به گزارش تبریزمن، بطور کلی نقش دروازبان در فوتبال امروز چیزی فراتر از نقش یک بازیکن در زمین بازی می باشد ، دروازبان بعنوان نقطه اتکای تیم و محوری ترین عضو تیم می باشد که عملکرد خوب او میتواند در افزایش اعتماد بنفس دیگر بازیکنان تیم فوق العاده موثر باشد و عمکلرد بد دروازبان شرایط را برای تیم برعکس میکند.

نمونه بارزش همین الکلاسیکو اخیر که هربار رئالی ها انگیزه میگرفتند برای فتح دروازه بارسلونا ؛ کلودیو براوو با سوپر سیو هایش انها را دست خالی راهی زمینشان میکرد. یا مانوئل نویر المانی که دیگر نقشی فراتر از دروازبان داشته و بیشتر سوییپر بازی میکند.

اما قفس توری تراکتورسازان که هم دروازبان فوق العاده بخود دیده ، هم دروازبان ضعیف.

تراکتوری ها در رودباریانبازگشتشان به لیگ در سال ۸۸ ، دو سنگربان با تجربه با خود میدیدند؛ حسن رودباریان دروازبان اول ایران در جام ملتهای ۲۰۰۷ و دیگری مهدی ثابتی که سابقه طولانی در لیگ برتر داشت.

عملکرد ضعیف رودباریان درون دروازه ، مخصوصا در شکست ۲-۱ این تیم مقابل پرسپولیس در تهران ، ان هم بازی که تراکتوری های خیلی برتر از رقیبشان بودند، باعث شد کمالوند قید رودباریان را زده و تا اخر فصل ثابتی را با عملکرد نوسانی و اغلب خوبش فیکس دروازه تراکتور کند.

 

 


 

عباس محمدی

اما فصل بعد علارغم حفظ ثابتی،فراز سراغ عباس محمدی رفت که چند سال پیش سپاهان را یک تنه از نیمه نهایی به فینال اسیا رسانده بود. محمدی به حدی بهمراه اسدی و نصرتی مدافعین مقابلش خوب بازی کردند که با ۱۷ گل خورده عنوان چهارمین خط دفاعی فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ دنیا را بخود اختصاص دادند.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

محسن فروزاناما فصل بعد همگام با حضور قلعه نویی عملکرد ضعیف محمدی و ثابتی باعث شد که قلعه نویی سراغ دروازبان سوم و بی نام نشانش یعنی محسن فروزان رفت. فروزان جوان هم پاسخ اعتماد قلعه نویی را داد ُ تا انتهای فصل علاوه بر فیکس شدن به تیم ملی هم رسید.

 

 

 

 

 


 

عقیل اعتمادیفصل ۹۱-۹۲ اولین حضور اولیویرای محبوب در تراکتورسازی بود. او فروزان را دروازبان فیکسش انتخاب کرد که دو دروازه بان دیگر به نام های اعتمادی و ثابتی را روی نیمکت داشت. ولی باز هم روند نزولی سنگربانان فیکس تراکتور در فصل بعد ادامه دار بود و این بار فروزان با عملکرد بدش تا انتهای فصل به نیمکت منتقل شد و در ادامه هم اعتمادی با بازی های سینوسیش تونی را مجبور کرد قید او را هم زده و سراغ ثابتی برود که بیشتر از یک فصل میشد بازی نکرده بود.

 

 

 

 

 


 

 

مهدی ثابتیولی ثابتی با فوق واکنش هایش محبوب تر از قبل شد و باعث شد لقب چیلاورتی که داشت بیشتر از قبل به زبان ها بیفتد. دو به تک هایی که ثابتی در بازی با الجزیره گرفت هیچ گاه از خاطر هواداران تراکتور نمیرود…

فصل بعد با امدن جلالی ، وی هر سه دروازبان قبلی را کنار گذاشت و سراغ حامد لک ملی پوش و دروزابان بومی و سابق تیم ملی جوانان و نوجوانان یعنی داوود نوشی رفت.

 

 

 


 

 

حامد لکعمکلرد هر دو سنگربان خیلی خوب بود، بطوری که لک بدون گل خورده بهمراه تراکتور جام حذفی را فتح کرد. نوشی هم بجز بازی با العین در بقیه موارد عملکرد خوبی داشت. البته در این میان انتقادهایی به عملکرد حامد لک در بازی لیگ بود.

در فصل ۹۳-۹۴ که خطیبی سکان هدایت تراکتور را بدست گرفت ؛ اولین بار بود که به ترکیب فصل پیش دروازبانان دست نزد. اما عمکلرد ضعیف جلال بشرزاد در اماده نگه داشتن دروزابانان تراکتور ، کار را برای خطیبی سخت کرد.

 

 


 

نوشی صوفیانیدر این حین لک بخاطر عملکرد ضعیفش از تمرینات کنار گذاشته شده بود. در نیم فصل رسول تصمیم به تعویض دروازبان هایش گرفت که با خروج داوود نوشی که بازهم مشاوره اشتباه بشرزاد باعث شد تراکتوری ها قید نیلسون را زده و سراغ عیسی اندوی بروند که عملکردش چیزی شبیه فاجعه بود.

با بازگشت تونی ، لک دوباره سنگربان اول تیم شد . لک گاها فوق العاده مثل بازی با سایپا که تیمش را به بازی برمیگرداند و گاها مثل بازی با فولاد کمر شکن میشد. عملکرد بشدت سینوسیش باعث شد او برای فصل بعد جایی در تراکتور نداشته باشد.

 

 

 

 

 


 

 

اما برای فصل جاری ؛ تاوارز دستیار دروزبان تونی مهرداد طهماسبی که امار بیشترین کلین شیت فصل قبل را داشت را به عنوان یکی از گزینه ها مطرح کرد. تیم مدیریتی نیز توانستند محمد رضا اخباری را به عنوان دیگر گزینه سرخ پوشان به خدمت بگیرند.

اخباری

پرشور ها که فصل قبل از جناح دروازه و داوری بیشترین اسیب را دیده بوند ، با نگرانی فصل را شروع کردند اما عمکلرد خیلی خوب اخباری باعث شد تنها دلخوشی انها در این فصل باشد. بطوری که او حتی توانست به تیم ملی بزرگسالان دعوت شود. اخباری در این مدت توانسته است ۵ کلین شیت در لیگ و ۱ کلین شیت جام حذفی را در کارنامه خود ثبت کند.

اخباری

البته نمیشود از عمکلرد خیلی خوب روی تاواراز چشم پوشی کرد چرا که وی نشان داد معلم خوب در عملکرد شاگردانش بسیار موثر است.

ساجد


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :