رئیس پلیس فتا آذربایجان‌شرقی گفت: ناآگاهی والدین موجب می‌شود که به مرور زمان تاثیرپذیری فرزندان از دوستان و والدین دیجیتال بیشتر شده و اعتبار و اقتدار تربیتی و اخلاقی والدین کمتر شود.

به گزارش تبریزمن، سهراب رحیم‌زاده بعدازظهر امروز در نشست بررسی شبکه‌های اجتماعی و تاثیرات آن بر خانواده اظهار کرد: جوانان و نوجوانانی که در دنیای امروز زندگی می‌کنند هم به خاطر روحیاتی که به مقتضای سن خود دارند هم به‌خاطر میزان آگاهی‌ها و اطلاعاتی که از طرق مختلف به دست می‌آورند، انگیزه بیشتری برای دسترسی به دنیای جذاب، متنوع و سرگرم‌کننده فضای مجازی دارند.

وی افزود: اطلاعاتی که آنان در این زمینه از سوی همسالان خود یا رسانه‌های دیگر کسب می‌کنند همچنین فرصت‌هایی که برای آنان برای استفاده از این فناوری‌ها فراهم می‌شود، بر میزان شوق و علاقه آنان در بهره‌گیری هر چه بیشتر از آنها دامن می‌زند.

رحیم‌زاده تصریح کرد: اگر این امر در تقابل با کم انگیزگی یا بی‌انگیزگی والدین به منظور آشنایی با فضای مجازی قرار گیرد، طبیعی است که به مرور زمان فاصله بین والدین و فرزندان را زیادتر می‌کند.

وی در زمینه بی‌تفاوتی و مسئولیت‌گریزی والدین گفت: برخی والدین از میزان تاثیر این فناوری‌ها و حتی لزوم آشنایی با آنها آگاهی دارند ولی عدم تعهد و فقدان مسئولیت‌شناسی آنان موجب می‌شود که در این راه گامی برندارند.

لزوم آگاهی و آشنایی والدین با تاثیرات فناوری‌های روز

رئیس پلیس فتا آذربایجان‌شرقی در ادامه به افزایش امکان انحطاط اخلاقی و تربیتی فرزندان اشاره کرد و افزود: استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات هم می‌تواند موجب ارتقای باورها و رشد شخصیت اخلاقی، دینی، فکری، فرهنگی و اجتماعی فرزندان شود هم می‌تواند به عکس آن عمل کند.

وی تصریح کرد: این امر به چند عامل بستگی دارد که یکی از آنها آگاهی و آشنایی والدین با تاثیرات این فناوری‌هاست، چنانچه والدین درباره این فناوری‌ها اطلاعات لازم را نداشته باشند طبیعی است که فرزندان خود را به مدرسه‌ای فرستاده‌اند که هیچ آشنایی با قوانین و مقررات، معلمان و دوستان فرزندانشان ندارند.

رحیم‌زاده تاکید کرد: در چنین فضایی که انسان‌های فاسد و سودجو هم کم نیستند؛ امکان لغزش فرزندان بسیار زیاد است و این ناآگاهی موجب می‌شود که به مرور زمان تاثیرپذیری فرزندان از دوستان و والدین دیجیتال خود بیشتر شود و به موازات آن، اعتبار و اقتدار تربیتی و اخلاقی والدین حقیقی کمتر شود.

پدر و مادرها معمولاً وقت کمی را برای گفت‌وگو با فرزندان صرف می‌کنند

وی، آگاهی‌بخشی به فرزندان درباره خطرات فراروی آنان در فضای مجازی را مورد تاکید قرار داد و افزود: یک بررسی اجمالی نشان می‌دهد که پدر و مادرها معمولاً وقت کمی را برای گفت‌وگو با فرزندان صرف می‌کنند، دلائل این امر چه موجه باشند چه ناموجه، به هر حال در اینکه چنین وضعیتی تاثیرات منفی از خود باقی می‌گذارد، تردیدی وجود ندارد بنابراین بهتر آن است که والدین در فرصت‌های مختلف یا خودشان یا توسط افراد مناسب، آگاهی‌ها و اطلاعات لازم را هم درباره فواید و کاربردهای مثبت هم درباره آسیب‌ها و خطراتی که می‌تواند بر اثر استفاده از فناوری‌های جدید دامنگیر فرزندان شود به آنها معرفی کنند

به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم‌زاده، نظارت بر استفاده فرزندان از فناوری‌های نوین را مطرح کرد و گفت: نظارت والدین بر رفتار و کردار فرزندان امری است که هم عقل و هم شرع آن را می‌پذیرد، آنچه در این زمینه مهم است، نوع نظارت است و مقصود از نظارت در اینجا ایجاد محدودیت‌های بی‌جا یا نظارت‌های بی‌منطق و تجسس بی‌مورد توسط والدین نسبت به فرزندان در بهره‌گیری از اینترنت و مانند آن نیست بلکه به این معناست که به دور از افراط و تفریط اعمال و رفتار فرزندان در مواجهه با این فناوری‌ها زیر نظر باشد و در مواردی که احساس خطر می‌شود، هشدارهای لازم به فرزندان داده شود.

 

 


فروش اینترنتی بلیط برای روزهای ۱۵ و ۱۶ شهریور :

کنسرت موسیقی رضا صادقی در تبریز برگزار می شود

t546456456


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :