‘ عظیم قیچی ساز ‘ نام آورترین کوهنورد ایرانی و افتخار ورزش کشور پس از صعود به قله لوتسه با ارتفاع بیش از هشت هزار و ۴۰۰ متر، یکشنبه شب از طریق فرودگاه بین المللی شهید مدنی وارد تبریز شد.

به گزارش تبریزمن،این ورزشکار ۳۴ ساله پیش از این و در سال ۱۳۸۴ نیز قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده بود که این بار این اقدام وی بدون استفاده از کپسول صورت گرفت.

قیچی ساز سال گذشته نیز قصد داشت با صعود به قله اورست بدون استفاده از کپسول اکسیژن و پس از آن با صعود به لوتسه به جمع فاتحان قلل هشت هزار متری جهان یا باشگاه هشت هزار متری ها بپیوندد که با سقوط بهمن در اورست این مهم تحقق پیدا نکرد.

قله لوتسه با ارتفاعی بیش از هشت هزار و ۴۰۰ متر ‌چهارمین قله هشت هزار متری جهان محسوب می شود که در چهار کیلومتری جنوب اورست قرار دارد.

عظیم قیچی ساز پس از ورود به تبریز، گفت: جهان دارای ۱۴ قله هشت هزار متری است که تاکنون ۱۳ قله را فتح کرده ام اما از آنجا که در اولین صعودم به اورست از کپسول اکسیژن استفاده کردم، می خواستم این قله را یک بار دیگر و بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کنم و پس از آن با صعود به قله لوتسه به جمع باشگاه هشت هزار متری های دنیا بپیوندم.

وی افزود: خوشبختانه با یاری خدا و دعای خیر مردم این هدف من محقق شد تا افتخاری برای ورزش ایران به ثبت برسد.

قیچی ساز گفت: صعود به قله اورست در سال ۸۴ همراه با کپسول اکسیژن صورت گرفت و بقیه صعودهایم به قله های هشت هزار متری از سال ۸۷ تا ۹۳ بدون کپسول اکسیژن بوده است.

وی یادآور شد: صعود به قله های هشت هزار متری و قرار گرفتن در جمع برترین های کوهنوردی جهان، افتخاری برای ایران محسوب می شود و اکنون بسیاری از کشورها به دنبال افرادی هستند که با نام آنان در سطح جهان و در عرصه کوهنوردی افتخار آفرینی کند.

قیچی ساز اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴ نفر برتر کوهنوردی جهان با ملیت هشت یا ۹ کشور به باشگاه هشت هزار متری پیوسته اند.

عظیم قیچی ساز متولد سال ۱۳۶۰ شهرستان تبریز در رشته کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه تبریز تحصیل و در سال ۱۳۸۴ نخستین صعود هشت هزار متری خود را به قله اورست (۸۸۴۸ متر) با استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد.

این ورزشکار نخبه، تاکنون بدون استفاده از کپسول اکسیژن موفق به صعود به قله های برودپیک (۸۰۵۱ متر – سال ۸۷)، دائو لاگیری (۸۱۶۷ متر – سال ۸۹) ، نانکا پاربات (۸۱۲۶متر – سال ۸۹ ) ، کانچن جونگا (۸۵۸۶ متر – سال ۹۰ ) ، گاشر بروم ۲ (۸۰۳۴ متر – سال ۹۰) ، گاشربروم ۱ (۸۰۸۰ متر – سال ۹۰ ) ، آنا پورنا (۸۰۹۱ متر – سال ۹۱ )، کی ۲ (۸۶۱۱ متر – سال ۹۱ ) ، ماناسلو (۸۱۶۳ متر – سال ۹۱ )، ماکالو (۸۴۶۳ متر – سال ۹۲ ) ، چوایو ( ۸۲۰۱ متر – سال ۹۲ ) و شیشاپانگما (۸۰۲۷ متر – سال ۹۳ ) شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :