به گزارش تبریزمن، کوهنورد ایرانی اهل تبریز، باز هم در راه خلق افتخاری دیگر، راهی بام دنیا شده است    و این بار قصد دارد با فتح چهاردهمین و آخرین قله بالای ۸هزار متر جهان، راهیابی خود به باشگاه ۸هزارتایی ها را مسجل کند.

وی که پدیده و اسطوره کوهنوردی ایران است، توانسته در ۲۴ سالگی، قله اورست را بدون اکسیژن فتح کند و اینک، ضمن صعود دوباره به اورست، قصد تسخیر قله لوتسه را نیز دارد.

روزنامه شهروند در مطلبی که به این مناسبت منتشر کرده، می‌نویسد: البته این کوهنورد ۳۴ ساله کشورمان که اهل تبریز است، اهداف بزرگ دیگری در سر دارد تا بتواند خودش را نسبت به سایر افرادی که توانسته‌اند به این رکورد برسند، مجزا کند. او اواخر هفته گذشته تهران را ترک کرد و احتمالا تا دو ماه آینده که یک رکورد تاریخی را به ثبت خواهد رساند، به ایران بازنخواهد گشت.

حادثه‌ای تلخ در آغاز راه حرفه‌ای

قیچی‌ساز، کوهنوردی حرفه‌ای را از‌ سال ۱۳۷۹ آغاز کرده ‌است؛ اولین صعود جدی‌اش برمی‌گردد به صعود به قله ماربل وال به ارتفاع ۶۴۰۰ متر در کشور قزاقستان. وی در‌ سال ۱۳۸۲ در ترکیب تیم‌ملی بزرگسالان برای صعود به قله ۸۰۶۸ متری گاشر بروم اعزام شد ولی اعضای تیم به علت وقوع حادثه برای همنوردشان محمد اوراز از ارتفاع ۷۸۰۰ متری اقدام به بازگشت و انتقال پیکر وی به پایین کردند.

او در ابتدای کار خود توانست بام جهان اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر را فتح کند و استارت ورود به باشگاه هشت‌هزارتایی‌ها را بزند.

سی و دومین هشت هزارتایی

تابه‌حال ۳۱ کوهنورد از سراسر جهان توانسته‌اند به باشگاه هشت هزارتایی‌ها راه پیدا کنند. این افراد با ملیت‌های مختلف موفق شده‌اند به ۱۴ قله بالای هشت ‌هزار متری جهان صعود کنند که از این تعداد ۱۱ نفر آسیایی بوده‌اند و ۲۰ نفر دیگر نیز اکثراً اهل قاره اروپا هستند. قیچی‌ساز هم که راهی نپال شده تا قله لوتسه را فتح کند، اگر مشکل خاصی پیش نیاید، می‌تواند تا یک ماه آینده به باشگاه هشت‌هزارتایی‌ها راه پیدا کرده و به‌عنوان اولین ایرانی نامش را در این فهرست ثبت کند. البته این کوهنورد ایرانی برنامه‌ای دیگر نیز در سر می‌پروراند. او قصد دارد بعد از ورود به باشگاه هشت‌هزارتایی‌ها، یک بار دیگر بلندترین قله جهان را فتح کند اما این بار بدون اکسیژن. تنها قله‌ای که تا به حال قیچی‌ساز با اکسیژن آن‌را فتح کرده است، اورست بوده که اگر بتواند این رکورد را بزند به ۱۵ نفر دیگر می‌پیوندد که بدون اکسیژن ۱۴ قله بالای هشت‌هزار متر جهان را فتح کرده‌اند. اگرچه نباید خیلی هم ساده به این موضوع نگاه کرد چون تابه‌حال ۲۸ نفر در راه صعود به اورست جان باختند که هشت نفر آنها غیرنپالی بودند.

قیچی ساز تاکنون بدون استفاده از کپسول اکسیژن موفق به صعود به قله های برودپیک (۸۰۵۱ متر – سال ۸۷)، دائو لاگیری (۸۱۶۷ متر – سال ۸۹)، نانکا پاربات (۸۱۲۶متر – سال ۸۹ )، کانچن جونگا (۸۵۸۶ متر – سال ۹۰ )، گاشر بروم ۲ (۸۰۳۴ متر – سال ۹۰)، گاشربروم ۱ (۸۰۸۰ متر – سال ۹۰ )، آناپورنا (۸۰۹۱ متر – سال ۹۱ )، کی ۲ (۸۶۱۱ متر – سال ۹۱ )، ماناسلو (۸۱۶۳ متر – سال ۹۱ )، ماکالو (۸۴۶۳ متر – سال ۹۲ )، چوایو ( ۸۲۰۱ متر – سال ۹۲ ) و شیشاپانگما (۸۰۲۷ متر – سال ۹۳ ) شده است.

سریع‌ترین هشت‌هزارتایی به نام ایران

اما اوج کار عظیم قیچی‌ساز جایی است که می‌تواند یک رکورد منحصربه‌فرد را به نام ایران و خودش ثبت کند. او که استارتش را برای فتح قله لوتسه زده است، در صورت صعود موفق به این قله که با ۸۵۱۶ متر ارتفاع چهارمین قله مرتفع جهان به حساب می‌آید و چسبیده به اورست است، می‌تواند سریع‌ترین فرد در باشگاه هشت‌هزارتایی‌ها باشد. درحال حاضر «کیم چانگ» از کره‌جنوبی که توانسته در مدت هشت سال به ۱۴ قله بالای هشت هزار متر صعود کند، رکورد سریع‌ترین را در دست دارد که قیچی‌ساز در صورت صعود موفق این مدت را به شش سال و ۱۰ ماه کاهش می‌دهد.

«عظیم قیچی‌ساز» قبل از سفر به نپال برای ورود به باشگاه هشت‌هزارتایی‌ها دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «مجموع زمانی که برای صعود به این دو قله نیاز دارم حدود دو ماه است و بهترین زمان برای این صعود ماه‌های اردیبهشت و خرداد است. پس از سفر به نپال و انجام مراحل آماده‌سازی و هم‌هوایی بلافاصله اقدام به صعود به این دو قله بدون اکسیژن می‌کنم. امیدوارم با این صعود بتوانم باز هم برای مردم ایران افتخار آفرین باشم. بعد از صعود به لوتسه، مراحل ریکاوری را انجام می‌دهم و بعد از آن بلافاصله برای صعود به اورست آماده می‌شوم. در صورت موفقیت برای صعود به «لوتسه» این چهاردهمین قله مرتفع بالای هشت هزار متر است که موفق به صعود آن می‌شوم.

قیچی ساز، کارمند شهرداری تبریز

قیچی ساز یکی از کارمندان شهرداری تبریز است و تا کنون از حمایت های مادی و معنوی این مجموعه برخوردار بوده است و شاید بتوان گفت شهرداری تبریز، تنها نهادی است که از این قهرمان کوهنوردی شهر و کشورمان، پشتیبانی می کند.

آنچه آرزو داریم، موفقیت قیچی ساز در این صعود بزرگ است و البته، انتظار از مردم فهیم و ورزش دوست تبریز که همپای مجموعه شهرداری، استقبالی در خور از وی داشته باشند.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :