بررسی تغییر و تحولات در راس مدیریت باشگاه های ورزشی آذربایجان نشانگر کاهش حضور مدیران فوتبالی بومی در سطح کلان برخی از باشگاه های استان است که گویا مدیران فوتبالی در تبریز قحط الرجال است.

تبریزمن، سرویس ورزشی؛ ورزش آذربایجان و به خصوص فوتبال تبریز همیشه یکی از مهدهای ورزش ایران و از پایگاه های اصلی قهرمان پرور کشور بوده است که همیشه در طول تاریخ شاهد حضور ورزشکاران و به خصوص مدیران فوتبالی به خود بوده است.

ولی اتفاقی که سال های اخیر اتفاق نیافتاده و باعث کسب نتایج ضعیف  و ناراحتی جامعه ورزش آذربایجان شده است.

بررسی رزومه، سوابق و زادگاه برخی مدیران باشگاه های مطرح فوتبال تبریز و آذربایجان نشان می دهد که بیشتر مدیران را افراد غیربومی با سوابق نه چندان درخشان تشکیل می دهند که نتیجه آن هم نتایج ضعیف تیم های فوتبال آذربایجان شده است.

انتصاب ‌های اخیر در باشگاه گسترش فولاد نیز انتقادات زیادی را از سوی صاحب نظران ورزش استان و حتی اصحاب رسانه و هواداران متوجه مسئولان این باشگاه کرده است. با اینکه این باشگاه خصوصی است ولی به هرحال باید مدیران ارشد این باشگاه به ظرفیت مدیران بومی فوتبال تبریز نیز توجه و از آنها استفاده کنند.

مشخص نیست که در این بین قحط الرجال است یا رد الرجال که شاهد انتصاب مدیران غیر بومی در فوتبال تبریز و آذربایجان هستیم. البته وضعیت در فوتسال نیز به همین صورت است و مدیرعامل باشگاه مس سونگون نیز غیربومی است.

متاسفانه روی کار آمدن مدیران غیربومی باعث درحاشیه ماندن نخبگان و ورزشکاران استانی نیز می شود، مدیران غیربومی بیشتر افراد غیربومی را سرکار می آورند، حتی در جذب بازیکنان نیز وضعیت به همین شکل ادامه می یابد. نمونه آن در باشگاه تراکتورسازی که با سرکار آمدن آجرلو مدیر رسانه ای باشگاه تغییر کرد و فردی غیربومی سرکار آمد که نتوانست ارتباط خوبی با رسانه های استان داشته باشد و درنتیجه رسانه ها نیز باید و شاید به وظایف خطیر خود نتوانستند عمل کنند و آمار تماشاگر در ورزشگاه سیر نزولی پیدا کرد.

دومینوی انتصاب مدیران غیر بومی در فوتبال تبریز ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید چه زمانی این شرایط تغییر خواهد کرد.

این پروسه غیر بومی سازی از سال های گذشته آغاز شد، به طوریکه ابتدا بازیکنان غیر بومی به تیم های تبریزی جذب شدند و سپس کادر فنی تیم ها غیربومی شد و اکنون نوبت به مدیران عامل رسیده تا این دومینو تکمیل شود. متاسفانه با روی کار آمدن مدیران غیربومی شاهد انتصاب های غیربومی در دیگر ارکان باشگاه ها نیز هستیم چراکه آنها شناختی از فوتبال آذربایجان و تبریز ندارند.

البته این درحالی است که به نظر می رسد پروژه تصمیم گیری پایتخت نشینان برای ورزش و فوتبال آذربایجان همچنان ادامه دارد و سوالی که باید از مسئولان پرسید این است که آیا قحط الرجال است یا رد الرجال؟!

با همه این اوصاف باید منتظر ماند و دید که مدیرعامل جدید باشگاه گسترش فولاد تبریز با اینکه فردی علمی، باشخصیت و فوتبالی است؛ آیا می تواند بر حاشیه های فوتبال آذربایجان غلبه کند و در این باشگاه موفق شود یا خیر….


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :