قرارداد تجاری تامین مالی (فاینانس) خارجی خط دوم قطار شهری (مترو) تبریز به ارزش ۵۱۷ میلیون و ۸۵ هزار دلار با طرف های چینی منعقد شد.

به گزارش تبریزمن، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان قطار شهری تبریز و حومه اظهار کرد: با حسن تدبیر، مدیریت و پشتیبانی بی شائبه استاندار آذربایجان شرقی این قرارداد در هفته دولت بین سازمان قطار شهری تبریز و کنسرسیوم چینی – ایرانی AVIC & POMS به امضا رسید.

کوروش شفیعی ایرانی نژاد افزود: اقدامات اجرائی استفاده از این تسهیلات از دو سال قبل آغاز شده بود و تاکنون ۱۷ مرحله از این فرآیند پیچیده طی شده است.

وی، مبلغ این تسهیلات را بیش از ۵۱۷ میلیون دلار اعلام کرد که در صورت نهایی شدن، در فاز اول خط ۲ قطار شهری تبریز شامل ۱۰ کیلومتر از ۲۲ کیلومتر، هشت ایستگاه، یک پایانه و ۲۰ رام قطار هزینه خواهد شد.

شفیعی ایرانی نژاد ادامه داد: برای استفاده از این تسهیلات مصوبه شورای اقتصاد در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ اخذ و هماهنگی های لازم با بانک رفاه برایعاملیت این فاینانس انجام پذیرفته و هم اکنون در مرحله اخذ مصوبه ماده ۶۲ قانون محاسبات عمومی کشور از دولت هستیم.

وی گفت: با توجه به محدودیت اعتبارات عمرانی قابل تخصیص از طرف دولت و شهرداری در سال جاری و با عنایت به اینکه اولویت اول این سازمان، اتمام و بهره برداری از فاز دوم خط یک تا میدان ساعت در سال ۹۵ و اتمام و بهره برداری از کل خط یک در سال ۱۳۹۶ می باشد، بدیهی است ادامه حیات خط ۲ به شدت وابسته به نهایی شدن تسهیلات فاینانس خارجی است.

شفیعی ایرانی نژاد افزود: بر همین اساس مقام های ارشد استان و شخص آقای استاندار و شهردار تبریز پیگیر حل مسائل مبتلا به آن می باشند.

وی از طی مراحل انتشار اوراق مشارکت به میزان دو هزار میلیارد ریال برای طرح خط دوم قطار شهری تبریز خبر داد و اعلام کرد: این مبلغ در آینده ای نزدیک به طرح تزریق خواهد شد.

خط دوم قطار شهری تبریز به طول ۲۲٫۴ کیلومتر در امتداد شرق به غرب این شهر قرار گرفته و قرارداد اجرایی آن در سال ۱۳۹۰ منعقد و شامل ۲۰ ایستگاه می باشد.

این خط از محدوده زمین های قراملک و منطقه واقع در کارخانه کود آلی شروع و از طریق خیابان وحدت و میدان قراملک و پس از عبور از زیر خیابان های آخونی، قدس، بازار و میدان دانشسرا، وارد خیابان عباسی شده و تا میدان شهید فهمیده امتداد و در ادامه مسیر به سمت سه راهی ولیعصر، میدان استاد معین و در نهایت در میدان بسیج خاتمه می یابد.
پروژه قطار شهری تبریز دارای چهار خط است که عملیات حفاری تونل خط یک به طول ۱۸ کیلومتر به طور کامل پایان یافته و شش کیلومتر اول آن نیز در حال خدمات رسانی به مردم است.

خط یک این پروژه به طول ۱۷/۲ کیلومتر با ۱۸ ایستگاه از میدان ائل گلی آغاز و از طریق بلوار شهید باکری و ۲۹بهمن، خیابان امام خمینی (ره)، چهارراه محققی، باغ گلستان و خیابان خیام به کوی لاله ختم می شود و حدود هشت کیلومتر از مسیر به صورت تونل عمیق طراحی و با دو دستگاه حفار TBM در عمق حدود ۱۶ـ ۲۵ متری در حال حفاری می باشد.

خط سوم به طول حدود ۱۵ کیلومتر و شامل ۱۴ ایستگاه از فرودگاه بین المللی تبریز آغاز و با عبور از میدان بزرگ آذربایجان و خیابان انقلاب، از طریق میدان دانشسرا و خیابان ارتش به پایانه بزرگ اتوبوس های بین شهری تبریز جنب بزرگراه شهید کسائی ختم می شود.

خط چهارم این پروژه نیز به طول ۱۰ کیلومتر شامل ۱۰ ایستگاه به شکل حلقوی در مرکز شهر سه مسیر فوق الذکر را به هم ارتباط می دهد.

کلانشهر تبریز حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار نفر جمعیت دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :