طی آیینی باشکوه و با حضور معاون حقوقی امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد محمدپور به عنوان مدیرکل جدید این مجموعه در استان آذربایجان شرقی معرفی گردیده و از خدمات علی اکبر صفی پور که ۲۶ ماه و ۱۱ روز در این سمت فعالیت داشت قدردانی به عمل آمد.

به گزارش تبریزمن، این مراسم امروز در تالار اقبال آذر تبریز برگزار شد که در آن معاون سیاسی، امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، مسوولان استانی، تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس، هنرمندان، مدیران فرهنگی مناطق مختلف آذربایجان شرقی و شهروندان علاقه مند به حوزه فرهنگ و هنر حضور داشتند.

در ابتدای مراسم چند تن از پیشکسوتان حوزه های فرهنگی و ادبی به عنوان اصحاب این عرصه به تقدیر از خدمات مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پرداختند.

معاون حقوقی امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین، به سیر تاریخی و نقش تبریز و آذربایجان پرداخت و گفت:خوشبختانه در یک استانی هستیم که از پیشینه تاریخی بزرگی برخوردار بوده و سردمدار حرکت های فرهنگی و حکومتی قابل توجهی است، زیرا تاریخ گواه می دهد شاه اسماعیل صفوی پس از ۸۵۰ سال پس از فروپاشی سلسله ساسانیان اقدام به تشکیل مجموعه ای واحد و متمرکز در حکومت داری بود، وی شاعر و ادیب هم بوده است بعدها سیاستمدار می شود و حکومت اسلامی و شیعی تشکیل می دهد و در مدت یک دهه، توانست تمام کشور را تحت حکومت واحد خود – آن هم پس از گذشت یک قرن پریشانی و تفرقه – درآورد که ایران تحت لوای پرچم تشیع قرار گرفت.

حسین نوش آبادی افزود:بدین ترتیب وی توانست از شهر تبریز یک حکومت واحد و وحدت ساز تشکیل دهد که امروزه، مردم تبریز باید قدر تاریخ پرافتخار خود را بدانند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در این مراسم، از انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان استان پایلوت کشور در امر تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد و اضافه کرد:شاخص های مربوط به این امر در استان شما به گونه ای است که به عنوان یک الگو برای سایر مناطق ایران شناخته خواهد شد و جای بسی خوشحالی دارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از درج مطالب غیرواقعی در برخی از رسانه های شبه دولتی، خصوصی و وابسته به ارگان های حکومتی در جهت مخدوش ساختن خدمات دولت یازدهم انتقاد کرد و گفت:اگر این امر با قصد و غرض انجام شود پسندیده نیست والا تحمل دولت تدبیر و امید بسیار بالاست ولی باید رسانه های ما دلسوز دولت و کشور باشند.

نوش آبادی سپس چالش های پیش روی حوزه های فرهنگی و هنری را مورد توجه قرار داد و افزود:نگرش های فعالان این حوزه باید از دید مقام معظم رهبری باشد زیرا نگرش حکومتی مبتنی بر دلسوزی و علم محور بهترین نوع نگاه به حوزه فرهنگ و هنر است و اقتضای کشور هم این است که خود را در مقابل علم و فن آوری، موسیقی و امثال آن قرار نداده و محدود نسازیم که اگر اینگونه باشد از پیشرفت های جهانی عقب خواهیم ماند و در آن وقت، از آن سوی مرزها برای ما برنامه ریزی های هنری در قالب ابتذال شکل خواهد گرفت، بنابراین باید نگاه های خود را اصلاح نموده  و از نگاه رهبری برای مقوله هنر بهره مند گردیم زیرا طبق نظر معظم له، هنر جزو ارزشمندترین مخلوقات الهی است و هر زبان رسا برای موضوعات باید از طریق هنر محقق گردد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهارات خود تاکید کرد:نباید در مقابل هنرمند موضع بگیریم ولو اینکه تعدادی از آنها هم مرتکب تخلف شده اند لذا نمی شود که به ساحت هنر توهین شده و فعالیت قاطبه هنرمندان زیر سوال رود! لغو برنامه های هنری در برخی از شهرها آن هم با یک نگاه سلیقه ای قابل تأمل است که باید در این خصوص تجدیدنظر به عمل آید.

گزارش: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :