مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه گفت: از تبریز تا سردرود نیز قطار شهری در نظر گرفته شده و از سردورد تا شهر جدید سهند نیز قطار شهری توسط شرکت مادر تخصصی ایجاد می‌شود.

خبرگزاری فارس: قطار شهری تبریز از سردرود تا سهند

به گزارش تبریزمن، محمدصادق پشمینه‌آذر صبح امروز در جلسه شورای فنی استان با اشاره به تاریخچه حمل و نقل ریلی در تبریز اظهار داشت: راه‌اندازی قطار شهری تبریز به بیش از یک قرن گذشته در تبریز برمی‌گردد و در سال ۶۹ نیز ایده اولیه قطار شهری مطرح شد و با توجه به نبود منابع مالی از سال ۷۵ این ایده مجددا طرح شد.

وی افزود: در سال ۷۹ مطالعات جامع شهری تبریز انجام و ۸ میلیارد تومان در سال بعدی به این پروژه اختصاص یافته که در مرحله اول ۷۰ کیلومتر در ۴ خط طراحی شد.

مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه گفت: در حال حاضر تنها بخشی از خط اول به بهره‌برداری رسیده و خط دوم نیز از قراملک تا شهید فهمیده و میدان بسیج خواهد بود و ۲۰ کیلومتر طول خواهد داشت.

وی بیان کرد: خط سوم فرودگاه تبریز تا ترمینال است و پیش‌بینی می‌شود پر مسافرترین مسیر باشد و شمال جنوب بوده و اقدامات اجرایی آن در حال مذاکره با شرکت‌های مختلف است.

پشمینه‌آذر افزود: خط چهارم نیز از میدان آذربایجان آغاز شده و از وسط شهر عبور کرده و مطالعات آن نیز در حال نهایی شدن است و علاوه بر این ۴ خط، یک خط فرعی نیز در نظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه یادآور شد: از تبریز تا سردرود نیز قطار شهری در نظر گرفته شده و از سردورد تا شهر جدید سهند نیز قطار شهری توسط شرکت مادر تخصصی انجام می‌شود.

پشمینه‌آذر در ادامه سخنان خود با بیان اینکه خط اول در سه بخش در نظر گرفته شده است، گفت: خط اول در ۶ ایستگاه به طول ۵ کیلومتر از ائل‌گلی تا باغلارباغی است و نواقصی نیز وجود دارد که این نواقص مانع بهره‌برداری نیست.

وی بیان کرد: فاز دوم به طول ۴ کیلومتر نیمه اول سال ۹۵ و فاز سوم این خط نیز به طول ۷ کیلومتر در سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود کل خط به طول ۱۷ کیلومتر در سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد.

پشمینه‌آذر گفت: آمادگی قطار شهری در زمینه استفاده از صنعت کاران شهر تبریز نیز وجود دارد و با تلاش مسئولان زمینه‌های استفاده از صنعت داخلی و شهر تبریز به وجود آمده است.

وی گفت: در مورد قطار شهری تبریز با شرکت چینی در حدود ۲۷۰ میلیون یورو قرارداد بسته شده و سطح فناوری که به شهر تبریز وارد خواهد بود انبوه بوده و تحول خوبی در زمینه اشتغال و صنعتی‌تر شدن شهر خواهد شد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه با بیان اینکه حجم عملیات قطار شهری عمدتا در زیر زمین انجام می‌شود، گفت: پروژه‌های پیچیده‌ای در حال انجام است و کارهای زیادی در حال انجام است تا وضعیت مطلوبی حاصل شود.

به نقل از خبرگزاری فارس، وی با اشاره به تاخیر در برخی وعده‌های داده شده در زمان راه‌اندازی قطار شهری گفت: برخی مسائل غیرمترقبه به وجود می‌آید و موجب تاخیر در زمان‌های وعده داده شده می‌شود و بر همین اساس در وعده دهی به مردم حساسیت داریم.

پشمینه‌آذر گفت: در حال حاضر از نظر اعتبارات مشکلی نداریم و در کنار فروش اوراق مشارکت شهرداری تبریز نیز همکاری خوبی دارد و از سفر رئیس جمهوری نیز منابع خوبی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در زمینه قطار شهری تبریز بیش از ۳۰۰ پیمانکار و نیز مشاوران و همکاران فنی فعالیت دارند تا پروژه قطار شهری به بهره‌برداری برسد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :