مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر مقاوم سازی و مرمت سازه های تاریخی بر اساس تلفیق دانش بومی با روشهای نوین و کارآمد تاکید کرد.

به گزارش تبریزمن، مرتضی آبدار  در سمینار “روش های نوین مقاوم سازی سازه های تاریخی و میراث ماندگار” در محل تالار اجتماعات ساختمان مرکزی شهرداری تبریز گفت: ایران کشوری با پیشینه تاریخی و تمدن خیز، مهد یکی از قدیمی ترین تمدنهای جهان است و از نظر معماری و مهندسی چه در دوره های قبل از اسلام به ویژه در عهد ساسانیان و چه بعد از اسلام دارای شاهکارهایی بوده است که بخشی از آن امروز هم باقی است و جزو گران بهاترین میراث فرهنگی کشورمان محسوب می شوند.

وی در ادامه گفت: حفظ و صیانت از این ثروتهای ملی که هویت فرهنگی تاریخی و قومی ماست از اهمیت خاصی برخوردار است و در صدر برنامه های دولت قرار دارد.

آبدار تصریح کرد: عمده خاک ایران روی خط زلزله قرار دارد که از مهمترین عوامل در از بین بردن ابنیه تاریخی و قدیمی است. بنابراین مدیریت و برنامه ریزی برای مقاوم سازی آثار تاریخی در برابر زلزله موضوع مهمی است.  برخلاف ساختمان های آجری و خشتی روستایی که در برابر زلزله مخرب تاب مقاومت ندارند بسیاری از بناهای تاریخی و باستانی ممکن است بتوانند زلزله های نسبتا قوی را هم تحمل کرده و خسارت جزئی به ساختار آنها وارد شود.

وی از دلایل عمده آسیب پذیری بناهای تاریخی ساخته شده از مصالحی همچون خشت، گل، سنگ و چوب  را فرسودگی مصالح، مقاوم نبودن مصالح و سنگین بودن سازه ها عنوان کرد و گفت: بناهای تاریخی با طول عمرهای گوناگون و درجه اهمیت و شکوه متفاوت وجود دارند که باید از نظر مقاوم سازی مورد توجه قرار گیرد زیرا جدای از فرهنگ، هنر و ارزش های خاص، یک دارایی ملی محسوب می شوند. کودکان و نوجوانان در آینده با تکیه بر آثار و ابنیه تاریخی هویت خود را می یابند.

آبدار در خاتمه گفت: ما گنجینه ای از آثار تاریخی داریم که در سطح بین المللی شناخته شده اند و موقعیت ما را ممتاز می کنند. تمامی این آثار تاریخی را باید با استفاده از دانش بومی در کنار روشهای نوین و کارآمد مقاوم سازی کنیم تا بتوانیم با حفظ این آثار آنها را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنیم.

گفتنی است این سمینار با همکاری و مشارکتسازمان نظام مهندسی ساختمان استان و با حضور اساتید معماری و شهرسازی آقایان دکتر مهرداد حجازی ، استاد دانشگاه هنر اسلامی اصفهان و خانمها دکتر اشرفی رئیس پژوهشکده بناها و بافت های تاریخی کشور روز سه شنبه ۱۶ شهریورماه  ، از ساعت ۰۸:۳۰الی۱۲:۳۰ در محل تالار اجتماعات ساختمان مرکزی شهرداری تبریز برگزار گردید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :