عظیم قیچی ساز تاکنون توانسته ۱۳ قله بلند دنیا را بدون اکسیژن و شرپا صعود کند. او برای پیوستن به باشگاه هشت هزار تایی تنها لوتسه را باید فتح کند. او معتقد است که این اتفاق دستاورد بزرگی است که نباید به صورت شخصی انجام شود. دولت و وزارت ورزش باید از این دستاورد حمایت کنند.

به گزارش تبریزمن، عظیم قیچی‌ساز هدف خود را فتح آخرین قله ۸۰۰۰ متری یعنی لوتسه عنوان و اظهار کرد: در بهار گذشته قصد صعود به دو قله لوتسه و اورست را با یکدیگر داشتم اما به دلیل اتفاقی که در لوتسه پیش آمد (یک شرپا سقوط کرد و جان خود را از دست داد)، توانستم تنها اورست را صعود کنم. برای بهار آینده برنامه‌ریزی کردم تا لوتسه، تنها قله ۸۰۰۰ را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کنم و به باشگاه هشت هزاری ها بپیوندم.

او پیوستن به باشگاه ۸ هزار متری‌ها را افتخار بزرگی دانست و گفت: پیوستن به این باشگاه افتخار بزرگی برای کشور است. در حال حاضر تنها ۱۴ نفر بدون اکسیژن توانسته اند ۱۴ قله بلند دنیا را فتح کنند. آرزویم این است که من نیز به عنوان نماینده ایران پانزدهمین نفری باشم که به جمع آنها بپیوندم. این افتخار بزرگی است تا بتوانم بر روی پرچم این باشگاه، نام ایران را اضافه کنم. تاکنون ورزشکاران زیادی توانسته‌اند مدال‌های المپیکی زیادی را کسب کنند اما فقط و فقط در سطح جهان ۱۴ نفر توانستند به این باشگاه بپیوندند.

قیچی‌ساز خاطرنشان کرد: من تمام این قلل بلند دنیا را بدون استفاده از کپسول اکسیژن مصنوعی و شرپا (باربر و مشاور کوهنوردان) صعود کرده‌ام.

او در مورد تامین هزینه‌های اعزام به این قلل توضیح داد: سعی می‌کنم بخشی از این هزینه‌ها را خود و قسمتی از آن را توسط اسپانسر تامین کنم.

این کوهنورد ایرانی در مورد حمایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، بیان کرد: همیشه تقدیر و هدایای فدراسیون در کنار من بوده و تقدیرهایی نیز از سوی سازمان تربیت بدنی صورت می‌گیرد. فدراسیون در حد توان خود سازمان فعالی در همه زمینه‌ها و زیرشاخه‌هاست و جای تقدیر دارد.

قیچی ساز معتقد است که باید دولت و وزارت ورزش و جوانان بیشتر حمایت کنند و در این باره توضیح داد: وزارت ورزش و جوانان دورادور و کم و بیش حمایت می‌کند اما می‌توانست خیلی بهتر از این ها حمایت کند. این اتفاق دستاورد مهمی است و به نظر من خوب نیست که شخصی انجام شود. باید از طریق دولت و وزارت ورزش از این دستاورد حمایت شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :