معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم کندکردن آهنگ خرد کردن تقسیمات کشوری در حوزه کلانشهرها تاکید کرد و گفت: این امر می‌تواند در حل معضل حاشیه‌نشینی موثر باشد.

به گزارش تبریزمن، پیروز حناچی ظهر امروز در بیستمین جلسه شورای برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: موضوع کلانشهرها دارای ابعاد مختلفی است و اگر همه برنامه‌های طرح راهبردی جامع تبریز را درست انجام دهیم ما را به چشم‌انداز خواهد رساند که در این زمینه باید در روش‌ها تجدیدنظر کنیم.

وی با بیان اینکه الگوی توسعه جامع شهر هدف ما است و کار باید مبتنی بر خرد جمعی انجام شود، افزود: در هر طرح راهبردی اجزای اصلی آن در شکل‌گیری و ادامه آن نقش دارند در مقطع کنونی اصلی‌ترین کار طرح جامع تبریز این است که مزیت‌ها را تبدیل به فرصت کنیم و اجازه ندهیم نقاط ضعف تبدیل به معضل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اذعان داشت: همه کلانشهرها موضوع حاشیه‌نشینی دست و پنجه نرم می‌کنند که در همین زمینه و برای رسیدن به افق چشم انداز، برنامه‌های کاربردی داریم که اگر درست مدیریت شوند به اهداف سند چشم انداز نائل می‌شویم.

این مسئول با اشاره به رخداد زلزله‌های سنگین در طول تاریخ شهر تبریز، یادآور شد: تبریز، شهری است که زمانی جزو کلانشهرهای مطرح جهانی بوده ولی حالا آثار حجیمی از این کلانشهری در اثر زلزله تخریب شده و بر ما است که در تمام تصمیمات سایه این موضوع را حس کنیم و اگر اقدامات ما برای عکس آن باشد هزینه‌های کلانی را به آینده تحمیل خواهیم کرد.

حناچی با بیان اینکه ما باید کلانشهرهای خود را برای تاب آوری در برابر زلزله، سیل و کم آبی آماده کنیم، افزود: کلانشهرهایی که به شکل صحیحی مدیریت نشوند با چند مسئله روبه‌رو هستند که مهم‌ترین آنها کمبود منابع آب است؛ بنابر این لازم است سرمایه‌گذاری‌ها را در یک عرصه وسیع‌تر ببینیم.

وی بر لزوم استفاده مناسب از تجربیات حدود ۱۴۰ کلانشهر جهان که توانسته‌اند محیط مناسبی را برای شهروندان فراهم آورند تاکید و اضافه کرد: توسعه حمل و نقل و به ویژه قطار شهری از سیاست‌هایی است که در وزارتخانه دنبال می‌کنیم.

این مسئول موضوع ثبت جهانی مرکز تاریخی بازار تبریز را بسیار مهم دانست که باید حداکثر بهره را از این موقعیت به عمل آوریم چرا که در جهان این مقوله موتور اقتصادی و توسعه تلقی می‌شود.

حناچی اعلام کرد: یکی از چالش‌های بسیار مهمی که هم در دولت مطرح بوده و هم نتایج آن در حریم شهر نمایان است، این است که در دو دهه اخیر عرصه‌های حریم شهرها را خردتر کردیم و باید دنبال الگوهای جدیدتری باشیم و دولت آهنگ خرد کردن تقسیمات کشوری به ویژه در حوزه کلانشهرها را کند کرده است که منجر به حل معضل حاشیه‌نشینی می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :