نماینده مردم تهران در دوره ششم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب، با تاکید بر لزوم مطالعه دیدگاه‌های امام خمینی (ره) در مورد زنان گفت: حضرت امام(ره)فرمودند که زنان باید در مقدرات اساسی کشور مشارکت داشته و نقش آفرینی کنند، پس باید در راستای تحقق این فرمایش بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و اصول انسانی، استفاده از توانمندی های زنان بخصوص در حوزه های مدیریتی افزایش یابد.به گزارش تبریزمن، الهه کولایی در نشستی با عنوان” جمهوری اسلامی و مشارکت سیاسی زنان” در جمع دانشجویان دانشگاه سهند تبریز گفت: موضوع زنان از اهمیت بسیار اساسی نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورهای جهان برخوردار است به همین دلیل باید از ظرفیت های بالقوه این قشر در تمامی حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی استفاده کرد.

وی افزود: همچنین زنان نقش بسیار مهمی در حیات جوامع داشته و دارند و اصولا تمامی حکومت‌ها با توجه به موضوعات حوزه زنان، به صورت نمادین احترام برابر به حقوق انسان ها را به نمایش می گذارند.

وی با اشاره به کاندیداتوری پنج زن برای کسب عنوان دبیر کلی سازمان ملل متحد عنوان کرد: سازمان ملل متحد نیز می‌داند که انسان بودن شخص مهم است نه زن بودن و مرد بودن وی. انسان ها باید به این سمت و سو حرکت کنند که به اعتبار جوهره انسانی خود محترم باشند.

نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: خداوند در قرآن کریم، عامل برتری انسان‌ها را تقوا می داند نه جنس آنها. امروز نیز آن چه بشریت به آن رسیده  نژاد، جنسیت و … نیست، بلکه توانمندی‌های انسان هاست که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

 کولایی گفت: متاسفانه استفاده هرچه بیشتر از توانمندی زنان در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و …مورد غفلت واقع شده است.

به گفته وی برای قرن های متمادی، زنان در ایران، موجوات خانگی بودند و حق مشارکت در تصمیمات مهم اجتماعی و سیاسی را نداشتند. در دوران حکومت پهلوی، تنها کارکرد زن در ایران، کارکرد زیبایی و بهره برداری در نظام سرمایه داری بود.

کولایی با اشاره به برخی قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در کشور عنوان کرد: به عنوان مثال مساله چند همسری مردان اگر از بعد شرعی باشد و در جای خود، محترم است ولی متاسفانه این موضوع در سال های اخیر و در بین مردانی که ثروتمند بوده و چند موبایلی هستند به شدت افزایش پیدا کرده و باعث تنوع گرایی و هوسرانی مردان شده است.

به گفته وی بالاترین سهم حضور زنان در مجلس شورای اسلامی در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خوشبینانه ترین حالت، پنج درصد بوده و حتی در حال حاضر میزان سهم زنان در بازار کار ایران، کمتر از ۲۰ و در حدود ۱۳ درصد است.

وی گفت: مطالعات علمی نشان داده است که هرچه میزان حضور و زنان در پست های مدیرتی بیشتر باشد میزان فساد کمتر خواهد شد. چند شرکت دولتی در کشور است که یکی از اعضای هیات مدیره های آنان، زن باشد؟ به جرات می توان گفت که زنان از قربانیان منازعاتی همچون مشکلات اقتصادی در کل جهان هستند. ایران نیز جدا از جامعه جهانی نیست.

کولایی گفت: یکی از وعده های روحانی، پرهیز از نگرش جنسیتی در ادارات و سازمان ها بود ولی هنوز که هنوز است برخی در دستگاه های دولتی و سازمان ها فقط مردان را به خدمت می گیرند و سهمی برای زنان در این حوزه قایل نیستند. امیدواریم مجلس آتی مجلسی باشد که نیازهای حوزه زنان نیز توسط نمایندگان اعم از زن و مرد درک شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :