طی چند سال اخیر، ساخت هتل های سنتی در برخی شهرهای تاریخی کشور رواج مناسبی یافته است. این هتل ها معمولا از بازسازی خانه های تاریخی ایجاد شده اند.

به گزارش تبریزمن، مسلما این هتل های سنتی که به واسطه ویژگی های ظاهری آن کمتر در دیگر کشورها مشاهده می شود برای گردشگران خارجی بسیار جذاب است، زیرا گردشگران خارجی سفر به شهرهایی چون تبریز، اصفهان ،شیراز و یزد را به دلیل ویژگی های تاریخی آن انتخاب می کنند در نتیجه اقامت در چنین هتل هایی نیز برای آنها به مراتب جالب تر از هتل هایی است که به شکل مدرن و امروزی ساخته می شود. گردشگران داخلی نیز بالطبع اقامت در این هتل ها را به دلیل سنتی و نوستالژیک بودن آن ترجیح می دهند.یکی از دلایل برتری هتل های سنتی بر هتل های مدرن، معماری خانه های تاریخی است که به این هتل ها تبدیل شده اند. معماری خاص این خانه ها معمولا به دلیل ویژگی ها و شاخصه های آن همواره مورد توجه بوده است. وجود بخش هایی چون آب انبارها ،طاقها و… نشانگر معماری منحصر به فرد خانه های این مناطق است که در هیچ جای دنیا نمونه آن وجود ندارد.در واقع این خانه ها با چنان هوشمندی ساخته شده اند که پاسخگوی دو دمای بسیار سرد و گرم هستند؛ در تابستان ها ساکنان را از گرما و در زمستان از سرما در امان نگه می دارند.

photo_2016-06-28_18-58-05

طی چند سال اخیر با راه اندازی این هتل ها شغل های جدیدی نظیر آیینه کاری، مقرنس کاری و سفال کاری که در گذشته رواج داشت در این شهرها دوباره احیا و زنده شد که می توان از آن به عنوان یکی از ظرفیت های این بناهای تاریخی نام برد.از آنجا که ساخت هتل و اقامتگاه های گردشگری مناسب از ملزومات صنعت گردشگری است، از این رو این صنعت زمانی پایدار خواهد ماند که علاوه بر فراهم بودن زیرساخت ها و تسهیلات، شرایط برای تربیت نیروی ماهر خصوصا در بخش هتلداری آن هم در شهرهای تاریخی و گردشگرپذیر فراهم شود.آنچه مسلم است، این نهضت نیاز به حمایت دولت دارد تا از ظرفیت این خانه های تاریخی به عنوان منبع درآمدی برای کشور استفاده کرد.

photo_2016-06-28_19-00-32

خانه های قاجاری متعدد و بی نظیر تبریز ،فرصت مغتنمی برای توسعه هتل های سنتی

خانه های تاریخی بسیار زیبای تبریز به دلیل موقعیت ممتاز این شهر در دوران حکومت قاجار در کشور کم نظیر است.

یکی از جاذبه های دیدنی تبریز، تعدد خانه های عصر قاجاری در این شهر است.بی شک تعداد خانه های قاجاری تبریز در کشور بی نظیر است چرا که این شهر در زمان قاجار شهر ولیعهد نشین کشور بوده و این امر منجر به احداث خانه های قاجاری با معماری بی نظیر در تبریز شده است .حال این خانه های قاجاری که تعدادشان به بیش از یکصد اثر نیز میرسد فرصت مغتنمی میتواند باشد برای احداث هتلهای سنتی شهر تا علاوه بر ساماندهی این آثار ارزشمند منجر به افزایش تعداد هتلهای شهر و افزایش ظرفیت مهمان پذیری تبریز گردند
تبریز ۲۰۱۸ و نیاز مبرم به هتل سنتی

با عنایت به نزدیکی تبریز ۲۰۱۸ و تخمین ورود دومیلیون گردشگر داخلی و خارجی به تبریز ، متاسفانه ظرفیت هتل تبریز محدود  بوده و جوابگوی سیل عظیم مسافران مخصوصا در تابستان و بهار نخواهد بود .

حال فرصت مغتنمی است تا تبریز شهر خانه های قاجاری زیبا از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را برده و با تبدیل خانه های تاریخی ارزشمند شهر به هتلهای سنتی ؛علاوه بر جبران کمبود هتل در این شهر ،منجر به ساماندهی خانه های تاریخی و استفاده کار آمد از این آثار قاجاری ارزشمند نماید

به نقل از تبریز مدرن، شایان ذکر است این اقدام هم اکنون در شهرهای اصفهان ،شیراز ،یزد ،کرمان و کاشان انجام پذیرفته   که  هتل های سنتی به یکی از جاذبه های  گردشگری آن  شهرها تبدیل شده است.ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در حال حاضر در کاشان حدود ۸ هتل سنتی وجود دارد که در برخی از آنها کارگاه های صنایع دستی نیز دایر است و وجود این کارگاه ها برای گردشگران بسیار جذاب است.

خانه های تاریخی پیشنهادی برای تبدیل به هتل سنتی در تبریز

با عنایت به تملک چند باب خانه تاریخی در تبریز و مرمت اکثریت آنها توسط شهرداری تبریز ،لذا اولویت احداث هتلهای سنتی به این خانه های تاریخی اختصاص میابد که به شرح زیر هستند :

۱- خانه تاریخی نیکدل 

۲- خانه ختایی 

photo_2016-06-26_10-46-13

۳- خانه علی میسیو 

۴- خانه کلکته چی

۵- خانه کلانتر 

photo_2016-06-26_10-44-42

۶-خانه نعمت زاده 

۷- خانه حیدر زاده 

۵۰۲۰۵

۸-هتل کیهان 

۹- خانه بنکداریان 

  photo_2016-05-28_09-47-07    

۱۰- خانه ساوجبلاغی ها

photo_2016-06-26_10-42-56

۱۱- خانه حریری 

۱۲- خانه پروین اعتصامی 

 photo_2016-06-26_10-43-34  

۱۳- خانه کوچه مشکی

 photo_2016-06-26_10-44-23

۱۴- خانه کمپانی    

  photo_2016-06-26_10-45-29    

۱۵- خانه شربت اوغلی

 photo_2016-06-26_10-46-09 

 ۱۶- خانه مجتهدیها 

۱۷ – خانه صدقیانی 

IMG_5847


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :