۸ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور با انتشار نامه ای خطاب به رییس جمهوری از سیاست های نوین دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست خارجی قدردانی و آمادگی خود را برای همکاری هرچه بیشتر جامعه دانشگاهی با آن دولت اعلام کردند.

به گزارش تبریزمن، در این نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمده است: به اعتقاد ما امضاکنندگان تلاش دستگاه دیپلماسی کشور برای رفع تهدیدهای ریشه دار و جلب اعتماد و همکاری جامعه بین المللی درخور تحسین و ستایش است.

در ادامه این نامه آمده است: کشور ما اکنون در یک نقطه عطف از تاریخ معاصر خود قرار گرفته و در آستانه آن است که به کمک تدابیر نو و اتخاذ شیوه های سازنده برای تعامل با جهان در مسیر توسعه و شکوفایی همه جانبه و پایدار قرار بگیرد.

دورنمای این مسیر که ثمره پایداری بر منافع ملی در کنار خردورزی در سیاست خارجی است شامل دستاوردهای بسیار مهم و حیاتی برای نسل ما و نسل های آینده است. رونق اقتصادی و توسعه اشتغال، توسعه علمی متوازن در همه رشته ها، بهره مندی از فناوری های پیشرفته و بومی کردن آنها، همکاری های علمی و فنی با دیگر کشورها، توجه ویژه به مسایل زیست محیطی، گسترش امید و اشتیاق در نسل پویای جوان برای خدمت به کشور، بازگشت خیل عظیم فارغ التحصیلان به کشور، تنها گوشه ای از این دورنمای پرامید است.

امضاکنندگان این نامه بیان کرده اند: بدون شک وضعیت کنونی و دورنمای امیدبخش فوق ثمره صبر و شکیبایی آحاد مردم و پایداری دولت است. اکنون زمان آن فرا رسیده که کلیه هموطنان نیز در پرتوی این سیاست های جدید، مقاومت طولانی خود را با ایفای یک نقش مثبت و فعال در ارائه چهره صحیح فرهنگ ملی و دینی خود به جهانیان تکمیل نمایند.

در بخش دیگری از این نامه بیان شده است: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که متاسفانه تصویری مشمئز کننده از افراطی گری، خشونت و هراس برای دیگر ملت ها و فرهنگ ها آفریده شده و حال آنکه فرهنگ ملی و دینی ما آکنده از اعتدال، صلح و آشتی است. ما بر این باوریم که کلیه هموطنان نیز می بایست به وظیفه ملی و دینی خود، به وظیفه ای که درمقابل فرزندان خود و نسل های آینده دارند عمل نموده و برای همه ملت ها و فرهنگ ها پیام آور صلح و آشتی و میانه روی باشند.

ما امیدواریم که از این پس همه مردم در هر کجا که هستند، در اجتماعات و همایش ها، در مساجد و عبادات جمعی، پیام آور صلح و اعتدال بوده و از شعارهایی که با فرهنگ دینی و ملی ما سازگار نیست پرهیز نمایند. این شعارها نه تنها هزینه های ناخواسته و سنگینی بر روند کنونی دیپلماسی کشور تحمیل می کند، بلکه چهره ای نادرست و مخدوش از مردم و کشور ما برای جهانیان نیز تصویر نموده و بهانه به دست جنگ افروزان می دهد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، اعضای هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور در این نامه اظهار امیدواری کرده اند که دولت ضمن تنش زدایی از سیاست خارجی و پافشاری بر منافع ملی به هر طریق که صلاح می داند برای تلطیف فضای اجتماعات مردمی و ضرورت احترام به ملت های دیگر و نمادهای ملی آنها نیز اقدام کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :