قائم مقام وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که توافق هسته ای، اجرای برجام و لغو تحریم های ظالمانه و غیرضروری در برنامه هسته ای ایران تایید گر آن است که دیپلماسی بهترین گزینه برای حل اختلافات میان کشورها است.

به گزارش تبریزمن، «مرتضی سرمدی» که در پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه سیکا در پکن سخن می گفت، اظهار داشت: این توافق باعث همبستگی و انسجام در منطقه شده و راه همکاری، تعامل و اعتماد سازی در قاره آسیا را هموارتر کرده است.

وی یادآور شد: ایران اکنون به پایگاهی بسیار مطلوب برای همکاری های دوجانبه، چند جانبه و سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی از جمله در بخش های انرژی، علوم و فنون و قلمروهای مختلف دیگر تبدیل شده است؛ همکاری هایی که قاره آسیا قویا به آن نیاز دارد.

وی تصریح کرد که متاسفانه امروز تروریسم، افراط گرایی، فرقه گرایی، تجزیه طلبی و وحشیگری تکفیری ها منطقه و قاره آسیا را فرا گرفته و ملت های آن را دچار مشکل کرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که به همین سبب ما باید با افراط گرایی تکفیری ها و تروریست ها در عراق و سوریه مبارزه و آنان را شکست دهیم.

او یادآور شد که نباید این گروه های تروریست مورد حمایت های مالی و تسلیحاتی قرار گیرند و از آنها دفاع شود.

سرمدی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فلسطین اشاره کرد و اظهار داشت: ما بیش از هر زمانی به همکاری مشترک برای اعاده حقوق فلسطینیان از جمله پایان دادن به اشغال و بازگرداندن سرزمین های اشغالی به مردم مظلوم آن و پایان سرکوب نیاز داریم.

وی ادامه داد: همچنین اعتقاد داریم که در یمن هم راه حل نهایی، پایان دادن به حملات نظامی، درگیری ها و پایان بمباران ها و نظامی گری علیه این کشور است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد که یمن به یک راه حل سیاسی توسط همه یمنی ها نیاز دارد و آنها تصمیم گیرنده در باره سرنوشت کشورشان هستند.

وی گفت که تعمیق همکاری ها، پیشبرد صلح، گفت و گو، تعامل، مذاکره تمدن ها، احترام به تنوع آرا و تساهل و مدارا و اراده سیاسی رهبران برای رسیدن به اهدافی چون شکست افراط گرایی و تروریسم یک ضرورت است.

سرمدی گفت که ایران متعهد است همکاری ها و تعامل و اعتماد در آسیا را افزایش داده و تقویت کند و بخصوص تقویت تعامل و همکاری میان اعضای سیکا جزو راهبردهای تهران است.

او در عین حال خاطرنشان کرد که اجلاس سیکا می تواند ما را برای رسیدن به اهداف مورد نظر مساعدت و یاری کند.

پنجمین اجلاس وزیران امور خارجه تعامل و اقدامات اعتمادساز آسیا (سیکا) با شرکت ۲۶ کشور از جمله ایران صبح امروز با سخنان ‘شی جین پینگ’ رئیس جمهوری خلق چین در منطقه «دیائوتی» شهر پکن گشایش یافت.

‘سیکا’، یک ساختار رایزنی و اعتمادسازی و همایش امنیتی محسوب می شود که از سال ۱۹۹۲ میلادی برگزار شده است.

هم اکنون ۲۶ کشور عضو این ساختار هستند و همچنین ۱۲ سازمان و کشور نیز به عنوان ناظر در آن حضور دارند و جمهوری اسلامی ایران از اعضای دائم آن است.

در پنجمین اجلاس وزیران خارجه سیکا نمایندگانی از ۴۰ کشور از جمله کشورهای عضو، ناظر و سازمان های بین المللی در این دوره حضور یافته اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :