درحالی‌که ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی می‌تواند مهم‌ترین پادزهر آسیب‌های اجتماعی در حوزه جوانان باشد، جوانان و نوجوانان سراب جایی برای مطالعه ندارند.

به گزارش تبریزمن، در معارف اسلامی بر دانش‌افزایی و دانش‌آموزی تأکید فراوان شده است  و به انسان سفارش شده که از گهواره تاگور دانش بجوید، بر پایه روایات و احادیث فراوان والدین باید نسبت به فراهم کردن زمینه دانش‌آموزی فرزندان خود به‌خصوص در دوران کودکی اقدام کنند، تا در دوران بزرگ‌سالی از ثمره‌های آن بهره‌مند شوند.

در جهت یادآوری خاطرات و ایام گذشته به همراه یکی از دوستان  راهی قرائت‌خانه شهر سراب واقع در کتابخانه عمومی این شهر شدیم تا در کنار تهیه گزارش و اخبار در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی یادی هم از ۲۰ سال پیش و دوران درس و دانشگاه خود کرده باشیم.

قرائت خانه ای تاریخ گذشته با میز و صندلی‌هایی با بیش از ۲۰ سال قدمت!

خوش‌شانس بودیم که روز پنج‌شنبه آنجا رفتیم چراکه به‌محض ورود با اطلاعیه‌ای مواجه شدیم که قرائت‌خانه در سه روز آخر هفته مختص برادران و سه روز اول هفته برای خواهران است و مشخص نبود برادران و خواهران در سه روز محرومیت اجباری از محیط قرائت خانه، این کمبود را چگونه جبران می کردند.

به اتاق قرائت‌خانه که رسیدیم، شگفت زدگی ما بیشتر نیز شد چرا که با تعجب فراوان در کنار میز مطالعه، نوشته یادگاری خود را یافتیم که در دوران نوجوانی در زیر میز کتابخانه نوشته بودیم و فارغ از پشیمانی نسبت به این رفتار غیرفرهنگی و البته قابل اغماض به عنوان شیطنتی از دوران نوجوانی بسیار تعجب کردیم که بعد از گذشت دو دهه هنوز میزهای قدیمی و صندلی‌های چوبی سر جای خود مانده‌اند و هنوز که هنوز است کسانی که آنجا می‌نشینند، مجبور هستند هرازگاهی به کمر خود استراحت دهند، معضلی که در ایام استفاده مان از قرائت خانه بارها تجربه‌اش را داشتیم.

سرابی های کتاب دوست نیز به هیچ عنوان از شرایط موجود راضی نیستند به طوری که صالحی دانش‌آموز دختر سرابی از نبود امکانات مناسب در شهرستان سراب برای مطالعه ابراز گلایه کرده و از اینکه سالن‌های مطالعه شهر فاقد شرایط مناسب برای مطالعه هستند ابراز ناراحتی کرد و یک شهروند سرابی نیز از اینکه فضای فیزیکی برای قرائت‌خانه‌ها در شهرستان  سراب وجود ندارد، انتقاد کرد و شهروند دیگری از افراد خیر و نیکوکار خواست تا نوسازی و تجهیز قرائت‌خانه‌های شهر را نیز مورد توجه قرار دهند.

تشدید غربت کتابخانه و قرائت‌خانه سراب در سایه مشکل همیشگی بودجه و اعتبار

به سراغ مسئول کتابخانه عمومی شهر رفتیم، گویی که او هم دل پرخونی داشت اما رازداری اداری و تعصب سازمانی به او اجازه نمی‌داد تا درد دل خود را واکند اما به ایماواشاره دریافتیم که مشکل بودجه و عدم امکانات مادی بر غربت کتابخانه و قرائت‌خانه شهر افزوده است.

سید هادی بنی فاطمه مهم‌ترین منبع تأمین اعتبار را کمک‌های موظفی شهرداری عنوان و درعین‌حال از عدم واریز به‌موقع و تمام و کمال بدهی‌های شهرداری به کتابخانه ابراز گلایه کرد.

فرهنگ استفاده از کتاب به‌عنوان هدیه و جایزه باید در سراب ترویج شود

فرماندار سراب و رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان سراب نیز در این خصوص گفت: فرهنگ، تربیت اسلامی و آموزش از ارکان توسعه و تعالی جامعه اسلامی هست و مردم باید در جستجوی آموزش، تربیت اسلامی و رشد فرهنگی اشتهای سیری‌ناپذیر داشته باشند تا شاهد دستیابی کشور به قله‌های علم و فرهنگ باشیم.

داود گرشاسبی ادامه داد: یکی از راه‌های موفق در بحث ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جهان، استفاده از کتاب به‌عنوان هدیه و جایزه است که امیدواریم این موضوع در شهرستان سراب موردتوجه بیشتر قرار گیرد.

فرماندار سراب از اقدام ابتکاری کتابخانه عمومی سراب در عضویت ۵۰۰ کودک در کتابخانه قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که مشکلات سالن‌های مطالعه حل‌وفصل شود.

حجت‌الاسلام اکرمی امام‌جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی سراب نیز بابیان اینکه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی  نباید جایگزین کتاب و کتاب‌خوانی و مطالعه شود، ابراز امیدواری کرد در پیوست فرهنگی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی جایی نیز برای کتاب‌خوانی در نظر گرفته شود.

به نقل از مهر، بدون تردید شایسته نیست شهرستانی که علامه امینی افتخار جهان تشیع و دانشمندان بزرگی چون شاه قاسم انور و صدها عارف و دانشمند دیگر را در دامان خود پرورده، این‌چنین در حسرت سالن‌های مطالعه بماند و علاوه بر این باید به این موضوع نیز توجه داشت که اگر هزاران جلسه، نشست، کارگروه و همایش با هدف به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی شبکه‌های مجازی برگزار کنیم اثرش به‌اندازه‌ای نخواهد بود که ۱۸ هزار دانش‌آموز، یک هزار و ۵۰۰ معلم و فرهنگی و بیش از سه هزار دانشجوی ساکن در سراب جایی برای مطالعه و بهره‌گیری از کتاب نداشته باشیم به‌راستی‌که همه ما مسئول هستیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :