بررسی بودجه سال ۹۵ اصلی ترین محور جلسه طولانی امروز شورای شهر تبریز بود.

به گزارش تبریزمن، جلسه امروز ( یکشنبه ۱۲ مهر ) شورای اسلامی کلانشهر تبریز از ساعت ۸:۳۰ صبح با محوریت بررسی بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز و محور ها و سیاست گذاری های اساسی آن برگزار شد.

شهرام دبیری، رئیس شورای شهر در ابتدای جلسه حضور دوباره صادق نجفی، شهردار تبریز را در جلسات شورا و بازگشت وی از حج را تبریک گفته و همچنین انتخاب دوباره شهر تبریز به عنوان زیبا ترین، توسعه یافته ترین و بهترین شهر ایران برای زندگی از طرف سازمان ملل متحد را به مسئولین شهری و استانی و شهروندان تبریز تهنیت گفت..

وی همچنین روز های جهانی دامپزشکی و کودک به همراه روز نیروی انتظامی را را مهم شمرده و گرامی داشت.

دبیری در ادامه محوریت اصلی جلسه امروز شورا را بررسی بودجه اعلام کرده و از اعضا درخواست کرد تا طی جلسات بررسی بودجه شهرداری، نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کمیسیون ها بررسی و اعلام کنند تا شورای شهر سیاست های کلی خود را به شهرداری ابلاغ کند. وی همچنین با اشاره به گزارش عملکرد ۶ ماهه اخیر شهرداری تبریز، درآمد این نهاد را در این مدت هزار میلیارد تومان اعلام کرده و از لزوم ایجاد درآمد های پایدار برای شهرداری سخن گفت.

وی همچنین خواستار شد تا مرکز پژوهش های شورا هر چه سریعتر فعال شده و از طریق نظرسنجی، انتقادات، پیشنهادات و نظرات مردم در خصوص عملکرد شهرداری و شورا و نیاز های شهر تبریز جمع آوری و ساماندهی شده و برای عمل به آن ها تصمیم گیری شود.

IMG_7668

صادق نجفی، شهردار تبریز ضمن اشاره به فاجعه منا و حج تلخ امسال برای مسلمانان، در خصوص بحث بودجه اظهار کرد: ما در شهرداری برای بودجه سال ۹۵ مطالعات عمیق و دقیقی را انجام داده ایم و تمام رویکرد ها و سیاست هایی که قبلا اعلام کرده بودیم را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال زیبا سازی و توجه به مبلمان شهری از اصلی ترین و اساسی ترین خواسته های مردم از شهرداری می باشد که ما توجه خود را به این مسائل بیشتر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: نیاز داریم تا از نظرات کارشناسی و ارزشمند شورای شهر نیز در این خصوص استفاده کنیم تا انشاالله بودجه سال آینده با رویکردی جدید و متفاوت نوشته شود. نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش درآمد داشته که بیشتر آن از درآمد های غیرنقدی می باشد. امیدواریم با فروش املاک خود درآمد نقدی خود را نیز به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

نجفی در ادامه با اشاره به اینکه به دلیل مشغله کاری چند روز دیر تر راهی حج شده و چند روز زودتر نیز به تبریز بازگشته است، اظهار کرد: پروژه هایی که در سطح شهر در حال اجرا می باشند، از وضعیت بسیار خوبی برخوردار هستند و به کمک خدا تا بهمن ماه تمام پروژه های شهری تبریز خاتمه یافته و مشکلات شهروندان از این جهت مرتفع خواهند شد. برای سال ۹۵ نیز در نظر داریم تا با انتخاب پروژ های مرتبط با ایجاد و گسترش فضای سبز و زیباسازی، نهضتی عظیم در جهت هر چه زیبا تر کردن شهر تبریز برپا کنیم.

IMG_7685

در ادامه جلسه با حضور فرخ جلالی، مدیرعامل سازمان آرامستان بحث افزایش ۱۵ درصدی تعرفه خدمات این سازمان با ۱۴ رای موافق مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

در حاشیه بررسی این طرح، نجفی از پروژه ای جدید و بزرگ برای وادی رحمت خبر داد. همچنین اکثر اعضای شورای شهر از پیشرفت و خدمات مناسب و با کیفیت سازمان آرامستان ها به مردم تشکر و قدردانی کردند.

با این حال عابدزاده با اعلام اینکه باید پشتیبانی سازمان آرامستان ها افزایش یابد، از لزوم پیش بینی محل کفن و دفن برای ۱۰ درصد جمعیت شهر تبریز برای مواجه و مدیریت مناسب در زمان وقع فجایع و اتفاقات غیرقابل پیش بینی سخن گفت.

امیرحقیان نیز ضمن موافقت با افزایش تعرفه خدمات، رسیدگی به سایر آرامستان های شهر تبریز را واجب دانست.

المیرا خاماچی اما با افزایش تعرفه ها مخالفت کرده و آن را به ضرر اعتبار شورا دانست. وی خدمات کفن و دفن را از وظایف شهرداری خواند و با دریافت هزینه از مردم مخالفت کرد. با این حال شهردار تبریز کفن و دفن رایگان را ناعادلانه دانست. وی در این باره گفت: در جهان برای آرامستان از مردم اجاره گرفته شده و بالاترین مبالغ دریافت می شود، با این حال شهرداری تبریز حتی از اکثر مردم ۱۰ درصد قیمت تمام شده هر قبر را نیز دریافت نمی کند.

حبیب شیری آذر نیز در این بین پیشنهاد ایجاد قطعه ای خاص برای افرادی که اعضای بدن خود را اهدا می کنند داد. با این جال جلالی مخالفت ضمنی خود را با این موضوع اعلام کرد چون به گفته وی تعداد زیادی از سایر نهاد ها نیز خواهان ایجاد قطعه ای مخصوص درگذشتگان خود خواهند کرد و همین امر باعث ایجاد اختلاف طبقاتی در آرامستان های تبریز خواهد شد!

IMG_7705

شیاری اما در این میان سوالی بجا مطرح کرده و گفت: کدام عقل سلیمی می گوید تا ساخت و ساز های ساختمانی خود را روی گسل و خطرناک ترین منطقه شهر انجام داده و آرامستان خود را در امن نقطه گسترش دهیم؟ و اینکه احیانا اگر عقل سلیم ما این موضوع را نادرست دانست، چه اقداماتی برای جلوگیری از این عملکرد برعکس انجام داده شده است؟

جلالی و نجفی در پاسخ به این موضوع از مکان یابی دو نقطه جدید برای ایجاد آرامستان های جدید در شهر خبرداده و نیز گسترش وادی رحمت را منتفی دانستند، با این وجود جلالی گفت که عقل سلیم حکم می کند احترام درگذشتگان را حفظ کرده و فعلا تا ایجاد آرامستان های جدید، کار ها را وا مانده نگذاریم!

چمنی هم با توجه به وجود تورم در اقتصاد کشور، افزایش قیمت تعرفه ها را منطقی دانست و در بخش دیگری از سخنان خود درخواست کرد تا یکی از میادین شهر به مناسبت انتخاب تبریز به عنوان مرکز فرش دستبافت جهان، به این عنوان نغییر نام دهد.

در پایان بحث افزایش تعرفه خدمات سازمان آرامستان ها و تصویب آن، فرخ جلالی مدیرعامل این سازمان از رئیس شورا درخواست کرد تا روزی وی را به جلسه شورا دعوت کند تا او از مسائل پشت پرده و دیگر مشکلات سخن بگوید.

در ادامه جلسه هر کدام از اعضا نظرات خود را در خصوص بودجه سال ۹۵ شهرداری اعلام کردند. گفتنیست با اتمام وقت جلسه، اظهار نظر برخی اعضا به جلسات آینده موکول شد، با این حال در ادامه نگاهی داریم به اظهار نظر ۱۳ تن از اعضای شورا در خصوص بودجه سال ۹۵ شهرداری تبریز:

IMG_7737

[ المیرا خاماچی : لابی گری و آقایان خاص قدرت نظارت را از شورا گرفته اند/ مصوبات شورا ارزشی برای مدیران شهرداری ندارند/ به جای رشد شهر شاهد رشد افراد بوده ایم ]

” پیشنهاد می کنم تا اشتباهات گذشته خود را در بحث بودجه آسیب شناسی کرده و بر اساس عملکرد گذشته خود بودجه ریزی کنیم. باید دو سال قبل خود را آنالیز کرده و در صد تحقق و نوع تحقق بودجه های آن ها را بررسی نما ییم.

متاسفانه تا به حال مصوبه های شورا مورد نظارت و پی گیری جدی قرار نمی گیرند و ارکات شهرداری به هیچ عنوان به بودجه ی مصوب شورا ارزشی قائل نیستند. باید مشخص شود که اعضای شورا در تصمیم گیری اشتباه می کنند یا در شهرداری مسائل دیگری وجود دارند.

لابی گری ها در شهرداری امکان کار کارشناسی را از ما می گیرد که با عث ایجاد عملیات نادقیق و انجام پروژه ها با ترک تشریفات معمول می شود. شرکت های توانمندی بوده اند که با لابی گری های مدیران شهرداری حذف شده اند.

نقش نظارتی شورا را کم کرده ایم و در حال حاضر شاهد برخی پروژ های در حال اجرا هستیم که بدون مصوبه شورا فعالیت می کنند. اعتای قدرت شورا به شهرداری باعث شده تا به جای رشد شهر، شاهد رشد حباب گونه برخی افراد باشیم. حاکمیت قانون در شورا و شهرداری وجود ندارد، بلکه حاکمیت سلیقه داریم. بیاییم و به جای بودجه ریزی سنتی، بودجه ریزی عملیاتی انجام دهیم و از ثمرات آن بهره مند شویم.”

IMG_7711

[ سعید حاجی زاده : توسعه فضای سبز؛ آموزش های شهروندی و مسائل فرهنگی را در اولویت قرار دهیم ]

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اسلامی کلانشهر تبریز، بهبود دید شهری، توسعه فضای سبز، آموزش های شهروندی و پروژه های فرهنگی را از موارد مورد غفلت شهرداری در سال های گذشته دانست.

وی همچنین از شهرداری خواست تا پروژه بزرگ جدیدی در شهر نداشته باشیم و با اتمام پروژه های نیمه تمام به بهود فضای شهری و توسعه حمل نقل عمومی بپردازیم.

وی همچنین از لزوم پرداخت به مقوله بافت فرسوده و مسیرگشایی ها سخن گفت.

IMG_7719

[ عابد زاده : قبل از ورود، راه خروج را پیدا کنیم/ سنگ بزرگ نشانه نزدن است/ پروژه های نیمه تمام را اولویت دهید ]

” قبل از اینکه وارد موضوعی شویم، باید راه خروج از آن را نیز بررسی کنیم. اینکه قبل از اتمام پروژه های نیمه تمام، دست به احداث و ایجاد پروژ های جدید بزنیم، نادرست است. مورد دیگر اینکه در شهرداری تشویق و تنبیه نداریم و مناطقی که ایجاد درآمد کرده اند و یا برعکس، تنبیه یا تشویق نمی شوند.

برخی کار های خود را از شهرداری های سایر شهر ها چون تهران کپی برداری می کنیم که معقول نیست. بیاییم در شهرداری شعار ندهیم و به گفته های خود عمل کنیم. در سال جدید از وام و تسهیلات استفاده نکنیم. سنگ بزرگ نشانه نزدن است، به جای برنامه ریزی برای ایجاد ۱۴ مسیرگشایی، یک مسیرگشایی را در اولویت قرار داده و آن را عملی کنیم.

قرار بود تا در هر منطقه یک خیابان نمونه معرفی کنیم اما خبری نیست، درخواست می کنم تا برای موضوع بافت فرسوده جدی تر عمل کنیم. به سرمایه گذاری بیشتر اهمیت دهیم و کمیسیون های تخصصی را در شورا راه اندازی کنیم. “

IMG_7696

[ ایران آهور : پیشرفت شهر را عادلانه تقسیم کنیم/ اشتغال جوانان را مورد توجه قرار دهیم ]

” متاسفانه شورا از نظر نظارتی، که وظیفه اصلی آن است، وضعیت خوبی ندارد و باید برای تحقق این امر سیاست مناسبی تدوین شود.

لازم است تا برای سال جدید در تخصیص بودجه تمرکز زدایی شود تا پیشرفت خدمات شهری و پروژها در تمام نقاط شهر به صورت عادلانه اتفاق بی افتد. باید به شورایارها توجه ویژه ای داشته باشیم، همچنین موضوع اشتغال جوانان ا وجود اینکه وظیفه اصلی ما نیست، اما شهرداری و شورا می توانند با سیاست گذاری مناسب، زمینه را برای این مسئله و بهبود آن فراهم کنند.

باید میزان پیشرفت پروژ ها از طرف شهرداری مشخص شده و بند بند مصوبات اجرایی شود. همچنین باید استفاده از نیروهای متخصص را برای افزایش راندمان کاری و کیفیت پروژه ها بیشتر کنیم.

IMG_7721

[ اکرم حضرتی: سخنان حاجی پور را به غربت انداختید!/ سرمایه گذاران در تبریز احساس حقارت می کنند ]

” بودجه در تبریز و برای شهرداری تبریز همینجور تئوری وار تدوین می شود و عملیاتی نیستند. آقای حاجی پور در سال اوم پیشنهاد دادند تا در تدوین بودجه پروژه ها و نیاز ها را اولویت بندی کنیم اما سخن ایشان را به غربت انداختید و اقدامی نشد. سال های گذشته تعدد و تنوع پروژه ها به قدری بود که نتوانستیم به قدر کافی موثر باشیم.

از طرف دیگر من شخصا به آقای نجفی رای دادم چون شنیده بودم به سرمایه گذاری و سرمایه گذاران اهمیت می دهند. با این حال در مدتی که گذشته طرز برخورد با سرمایه گذاران بسیار نابسامان بوده و در شان آن ها نمی باشد. ما سرمایه گذاران را تحقیر می کنیم در حالی که همه جای دنیا برعکس می باشد.

نکته ی دیگر هم اینکه نظارت شورا به بودجه شهرداری بسیار ضعیف بوده و امیدوارم در آینده نظارت بیشتری صورت گیرد. “

IMG_7761

[ اسوتچی: شورا عرضه خود را با پی گیری مصوبات خود نشان دهد/ حقوق کارکنان بر مسابقات زورخانه ای اولویت دارد ]

” دیده و شنیده ایم که برخی مصوبات شورا به گونه دیگری اجرایی می شوند، اعضای شورا اول بیایند بررسی کنند تا ببینیم چه کسی حق تغییر مصوبات را به خود داده است؟ شورا باید عرضه خود را با اجرایی کردن و پیگیری مصوبات خود نشان دهد در غیراینصورت بحث بودجه و دیگر مسائل بی فایده است.

در خصوص بودجه باید توجه شود که مدیریت هزینه ها باید به صورت جدی پی گیری شود. زمانی که ما نمی توانیم حقوق کارکنان سازمان پارک ها را بدهیم، چه کسی اجازه می دهد تا مسابقات زورخانه ای را میزبانی کنیم؟ وقتی برای بودجه های جاری سرمایه نداریم چرا هزینه اضافی تحمیل می کنیم؟مطمئن باشید اگر پرسنل از درآمد خود خاطر جمع نباشد، با خاطر جمع کار نخواهد کرد.”

IMG_7705

[ شیری آذر: دست دلال ها را کوتاه می کنم/ در چارچوب قانون حرکت خواهیم کرد ]

” باید شورای محلات را هر چه سریعتر فعال کنیم و از نظرات مردم استفاده نماییم. همانگونه که دوستان اشاره کردند، باید به پرسنل شهرداری و خاطر جمع بودن آن ها احترام گذاشت. اگر این افراد ساماندهی مناسب نداشته باشند، اجرای برنامه ها با مشکل مواجه خواهد شد.

بودجه نویسی در شهر ماه همیشه به سمت مسائل اقتصادی و پروژه ها میل داشته است، و در این میان فرهنگ، هنر، رسانه ها و دیپلماسی شهری به کنار می روند. آثار تاریخی در حاشیه می مانند و غارت می شوند. صنعت فرش با آن همه پتانسیل برای اقتصاد به حاشیه می رود.

باید براساس برنامه و قانون حرکت کرده و شفاف سازی کنیم. دلال ها نگران آینده خود باشند چون به هر نحوی شده دست شان را کوتاه خواهم کرد.

بافت فرسوده و حاشیه نشینی از مسائلی هستند که باید در سال آینده نیز مورد توجه قرار گیرند.”

IMG_7666

[ درسخوان: انتقاد ها نشان ضعف مدیران شهرداری نیست/ تبریز را به سیلیکون ولی تبدیل کنیم! ]

” مسئولین و مدیران زحمتکش شهرداری توجه داشته باشند که اگر انتقادی صورت می گیرد، نشانه ضعف مدیران شهرداری نیست و فقط برای بهتر پیش رفتن کار ها مطرح می شوند. پیشنهاد دارم تا برای حفظ یاد و خاطره دکتر مبین، تقاطع ۱۷ شهریور و طالقانی را به نام ایشان مزین کنیم.

باید برنامه ترتیب ببینیم تا شهر تبریز را به شهری فراصنعتی تبدیل کنیم، مانند منطقه ی سیلیکون ولی، در آمریکا! بهترین نقش تبریز به نظر مند، ابتدا نقش تجاری، بازرگانی، مالی و سپس گردشگری و تبدیل شدن به شهری فراصنعتی می باشد.

باید به جدول تراکم شهری تبریز توجه دوباره کرده و از طریق علمی کردن آن، درآمد های کلانی بدست آوریم. پیشنهاد می کنم ۴ شهرک سرمایه گذاری در ۴ سمت تبریز ایجاد شود تا سرمایه گذاری ها اصولی دنبال شوند. در برخی مناطق تبریز خدمات وجود ندارند، بیمارستان ندارند و محروم هستند، باید عادلانه خدمات را توزیع کنیم.

باید کنسولگری ها و روابط خارجی خود را بار دیگر احیا کنیم. سطح تکنولوژی عمران شهری را بالاتر برده و به مسائلی چون افزایش فضای سبز، توزیع متعادل بودجه، حاشیه نشینی و روان سازی ترافیک توجه ویژه داشته باشیم.”

IMG_7748

[ جعفری: حداقل ۲۰ درصد از بودجه را ذخیره کنید/ ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز به بودجه ای چند برابر دارند ]

” درخواست دارم تا بحث بودجه را با اواخر بهمن خاتمه دهیم. برای سرمایه گذار های کلان و مطمئن تخفیف قائل شویم تا دیگران نیز به سرمایه گذاری در تبریز تشویق شوند.

نباید دخل و خرج شهرداری یکی شود، بلکه حداقل ۲۰ درصد بودجه ذخیره شود تا صرف اتفاقات ناگوار و یا پروژ ها بزرگ شوند. شهرداری باید نهادی ثروتمند و قدرتمند باشد. ترافیک از معضلات اساسی شهر ماست که زیرگذر ها و روگذر ها کفاف آن را نمی دهند. باید به ناوگان حمل و نقل عمومی چون اتوبوس ها و مترو ها بها دهیم و کنترل ترافیک خود را تکنولوژیک نماییم.

اینکه می گویند پروژه ی جدیدی آغاز نکنیم، اشتباه است، دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم و دیگران بخورند، شهرداری و شورای آینده می تواند پروژه های نیمه تمام ما را تکمیل بکند.

همچنین پیشنهاد می کنم تا برای خانواده بزرگ شهرداری یک مجتمع رفاهی و تفریحی بزرگی ایجاد شود تا انرژی پرسنل بیشتر از گذشته شود.

[ ششگلانی: هنر ما این است که از بودجه محدود بهترین استفاده را کنیم/ نمی شود هرکسی نظر خود را بگوید ]

” وظیفه شورا قبل از تعیین بودجه، ارائه سیاست های لازم به شهرداری است. هنر ما باید این باشد که از بودجه ی محدود با شور و مشورت بهترین استفاده را ببریم. نمی شود تا هرکس نظر شخصی خود را گفته و باعث بروز اختلاف شود. بودجه محدود است و باید کمیسیون ها طرح های خود را به هیئت رئیسه داده و هیئت رئیسه با بررسی طرح ها، سیاست کلی شورا را به شهرداری ابلاغ کند.”

IMG_7741

[ باغبان: پروژه های عمرانی کاهش؛ فضای سبز افزایش/ حمل نقل و عمومی باید در اولویت باشد ]

” سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ بودجه ی تقریبا برابری را شاهد بوده ایم و بهتر است به جای پیشنهادات احساسی، عملکرد ۶ ماهه اخیر را بررسی کرده و با توجه به آن برنامه ریزی کنیم.

پیشنهاد دارم تا حمل و نقل عمومی را برای سال ۹۵ در اولویت قرار دهیم. بیاییم با خود پیمان ببندیم تا ظرف دو سال دیگر مترو را به اتمام برسانیم. بیاییم تعداد اتوبوس های شهری را حداقل به ۱۰۰۰ عدد برسانیم. با وضع کنونی شاهد ترافیک سنگین راه ها و نارضایتی مردم خواهیم بود.

همچنین اگر می خواهیم در فضای سبز جهشی قابل مشاهده داشته باشیم، باید از بودجه پروژه های عمرانی بکاهیم.”

IMG_6971

[ حاجی پور: تبریز نیاز به دو خیابان از شمال به جنوب و از شریق به غرب دارد/ به میدانی اصلی و مرکزی برای تجمعات نیاز داریم ]

” برای تبدیل تبریز به یک شهر استاندارد و قابل قبول برای زندگی در حال حاضر نیاز به ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه داریم. یعنی بودجه ده سال شهرداری، به این ترتیب پیشنهاد می دهم تا یک برنامه کلی ۱۰ ساله ترتیب دیده شود و پس از آن برای دو سال اخیر اولویت های خود را مشخص کرده و طبق آن جلو برویم.

تبریز نیاز به ورودی هایی زیبا و منظم دارد تا در همان ابتدا نظر میهمانان و گردشگران را جلب کند. باید برای جلوگیری از حاشیه نشینی و بافت فرسوده اقدامات جدی انجام بگیرد.

برای رفع ترافیک و بهبود حمل و نقل عمومی نیازی اساسی به یک خیابان اصلی از شمال به جنوب و یک خیابان دیگر از شریق به غرب داریم. همچنین باید یک میدان بزرگ و اصلی در شهر ایجاد کنیم تا در تجمعات و گردهمایی ها خود را نشان دهیم. یکی از نشانه های شهر با پرستیژ، میدان اصلی آن می باشد. فضای سبز و مبلمان شهری باید به بهترین نحو تکمیل شده و به روستاهای اطراف نیز رسیدگی شود.”

IMG_7758


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :