هدی قلی‌پور از سال ٨٢ کوهنوردی را آغاز کرده است. اولین صعود برون‌مرزی او به سال ٨۶ و صعود به قله اوشبا در گرجستان، برمی‌گردد که برای اولین‌بار یک ایرانی به این قله صعود کرد.

به گزارش تبریزمن، قلی‌پور در سال ٩١ به فاصله یک ماه به دو قله هشت‌هزارمتری بدون استفاده از کپسول اکسیژن و راهنما صعود کرد. مهدی قلی‌پور اعتقاد دارد در سال‌های گذشته از سوی مسئولان توجه لازم به او نشده است.

در یکی از مناطق روسیه پنج قله بالای هفت هزار متر وجود دارد. هر کسی بتواند به آن پنج قله هفت‌هزارمتری در روسیه صعود کند، کشور روسیه به او نشان پلنگ برفی را می‌دهد. قلی‌پور اعتقاد دارد در دنیا نشان پلنگ برفی نشان بزرگی است.

از ایران فقط مهدی عمیدی موفق شده نشان پلنگ برفی را به دست آورد. متأسفانه مهدی عمیدی که تنها ایرانی‌ای است که به این نشان رسیده است، در سال ٩١ و در صعود به کوه مون‌بلان فرانسه مفقودالاثر شد.

قلی‌پور تاکنون موفق شده به چهار قله هفت‌هزارمتری روسیه صعود کند و فقط یک قله مانده تا با صعود به آن به عنوان دومین ایرانی نشان پلنگ برفی را از کشور روسیه بگیرد.

وقتی با قلی‌پور درباره اینکه چه مشکلاتی برای صعود به این قله پیش‌روی خود دارد، حرف می‌زنیم می‌گوید: «از من هیچ حمایتی نشده. من حدود ١٠ روز دیگر به قزاقستان پرواز دارم که بروم و به این قله صعود کنم تا بتوانم نشان پلنگ برفی را از روسیه بگیرم. متأسفانه تا امروز من نتوانستم برای این صعود اسپانسری جذب کنم.

چون تازه از هیمالیا برگشتم دیگر نمی‌توانم هزینه‌های این صعود را شخصی پرداخت کنم به دلیل اینکه هزینه‌های آن خیلی بالاست. من از مسئولان فقط می‌خواهم از من حمایت کنند. در تبریز چند نفری هستند که مسئولان از آنها حمایت می‌کنند ولی متأسفانه تا امروز به جز رئیس شورای شهر تبریز، آقای دبیری، هیچ‌کس از من حمایت نکرده است.

هزینه‌های این صعود‌ها خیلی بالاست و باید مسئولان از ورزشکاران حمایت کنند ولی متأسفانه این اتفاق تا به امروز نیفتاده.

اگر من بتوانم به این قله صعود کنم افتخارش نه‌فقط برای من بلکه  برای همه مردم ایران است».


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :