عصر امروز به منظور بازدید مجدد از میدان صاحب الامر  به این میدان تاریخی رفته تا از نزدیک حمام و مدرسه واقع در این میدان را مشاهده نمایم .

به گزارش تبریزمن، بعد از گشت  و گذاری در آن محدوده نوبت به میدان حسن پادشاه رسید که در کنار میدان صاحب الامر واقع شده است.طبق تعریف و تاریخچه‌ای که شب قبل از تهیه گزارش از این بنای تاریخی (که قدمت آن به ۸۷۰ هجری قمری باز می‌گردد) خوانده بودم، اصلا انتظار وخامت اوضاع در این حد و اندازه را نداشتم؛ درب ورودی مسجد و معماری  کاروانسراها، نشان از تاریخی کهن داشت که در اثر گذشت زمان و بی‌تفاوتی اهالی و مسئولین مربوطه پوسیدگی در کلیت سازه های این میدان  هویدا بود. با ورود به میدان حسن پادشاه  با کلی تغئیرات تخریبی مواجه شدم که حس بدی در من القاء نمود .بلی متاسفانه قسمتهایی از کاروانسرای میدان تخریب شده و سقفشان ریخته بود .

با نگاهی که به تصاویر سال قبل این مجموعه داشتم شاهد پابرجا بودن سقفهایی بودم که امروز نابود و به تلی از خاک تبدیل شده بودند.آنچه مسلم است میدان حسن پادشاه فعلی نیز الان به کمک تیرهای چوبی جانبی که زیر طاقها قرار داده شده است پا برجا مانده است وگرنه اگر این تیرهای کمکی هم نبودند الان کل میدان با خاک یکسان شده بود !

مسئولین امر کجائید؟ مگر قرار نبود این میدان و میدان حسن پادشاه را برای تبریز ۲۰۱۸ نوسازی و آماده سازی کنید ؟  آنطور که از شواهد پیداست وضعیت این میدان سال به سال وخیمتر میشود و با این رویه بی تفاوتی مسئولین  روزی شاهد خواهیم بود کل میدان نابود خواهد شد مثل خیلی از اماکن تاریخی نابود شده تبریز!

به نقل از تبریزمدرن، کاروانسرای دور این مسجد یک مجموعه ارزشمند است که میتواند بصورت بسیار زیبایی مرمت و به هتل سنتی شهر تبدیل گردد.آنچه مسلم است  اگر این کاروانسرا در یکی از شهرهای توریستی جهان بود الان با احداث هتل سنتی روزانه میلیونها دلار کسب درآمد میکردند ولی حیف که دست ما تبریزی ها افتاده و کمر همت به تخریب آن بسته ایم !

شایسته این مکان نیست که بدین گونه رها شود، بازسازی مسجد تاریخی حسن پادشاه می‌تواند به عنوان یکی از شاهکارهای تمدن جهان اسلام به محل بازدید گردشگران ایرانی و خارجی به ویژه جهت نیل به هدف تبریز پایتخت گردشگری اسلام در سال ۲۰۱۸، تبدیل شود.

photo_2016-08-09_01-09-27

۴IMG_5548IMG_5551IMG_5554IMG_5557IMG_5558IMG_5560IMG_5566IMG_5567IMG_5570IMG_5575IMG_5581IMG_5582


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :