مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز، با اشاره به برخی تصاویر منتشرشده از قطع چند اصله درخت کهنسال در پارک بزرگ ائل گلی، گفت: درختان قطع شده، از گونه‌های پوسیده و خطرسازی بودند که فرآیند رشد آن‌ها متوقف شده بود.

به گزارش تبریزمن، به نقل از سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز، مهندس محمدحسین حسن زاده اظهار داشت: پارک ائل گلی به عنوان یکی از مهمترین فرصت های سبز شهر تبریز است که برای شهروندان و مسئولان تبریزی از اهمیت فراوانی برخوردار است .

وی با بیان این‌که در روزهای گذشته تصویر و خبری کوتاه از قطع ۱۴ اصله درخت قدیمی در این پارک بزرگ، در فضای مجازی و برخی رسانه ها منتشر شده است، تصریح کرد: صدور مجوز حذف و هرس سنگین درختان خطردار، طبق مصوبه کمیسیون ماده ۷ آئین نامه اجرایی قانون اصلاح حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها صورت گرفته است.

 مهندس حسن‌زاده، قطع این ۱۴ اصله درخت پوسیده را در راستای پیشگیری از وقوع بروز خطر برای شهروندان و جلوگیری از انتقال آفات به سایر گونه‌ها ضروری عنوان کرد و افزود: اقدام‌ یاد شده،  با نظر کارشناسی گیاه‌پزشکان متخصص و پس از تایید خطرساز بودن آن‌ها از سوی مقامات قضایی استان، صورت گرفت.

 مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تبریز،  با اشاره به تجربه خطرات مشابه این‌گونه درختان، یادآور شد:  پیش از این، دو اصله از این درختان پوسیده، در مسیر پیاده‌راه سقوط کرده بود که خوشبختانه  با هوشیاری سبزبانان پارک ائل گلی، خطری از این بابت، متوجه شهروندان نشده بود.

 وی در عین حال تاکید کرد:  با توجه به اجرای برنامه‌های درختکاری در تفرجگاه ایل‌گلی و همچنین انتقال درخت به این مجموعه مفرح، در آینده‌ای نزدیک، شاهد رشد و جایگزینی، درختان قطع‌شده خواهیم بود.

 مهندس حسن زاده همچنین با تاکید بر اینکه از چوب تنه درختان قطع‌شده، استفاده بهینه خواهد شد، گفت: این تنه‌های درختان در قالب طرح‌های حجمی و کنده‌کاری توسط هنرمندان تبریزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا در زیباسازی و فضاسازی ضلع جنوب شرقی استخر ائل‌گلی به کار گرفته شود.

 مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز همچنین از کاشت ۱۵ هزار اصله درخت طی سالجاری در پارک ائل گلی تبریز خبر داد و افزود: این اقدام در راستای طرح جوان سازی درختان پارک بزرگ ائل گلی انجام یافته است.

حسن زاده همچنین با تاکید بر اینکه سعی شده این درخت و درختچه ها از گونه های بومی منطقه باشند، تصریح کرد: نارون ، چنار، زبان گنجشک،  اقاقیا و… از جمله درختان کاشته شده در این طرح جایگزینی هستند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :