداشت روانی و سلامت روحی آن ها مهمترین عامل برای حفظ آن ها از انحراف و ایجاد اعتماد به نفس در آن ها می باشد. همچنین مردم و مسئولین در جامعه باید آگاه باشند که حفظ احترام و منزلت افراد نقش مهمی در ایجاد اعتماد به نفس داشته و باعث پیشگیری از اعتیاد و مسائلی از این دست خواهد شد.

وی در ادامه در خصوص برنامه ها شهرداری برای افزایش سلامت جامعه گفت: شهرداری صرفا یک نهاد خدماتی نبوده و از ابعاد اجتماعی و فرهنگی برخوردار است. در سال های اخیر نیز خوشبختانه این دو وجه شهرداری تبریز رنگ و بوی تازه ای به خود دیده است. یکی از این حوزه ها که در آن کارهایی صورت گرفته، بهداشت و سلامت روان است که در راستای آن مرکز سلامت شهرداری تبریز تشکیل و نیز فضای های ورزشی در سطح شهر بسیار توسعه یافته و افزایش پیدا کرده اند. همچنین در حوزه ی اشتغال زایی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته که می توان از رتبه اول شهر تبریز در جذب سرمایه گذار و مشارکت کننده بین کلانشهر های کشور (به غیر از تهران) اشاره کرد که همین سرمایه گذاری های خارجی باعث ایجاد اشتغال و افزایش سلامت روحی و فکری مردم و جامعه شده است.

DSC_0081

دکتر رحیمی ادامه داد: برای حمایت و تحت پوشش قرار دادن تمام مردم شهر و به خصوص مناطق کمتر توسعه یافت، ۱۷ خانه سلامت با امکانات و شرایط مناسب در نقاط مختلف شهر ایجاد شده و با ارائه آموزش های رایگان در حوزه های تغذیه، روان شناسی، بهداشت زنان، اختلالات عضلانی و دیگر موضوعات با حضور متخصصین و دانشجویان سال آخر پزشکی خدمات دهی میکنیم.البته خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز این روزها بخش بزرگی از طرح ارتقا سلامت و بهداشت مردم را به اجرا گذاشته که با تفاهم نامه ای که هفته ی بعد بین مرکز سلامت شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به امضا خواهد رسید، فعالیت های جدید برای ارائه خدمات به مردم مناطق حاشیه نشین تبریز از سوی شهرداری و در کنار دانشگاه علوم پزشکی انجام خواهد شد.

رئیس مرکز سلامت شهرداری تبریز در خاتمه افزود: امکانات و فضاهای مناسبی که خانه های سلامت سطح شهر در اختیاز دارند، متعلق به کمیته امداد و شورای هماهنگی با مواد مخدر خواهد بود تا تمامی آموزش های لازم در خصوص افزایش اعتماد به نفس، جلوگیری از وسوسه، بازگشت به مصرف و نیز آموزش های پیشگیرانه به تمامی خانواده های محترم شهر تبریز ارائه شود. شهرداری تبریز با نگاه علمی و اسلامی خود آماده انجام و اجرای هر گونه اقدام مناسب در جهت ارتقای سلامت شهروندان بوده و در این راستا از هیچ کار و تلاشی کوتاهی نخواهد کرد.

DSC_0073


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :