نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: اکثر کارخانه های تبریز که به بخش خصوصی واگذار شده اند، نه تنها وضعیت بهتری پیدا نکرده اند، بلکه وضعشان وخیم تر شده و تعطیل هم شده اند. با خصوصی سازی صنعت آذربایجان را تضعیف کرده ایم که تقویت نکرده ایم.

به گزارش تبریزمن، “مسعود پزشکیان” با انتقاد شدید از عملکرد و مواضع رئیس سازمان خصوصی سازی در واگذاری گروه ماشین سازی تبریز، گفت: با این عملکرد اصل خصوصی سازی زیر سوال رفته است؛ اگر بخواهید چیزی را خراب کنید، به آن حمله نکنید بلکه بد دفاع کنید. خصوصی سازی چیز خوبی است، اما به شرطی که درست انجام شود. اما کسانی که این کار را انجام می دهند، یا این کار را بلد نیستند یا نمی خواهند درست اجرا کنند. البته ایراد از مجلس هم هست که قانون را درست تدوین نکرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نتیجه خصوصی سازی آقایان، تعطیلی کارخانجات مادرصنعتی و بیکاری تعداد بیشتری از افراد در جامعه شده است، گفت: ادامه رویه کنونی سازمان خصوصی سازی در نهایت موجب آسیب دیدن صنعت کشور می شود و نباید این رویه ادامه پیدا کند.

پزشکیان تصریح کرد: وقتی صنایع واگذار شده به بخش خصوصی در این وضعیت گرفتار شده اند، یعنی این کار درست انجام نشده است. اکثر کارخانه های تبریز که به بخش خصوصی واگذار شده اند، نه تنها وضعیت بهتری پیدا نکرده اند، بلکه وضعشان وخیم تر شده و تعطیل هم شده اند. با خصوصی سازی صنعت آذربایجان را تضعیف کرده ایم که تقویت نکرده ایم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر تاکید کرد: خصوصی سازی باید بهره وری و کیفیت را بالا ببرد، تولید و اشتغال را بالا ببرد، اما آقایان خصوصی سازی شاخصی نشان ما بدهند که تایید کند این شرکت ها پس از واگذاری بهره وری و سطح اشتغال شان بالا رفته است. از تراکتورسازی، بلبرینگ سازی، کمپروسورسازی و تا بنیان دیزل کدام وضع بهتری پیدا کردند با خصوصی شدن؟

در گذشته تبریز از لحاظ صنعتی در رتبه های نخست بود، الان در چه وضعیتی هستیم؟

مسعود پزشکیان بر اهمیت منطقه صنعتی غرب تبریز تاکید کرد و گفت: در گذشته طرحی مهندسی شده و واقعا کامل در منطقه صنعتی غرب تبریز اجرا شده است که حتی خطوط راه آهن از میان همه شرکت ها عبور می کند. ما چکار کرده ایم؟ شهر بزرگی چون تبریز که در زمان شروع صنعتی شدن ایران همواره در رتبه های اول قرار داشت و بعد ها دوم کمتر نبود، حالا چه وضعیتی دارد؟ معنی این وضعیت این است که صنعت ما نابود کرده اند. چه کسی این بلا را سر ما آورده است؟ نتیجه خصوصی سازی برای ما همین شده است.

پزشکیان

قانون را من و امثال من نوشته ایم، وحی منزل که نیست!

وی با بیان اینکه همه مسئولان استان در به وجود آمدن این وضعیت مقصر هستند، گفت: حتی ما نمایندگان هم برنامه مشخصی نداریم و ما هم مقصر هستیم. استانداری و امام جمعه هم مقصر است و باید هر کدام نقش خود را در این زمینه ایفا می کردند که نکرده اند. بله، ما کم کاری کرده ایم. می گویند قانون این طوری نوشته شده است و باید باید اجرا شود؛ جناب پوری حسینی شما که مدیر هستی و می بینی قانون درست نیست، چرا به مجلس نمی گویی اصلاح کنیم؟ قانون را من و امثال من نوشته ایم، وحی منزل که نیست!

این نماینده شاخص مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از استفاده ابزاری از فرمایشات رهبری در خصوص اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴، افزود: این ها از مقام معظم رهبری یک تائیدیه کلی گرفته اند و هر کس انتقاد می کند او را در مقابل حرف رهبری قرار می دهند! این مسائل باعث شده خصوصی سازی به جای اینکه عاملی برای توسعه و رونق صنعت باشد، به عاملی ضد توسعه تبدیل شده است.

پزشکیان تصریح کرد: کارخانه های مادر صنعتی ما “اختصاصی‌سازی” شده است به جای اینکه “خصوصی‌سازی” شود. این شرکت هایی که به نهادهای عمومی و آستان های مختلف واگذار شده به حکم کدام قانون واگذار شده‌اند؟ مگر این ها خصوصی اند؟ چه فرقی با دولت دارند؟ مدیریت این نهادها خیلی بدتر از دولت است.

وی به تجربه تلخ تغییر کاربری کارخانه موتورسازی بنیان دیزل هم اشاره کرد و گفت: در بحث بنیان دیزل همه توانم را به کار خواهم گرفت تا از تغییر کاربری آن شرکت جلوگیری کنم. با وزیر اقتصاد و وزیر صنعت در این خصوص صحبت کرده ام و به هیچ وجه در این قضیه کوتاه نخواهم آمد.

پزشکیان به نصر گفت: در این بین هیچ کس مسئولیت را قبول نمی کند و می گویند قانون اینطوری نوشته شده و ما هم این طوری عمل می کنیم. چه کسی مسئول کارخانه های تعطیل شده تبریز است؟ خصوصی کردیم که کارخانه ها را پاساژ کنیم یا توسعه بدهیم؟ خصوصی کردیم تا افراد بیشتری در کارخانه ها کار کنند یا همان کارگران قبلی هم از کار بیکار شوند؟ درب کارخانه های ما را تخته کردند یکی هم پیدا نشد جلویش را بگیرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :